Vaglia: az atomenergia nem versenyképes hosszabb távon

Share Button

A villamos-energia termelő források bővülésével, az árak csökkenésével párhuzamosan veszíti versenyképességét az amerikai atomenergia. Bár az ország energia energiatermelésének közel ötödét, a világ nukleáris energia termelésének harmadát adja, az öregedő reaktorállomány fenntartása drága, s a költségek csak növekedni fognak, mondta az NRGreportnak David J. Vaglia, nukleáris energetikai szakember. Vaglia a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Energetikai Szakkollégiumának meghívására érkezett Magyarországra, hogy előadást tartson az amerikai nukleáris ipar aktuális helyzetéről és jövőjéről.

Az Obama kormány pártolja az atomenergiát?

Nem atomenergia ellenes. Kérdés, mennyi támogatás áll a támogató politika mögött? Reméljük, hogy az Egyesült Államok következő elnöke atomenergia-párti lesz, különösen, hogy a villamosenergia-szektorban nagy a verseny. Sokféle természetes erőforrással vagyunk megáldva. Az országban rendelkezésre áll szén, földgáz, nap-, szél- és atomenergia. Ez utóbbi a szén és gáztüzelésű erőművek termelése miatt egyre nagyobb nyomás alá kerül. Az ország számos részén versenyeznek egymással az egyes energiahordozók; sok atomerőmű küzd azért, hogy talpon maradjon. Az Egyesült Államok ugyanakkor vállalta, hogy szén-dioxid kibocsátása nem növekszik adott energiatermelés mellett. Hogy a párizsi vállalásokat tartani tudjuk, szükségünk van atomenergiára.

A választások kimenetele hogyan változtathat a jelen helyzeten? 

Hillary Clinton megtartaná a működő atomerőműveket, mivel leállításuk nagy mennyiségű energia kiesést jelentene, ami széndioxid-kibocsátásmentes termeléssel aligha pótolható. A kiesést a ma legolcsóbb energiaforrással, földgázzal kompenzálnák, melynek ugyan alacsony, de azért van szén-dioxid terhelése. Clinton tehát az atomerőművek mellett áll – feltehetően valamilyen rendelettel, szén-dioxid kibocsátást sújtó adóval tenné lehetővé fennmaradásukat.

David J. Vaglia

David J. Vaglia

Donald Trump állítása szerint támogatja a nukleáris energiát, ám jobban pártolja a földgázt. Az olajra és a többi energiafajtára egyaránt támaszkodna, ami hasznos, ám a kibocsátást tekintve jobban járnánk a Clinton-féle politikával, ami biztosítaná a széndioxidmentes atomerőművek működését.

A szövetségi kormány mellett az egyes államoknak is van beleszólásuk az energiatermelés kérdésébe.

Néhány államban a közművek szervezetten, vertikálisan integrált módon működnek. Az egyes cégek maguk állítják elő, szállítják, forgalmazzák, osztják szét és juttatják el az energiát a fogyasztókhoz. Ez a modell lehetővé teszi, hogy a cégek a fogyasztókon keresztül (is) finanszírozzák egy-egy erőmű építését. Tőkebefektetéseik jelentős része ily módon megtérül. A ma épülő atomerőműveket is így finanszírozzák.

Emellett vannak olyan államok, ahol a közműszolgáltatás nem „monopolizált”. A független energiatermelők, akik szabadon használják a szállítórendszert, a szabad piacon bárhol beszerezhetik az energiát, s így a lehető legolcsóbb forrásból lát(hat)ják el a fogyasztókat. A fogyasztók jól járnak, ám előfordul, hogy például a Pennsylvaniában előállított energiát Chicagóba (Illinois) szállítják, hogy az ott leállt gázerőművek termelését pótolják. Vagyis ahelyett, hogy a helyi atomerőművek vennék át a termelést, más államból visznek olcsó gázt a városba.

Reméljük, hogy a döntéshozók hajlanak valamilyen széndioxid kibocsátást adóztató vagy alacsony kibocsátást díjazó rendszer bevezetésére, mely segítségével fennmaradhatnak azok az atomerőművek, melyek bezárását fontolgatják.

Érvényben van-e ma bármilyen támogatás, amely az atomerőmű építését, atomenergia termelését propagálja?

Legalább három olyan szövetségi szabályozás született az elmúlt években, mely az energiaágazatot érintette. Foglalkoztak általánosságban az energiával, a széndioxid-kibocsátással, vagy támogatást nyújtottak egyes energiahordozók, például szélenergia termeléshez. Néhány éve, amikor a támogatás megjelent, szerettem volna ellátogatni egy Pittsburg környéki turbinagyártó üzembe, azonban sosem tudtak fogadni, mert folyamatos üzemben dolgoztak a hét minden napján. Amikor a legutóbb beszéltem velük, bezárni készültek: a támogatás kifutott, utolsó megrendeléseiket teljesítették. Az Egyesült Államok kormánya mindig más szektort támogat: akiket éppen, azok versenyelőnyt élveznek azokkal szemben, akiket nem. Támogattuk az olaj, a földgáz, a szél, a nap, a nukleáris energiatermelést, híján vagyunk azonban egy átfogó, koherens programnak, amely kijelöli az utat a következő húsz évre lefektetett célok eléréséhez, mint például a zöld energia térnyerése vagy az ökológiai lábnyomunk csökkentése.

Forrás/bővebben: nrgreport.com