Támadás készül a nap- és szélenergia ellen

Share Button

A nukleáris energia érdekei ellen igyekszik hangolni a döntéshozatalt az Egyesült Államokban az ország legnagyobb és legbefolyásosabb olaj- és földgáz-ipari lobbicsoportja, az Amerikai Petroleum Intézet (API). A szervezet, amely a megújuló energiaforrások fosszilis iparágat sértő további terjedése ellen is kész fellépni, nem csupán a szövetségi államokat, de a kormányzatot is nyíltan igyekszik befolyásolni. Az Axios értesülései szerint az API egyenesen azt sugalmazza a Trump adminisztrációnak, jobban teszi, ha nem rontja a földgáz árampiaci kilátásait. A szervezet olyannyira komolyan veszi az érdekvédelmet, hogy a kifejezetten a szén- és nukleáris energia támogatásának céljával megrendelt, a tengerentúli villamos energia szektor kilátásait elemző kormányzati tanulmányt is átírná.

Támadás készül a nap- és szélenergia ellen

Az API belépése a villamos energia szektor körül zajló vitába egyfajta fordulópontot jelent egy olyan ágazatban, amelyet hosszú idő óta a szén és a nukleáris energia dominált a tengerentúlon. De a lépés saját korábbi tevékenységéhez képest is változást jelent, mivel az API tradicionálisan a bányászati és szállítási szektorra fókuszált. A szervezet tagjai, így például az Exxon Mobil és a Royal Dutch Shell egyre több földgázt termelnek, és igyekeznek biztosítani, hogy ez az energiahordozó az Egyesült Államok áramtermelésében domináns szerepet töltsön be a jövőben is. Az API 2015 végén kezdett érezhetően a villamos energia szektor felé mozdulni, amikor akvirálta az Amerikai Földgáz Szövetségnevű kereskedelmi csoportot, amelynek egyetlen küldetése a földgáz iránti kereslet megerősítése volt.

Az API missziójának megváltozása több összefüggésben is világossá vált az elmúlt hónapokban:

1. Trump tanulmánya

Az Amerikai Egyesült Államok energiaügyi minisztériuma (Department of Energy) várhatóan ezen a héten publikálja a villamos energia hálózatról és rendszerről szóló tanulmányát, amely arra fókuszál, hogy mit kellene tennie a kormánynak annak érdekében, hogy megelőzze számos szén- és atomerőmű leállítását. Rick Perry energiaügyi miniszter a tanulmányról beszélve több alkalommal hangsúlyozta, hogyan sértik a környezetvédelmi szabályok és a megújuló energiaforrások támogatása a szén és nukleáris ipar érdekeit.

A szén- és atomerőművek legnagyobb riválisan azonban még nem elsősorban a nap- vagy szélenergia, hanem a földgáz. Egy évtizeddel ezelőtt még a szén biztosította az USA villamosenergia-termelésének közel 50 százalékát. Tavaly ez az arány már csak mintegy 30 százalék körül alakult, a különbözetet pedig nagyrészt a földgáz „töltötte fel”.

Közben a közműcégek részéről és máshonnan is egyre gyakrabban hangzanak el a diverzifikációval kapcsolatos aggályok, amit sokan úgy értelmeztek, mint egy üzenet: Ne függj túlságosan a földgáztól! – mondja Marty Durbin, az API ügyvezető alelnöke, egyben vezető stratégája. Paul Bailey, az Amerikai Tiszta Szén Koalíció elnöke elismerte, hogy rámutattak a villamos energia szektor földgáztól való túlzott függésére. Vagyis a háttérben a szénipar sem tétlenkedik.

2. „Nukleáris háború”

Miután a szén elleni csatát nagyrészt már megnyerte, úgy fest, az olaj és gázipar most a nukleáris energiát vette célkeresztjébe.

A portál értesülései szerint múlt év vége óta az API maroknyi szövetségi állammal vállvetve jelentős erőfeszítéseket tett azért, hogy a pénzügyileg nehéz helyzetbe került reaktorokat üzemeltetőik ne tudják megmenteni a lekapcsolástól működési engedélyeik lejárta előtt.

Noha bizonyos államokban, így például Illinois és New York az API erőfeszítései ellenére is képes volt üzemben tartani bizonyos reaktorokat, számos erőművet bezártak, a termelésből kivont atomerőművek helyébe pedig többnyire földgáz-tüzelésű kapacitások léptek. Azon kritikákra, miszerint az API nyilvánvalóan igyekszik megszaggatni a nukleáris energiaforrás piaci részesedését, Durbin úgy reagált, éppen a nukleáris ipar próbálja meglehetősen jól láthatóan távol tartani a versenytársakat.

3. Megújuló csaták

Mindeközben már körvonalazódik a láthatáron az API és a megújuló energiaforrásokhasznosításában érdekelt vállalatok közötti újabb csata is.

