Napelemek, szélkerekek: Itt a 10 legsikeresebb európai ország

Share Button

Magyarország nem, több szomszédja azonban felkerült arra a toplistára, amelyet a CNBC állított össze a legnagyobb megújulóenergia-felhasználást elért európai uniós országokból. A közép-európai országok mellett a balti és skandináv államok dominálják az összeállítást.

 Új összeállítás látott napvilágot, amely megmutatja, melyik Európai Uniós tagállamokban van a legnagyobb szerepe a megújuló energiaforrásoknak az energiamixben, vagyis az egyes országok végső energiafogyasztásában. A 2015-ös Eurostat adatok alapján létrehozott lista ugyan nem tartalmaz különösebb meglepetést, az azonban feltűnő, hogy jelentős eltéréseket mutat más hasonló, például a klímavédelmi szempontok alapján készített összeállításoktól.

Ennek egyik oka, hogy a megújuló energiaforrások nem teljesen egyeznek meg a tiszta energiaforrásokkal, így az összeállítások elkészítése során is eltérő szempontok érvényesülnek. (Míg a biomassza megújuló, de nem kimondottan tiszta energiaforrás, a nukleáris energia tiszta, de nem megújuló energiaforrás.) Az egyes listák készítői emellett számos, különféle adatforrásból dolgoznak, a megújuló energiaforrások felhasználására vonatkozóan pedig nincs egyetlen, egységesen elfogadott statisztikai módszer, ami ugyancsak nehezíti az összevetést.

10. Románia

Keleti szomszédunk végső energiafogyasztásának csaknem negyedét, 24,8 százalékát megújuló energiaforrásokból fedezte 2015-ban, ezzel elérte a 2020-ra kitűzött 24 százalékos célt, és átlépte a 20 százalékos összeurópai célkitűzést is.

A 2017-es húsvét utáni héten sok csapadékkal, lehűléssel és viharos széllel Kelet-Európában beköszöntött időjárás-változás hatására Romániában jelentősen megugrott a szélerőművek teljesítménye. Április 21-én reggel például az ország energiatermelésének már több mint 28 százalékát (2650 megawatt) szélerőművek biztosították.

9. Litvánia

A balti államban a megújuló energiaforrások aránya 25,8 százalékra rúgott 2015-ben. A zöld forrásokból származó energia fontos pillére az ország energiapolitikájának, amely önálló energiaügyi minisztériummal is rendelkezik.

2017 januárjában Litvániában több mint 2500, megújuló energiaforrásra – jellemzően szél-, nap- és vízenergiára telepített erőmű rendelkezett működési engedéllyel.

Jeffreys-öböl, 2016. július 8.
Szélerõmûvek a dél-afrikai Port Elizabeth várostól 75 kilométerre, keletre fekvõ Jeffreys-öböl partján 2016. július 8-án hajnalban. (MTI/EPA/Nic Bothma)

8. Portugália

Az ibériai-félszigeti állam 28 százalékra tornázta fel a megújuló energiaforrások felhasználásának arányát. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) 2016-os jelentése szerint Portugália olyan nagy előrehaladást ért el egy évtized alatt, hogy az ország Európa egyik vezető megújuló energiaforrás használója lett, elsősorban szél- és napenergiából.

Valenzuela, 2015. november 30.
Egy Fülöp-szigeteki munkás egy naperõmû tornyát építi a fõvárostól, Manilától északra fekvõ Valenzuelában 2015. november 30-án. Joel Angeles városi elöljáró bejelentette, hogy a tizenegy hektáron elterülõ, 32.692 napelembõl álló új napelemfarm, amely naponta 8,6 megawatt energiát termel, térítésmentesen fogja árammal ellátni a környezõ állami iskolákat. (MTI/EPA/Francis R. Malasig)

Forrás/bővebben: portfolio.hu