Továbbra is Kína jár az élen a zöld kötvény kibocsátásokban

Share Button

Kína 2016 első felében 11, 2 milliárd dollárnyi zöld kötvényt bocsátott ki. A 75 milliárd jüannyi kibocsátott értékpapír a globális zöld kötvénykibocsátás harmadát jelenti a januártól júniusig terjedő időszakban. Kína alig néhány év alatt vált a legnagyobb zöld-kötvény kibocsátóvá, megelőzve olyan ipari nagyhatalmakat, mint Németország, Nagy-Britannia, vagy az Egyesült Államok.

Kína 11,2 milliárd dollárnyi zöld kötvényt bocsátott ki 2016 első felében, amelyben még nincs benne a pekingi székhelyű Bank of China (BOC) 3 milliárd dollár értékű kibocsájtása. A BOC egyike a Kínai Népköztársaság négy nagy állami tulajdonú kereskedelmi bankjának, ami Kínán kívül Európában és az Egyesült Államokban fogja értékesíteni zöld kötvényeit.

A szakértők a nemzetközi piacokon összesen 70 milliárd dolláros kibocsátásra számítanak az év végéig. Az év első felében körülbelül 34 milliárd dollárnyi (a megújulóenergetika iparát érintő) tőkebevonás történt globális szinten, ami azt jelenti, hogy a 70 milliárd dollárról szóló előrejelzés nem túlzás.

A kibocsátást tekintve a legaktívabb időszakok a második- és a negyedik negyedév lehetnek, előbbinél az első negyedéves időszak bevételeinek statisztikáira alapozhatnak a vállalatok, utóbbinál pedig az egész éves teljesítmény alapján történhet nagyarányú kötvénykibocsátás.

Ami a tőkebevonásból származó bevételeket illeti, Kína nem kizárólag az új kapacitások építésén gondolkodik. A Bank of China a kibocsátásból befolyó tőke egy részét fenntartható vízgazdálkodási projektekre és a közlekedésből származó károsanyag-kibocsátás csökkentésére fordítaná.