Tájékoztató az egységes elektronikus Közműnyilvántartásról

Share Button

Az egységes elektronikus közmű-nyilvántartási rendszer (e-közmű) egy információs, lekérdezési rendszer, mely öt vezetékes közmű közérdekből nyilvános adatait tünteti fel: víz, gáz, távhő, villamos energia, elektronikus hírközlés. A rendszer osztott relációs adatbázisokon alapul, ami azt jelenti, hogy nincs egy egységes központi adatbázis és nyilvántartás, hanem a részeiben már meglévő közműadatbázisok jelennek meg egy egységes felületen (földhivatali térképen).

Az e-közmű célja, hogy a közművezetékek és nyomvonal jellegű építmények közérdekből nyilvános adatait elektronikusan kezelje, azokat megossza és hozzáférést biztosítson a felhasználók számára, gyorsítsa a beruházások engedélyezését; mindezzel létrehozva egy digitális adatbázist, mely egységesen rögzíti a különböző ágazatok adatait.

Az elektronikus közműnyilvántartás feladatait az adatszolgáltatással kapcsolatos kötelezettségeket a 324/2013. (VII. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ekr) rögzíti.

Az Ekr 3. § alapján az e-közmű információt szolgáltat
a) helyrajzi szám alapján egy adott földrészlet közművezetékkel való ellátottságáról és azok elhelyezkedéséről,
b) a közművezeték tulajdonosáról, üzemeltetőjéről és szolgáltatói engedélyeséről, továbbá azok elérhetőségéről,
c) tájékoztatási szinten az állami adóhatóság részére, adóbevallást követő utólagos ellenőrzési tevékenységéhez.

Az Ekr 9. § (2) bekezdése alapján az e-közmű által szolgáltatott adat, a közművezeték
a) nyomvonala,
b) elhelyezkedésének módja,
c) a közműhálózati hierarchiában betöltött funkciója,
d) szakági típusa,
e) az általa szállított közeg, valamint a szállítás módja.

2017. július 1-jétől közműegyeztetést kizárólag az e-közmű közműegyeztető rendszerén keresztül lehet indítani.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalt (továbbiakan: a Hivatal, MEKH) a 369/2016. (XI.29.) Korm. rendelet jelölte ki az alábbi felügyeleti tevékenységek ellátására.

> A Hivatal ellenőrzi a felügyelete alá tartozó közművezeték-üzemeltetők regisztrációját, valamint az e-közmű rendszert üzemeltető Lechner Tudásközpont Területi, Építészeti és Informatikai Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság által jelzett adateltéréseket. (Ekr. 8/B. § (1))

> A közműegyeztetés során a MEKH egyrészt ellenőrzi, hogy a közművezeték-üzemeltetők határidőben nyilatkoztak-e érintettségükről, másrészt azok, akik érintettek határidőben leadták-e nyilatkozatukat. (Ekr. 9/B. § (5))

> Az e-közműt üzemeltető Lechner Tudásközpont rendszeresen ellenőrzi a közművezeték-üzemeltetők adatszolgáltatási tevékenységét. Amennyiben adatvesztést, az adatszolgáltatás elmaradását, vagy nem megfelelő teljesítést észlel, – a felmerülő probléma pontos megjelölésével – haladéktalanul jelzi az érintett közművezeték-üzemeltetőnek és a Hivatalnak. (Ekr. 7/A. § (1))

A MEKH a felügyelete alá tartozó engedélyesekről negyedévente adatot szolgáltat a Lechner Tudásközpont számára, és az e-közmű rendeletben meghatározott feladatait kizárólag a Lechner Tudásközpont jelzései alapján végzi.

A Hivatal eljárása során kötelezi a felügyelete alá tartozó, mulasztást elkövető közművezeték-üzemeltetőt a regisztrációra, a jogszabályoknak megfelelő adatszolgáltatásra, illetve a közműegyeztető rendszerben történő nyilatkozattételre. A felügyelete alá tartozó engedélyesekkel szemben – a szakági szabályozások szerint – jogosult bírságot kiszabni, amennyiben azok nem teljesítik az e-közmű rendeletben foglalt kötelezettségeiket.

A MEKH felhívja engedélyesei figyelmét, hogy az e-közmű rendeletben előírt regisztrációs, adatszolgáltatási illetve a közműegyeztetés körében nyilatkozattételi kötelezettségeiknek határidőben tegyenek eleget.
Az e-közmű rendszerhez történő csatlakozás technikai feltételeiről, és az e-közmű rendszer használatáról a Lechner Tudásközpont honlapján olvasható bővebb információ (https://www.e-epites.hu).

Az e-közmű rendszer működésével kapcsolatos kérdések megválaszolása az üzemeltetésért felelős Lechner Tudásközpont hatáskörébe tartozik.

Forrás: MEKH.HU