Az olajipari érdekvédelmi csoport belső tanulmánya alapján arra a következtetésre jutott, hogy a szél- és napenergia vállalatok számára 2015-ben a kongresszus által megszavazott adókedvezmény ötéves kiterjesztése 2020-ra a maihoz képest napi mintegy 6,8 millió köbméterrel – 9 százalékkal – csökkenti a földgázkeresletet.

Az API egyelőre nem rendelkezik a megújulók adókedvezményei elleni lobbitevékenységre vonatkozó ismert tervekkel, de nem próbálkozik a megújuló energia részarányának emelésére kitűzött különféle állami célok visszavonatásával sem, márpedig az elmúlt évtizedben ez volt a nap- és szélenergia felhasználásának terjedését leginkább segítő tényező. Ez a békés állapot azonban talán már nem tart sokáig.

Amint (…) az államok keresik a bővítés és új telepítések lehetőségeit (a megújuló energiaforrások terén), igen, szeretnénk majd részt venni azokban a beszélgetésekben is

– fogalmazott Durbin.

Újabb bombák

Úgy fest tehát, az energetikában zajló forradalmi változások a tengerentúlon már elvezettek addig a pontig, amikor a rivális iparágak a látszatra sem igen ügyelve igyekeznek javítani saját és rontani a másik pozícióit. Mindez pedig nehéz időket vetít előre a szén és nukleáris energiát helyzetbe hozni kívánó Trump adminisztráció számára is. Az amerikai energiaügyi minisztérium (DOE) fent említett, a tengerentúli villamos energia szektor kilátásait boncolgató kiszivárgott tanulmánya várhatóan további éles vitákat generáló megállapításokat tartalmaz.

A tanulmány cáfolja például, hogy a nap- és szélenergia aláásná a hálózat biztonságát, mivel a villamos energia hálózat napjainkban jóval megbízhatóbb a jobb tervezésnek, a piac jobb működésének, valamint a működési szabályok és standardok javulásának köszönhetően. A helyzetet az teszi igazán pikánssá, hogy Rick Perry energiaügyi miniszter éppen azzal a céllal rendelte meg a jelentést, hogy az bizonyítsa állításait a megújuló energiaforrások hálózatra nézve káros hatásairól.

A jelentés mindemellett több olyan részletet is tartalmaz, amelyek ugyan egyáltalán nem számítanak újdonságnak, azonban vélhetően kellemetlen meglepetésül szolgálhatnak Perry és a Fehér Ház számára. Például az, amely szerint

az Egyesült Államok területén működő korosodó szén- és nukleáris erőművek nagy részének további üzemeltetése egyszerűen nem gazdaságos.

A jelentés ThinkProgress által megszerzett júliusi vázlata szerint a villamos energia piaci átrendeződés egyik jelentős oka a piaci túlkínálat kialakulása, a viszonylag magas működési költségek, illetve az erőművek előrehaladott kora volt. Míg 1970 és 2005 között az Egyesült Államokban évente termelt villamos energia mennyisége átlagosan 2,7 százalékkal bővült, az időszakot követően ez 0,05 százalékra esett vissza – azzal együtt, hogy az ország GDP-je továbbra is évi átlag 1,3 százalékkal nőtt – állapítja meg a jelentés.

A fosszilis iparág egyre hangosabb lobbitevékenysége mögött részben az áll, hogy a megújuló energiaforrások szélsebes előretörése a jelek szerint alig veszít tempójából.

Az Egyesült Államok energiaügyi információs hivatala (Energy Information Administration, EIA) legutóbbi, 2017. júliusi jelentése szerint megújuló alapon márciusban és áprilisban már több villamos energiát termeltek a tengerentúlon, mint az atomerőművekben.
És a jövő sem kecsegteti sok jóval a piaci érdekeit védeni igyekvő fosszilis iparágat. A Morgan Stanley múlt héten ismertetett előrejelzése szerint 2020-ban már a megújuló energiaforrásokból lehet majd a legolcsóbban villamos energiát termelni. A bank szerint így, még ha az USA valóban ki is lép a Párizsi Klímaegyezményből, az ország akkor is teljesítheti vállalását, amellyel üvegházgáz-kibocsátása 26-28 százalékosvisszafogását ígérte 2025-ig (a 2005-ös szinthez képest). Egészen egyszerűen azért, mert a piacot ebbe az irányba hajtják az üzleti megfontolások. De hasonló következtetésre jutott a BP is Energy Outlook 2017 című előrejelzésében/elemzésében is.

A jelentés hivatalos bemutatását több héttel elhalasztották, vélhetően nem függetlenül annak tartalmától. Jelenleg erősen kérdésesnek tűnik, hogy a különféle lobbicsoportok tevékenysége nyomán mennyi érdemi tartalom maradhat a tanulmányban. A tengerentúli sajtó szerint mindenesetre nem lenne igazán meglepő, ha a jelentés végső változatába több, az olaj- és gázipar számára kényes megállapítás már nem kerülne be.

Forrás: portfolio.hu