Váratlan vereséget szenvedett a megújuló energia Ausztráliában

Share Button

Az ausztrál kormány elvetette, hogy egy úgynevezett Tiszta Energia Célkitűzést (Clean Energy Target, CET) jelöljön ki az ország energiaellátásában, ehelyett az energiabiztonságra fókuszáló tervet választotta. A Nemzeti Energia Garancia (National Energy Guarantee, NEG) terv lehetővé teszi a villamos energia árak csökkentését, és megelőzi a bénító áramszünetek kialakulását – érvelt a kormány döntése mellett Malcolm Turnball miniszterelnök, aki szerint az ország a NEG megvalósítása során is olyan mértékben csökkentheti az üvegházgáz-kibocsátását, amellyel teljesítheti a Párizsi Klímaegyezményben tett vállalását. A döntés heves kritikákat váltott ki, mondván, a kormány elfordult a megújuló energiaforrásoktól.

A most elutasított CET terv mérföldkőnek tekinthető, pontosabban lett volna tekinthető az ausztrál villamos energia piac számára – fogalmazott korábban a terv kidolgozását vezető Alan Finkel. A terv arra kötelezte volna a villamos energia társaságokat, hogy az áram egy bizonyos százalékát alacsony emissziós technológiákkal, például megújuló energiaforrásokkal vagy földgázzal állítsák elő. A megújulók megbízhatóságával és rendelkezésre állásával kapcsolatos elhúzódó vitát követően azonban a kormány visszatáncolt a tervezettől, amelynek félelmei szerint a CET a fogyasztói árak emelkedését idézte volna elő.

A kormány szerint az ehelyett elfogadott NEG keretében is biztosítható azonban, hogy az üvegházgáz-kibocsátás a 2005-ös szinthez képest 26-28 százalékkal mérséklődjön 2030-ig, amint azt Ausztrália a Párizsi Klímaegyezmény értelmében vállalta. Az ehhez szükséges energiahatékonyság-javulást egy úgynevezett energiaintenzitás-kalkulátorral monitorozza, és szükség esetén ki is kényszeríti majd a helyi piacfelügyelet.

Az energiabiztonsági szempont kiemelt fontosságát egyetlen ország esetében sem kell magyarázni, jelentőségét Ausztráliában pedig tovább fokozta, hogy 2016-ban egy éjszaka Dél-Ausztrália teljes villamos energia ellátása kiesett.

A NEC kötelezően előírja, hogy a termelés egy részét a stabilan rendelkezésre energiaforrásokkal kell teljesíteni – mint szén, gáz, vízenergia, energiatároló rendszerek. A döntés alapján pedig a megújuló energia támogatásai és kedvezményei is alaposan meg lesznek nyirbálva, miután a kormány érvelése szerint ezek a technológiák már elég versenyképesek a szabadpiacon is.

Az ellenzéki Munkáspárt azzal vádolja a kormányt, hogy az „elkötelezett a megújuló energia elpusztítása mellett”, és évtizedekre meggátolhatja a megújulók ausztráliai elterjedését. Szerintük Ausztrália villamos energia ellátásának legalább 50 százalékban megújuló alapon kellene megvalósulnia 2030-ban. Dél-Ausztrália miniszterelnöke, Jay Weatherill „a szénipar komplett győzelmének” nevezte a történteket.

Forrás:  portfolio.hu