VI. Szolár konferencia – a napenergia szektor hazai kiemelkedő eseménye

Share Button

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség immár 6. alkalommal szervezte meg éves konferenciáját, melynek otthonát a Hungexpo a Construma-Reneo kiállítás keretein belül biztosította. A konferenciát a Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatósági vezetője Körösi Csaba igazgató úr nyitotta meg.

Az MNNSZ elnöke, Kiss Ernő Napelempiaci robbanás című előadásában értékelte a hazai napelem szektor aktuális helyzetét. Az elmúlt évben lezajlott hazai hatalmas fejlődés sok nehézség közepette jött létre. Az eddigi napelemes beruházásokat sújtó terhek, mint: a világ legmagasabb 27% ÁFA kulcsa, az EU egyik legalacsonyabb bruttó lakossági villamos energia árával párosítva, kiegészítve a kiemelkedő mértékű napelemes termékdíjjal, ami szintén a világon legmagasabb. Sok nehézséget és költségnövekedést okoz a 2015. óta hatályos OTSZ – amely a világon egyedülálló módon tűzeseti leválasztó kapcsoló kötelezettséget ír elő a napelemes rendszereknél. A törvényalkotó 2017. április 01.-től az új telepítésű háztartási méretű napelemes kiserőművekre, új teljesítménydíjat vezetett be a 4 kW feletti HMKE (<50 kW) rendszerekre – melyek átlagos teljesítménye egyébként 8,4 kW -, a díj mértéke pillanatnyilag havi 0 Ft/kW. Az elmúlt évben komoly károkat okozott a hektikus támogatási ígéretek, programok bejelentése, mely a lakossági és kisvállalati beruházások többségét elhalasztotta. A lakosság részére az Otthon melege pályázatban 2017. augusztusában nyílt meg a támogatási keret mindössze 2,7 Mrd forintos kerettel, ami néhány perc alatt ki is merült. Az ilyen és hasonló csekély forrású programok folyamatos kommunikációja – „az ingyen pénz ehetőségének lebegtetése” hatalmas károkat okoznak a hazai vállalkozásoknak, és a költségvetésnek ugyanakkor erősítik a szürkegazdaságot illetve a határon túlról dolgozó vállalkozásokat. A „szlovák előny”, a környező országok sokkal alacsonyabb ÁFA kulcsa és a termékdíj mentesség ~10% árelőnyt jelentenek a magyar adókat megfizető törvénytisztelő vállalkozásokkal szemben, mely sok cégnek okozta a vesztét az elmúlt években.

Az évről évre duplázódó hazai napelemes piac, igazi robbanásszerű fejlődése egy törvényalkotói szigorításnak köszönhető: 2016. december 31.-ig lehetett benyújtani a régi KÁT (Kötelező Átvételi Támogatási árrendszer) feltételei szerint. 2017. január 01.-től a korábbi 25 éves lehetőséggel szemben mindössze 12 év 7 hónapban maximálta a törvényalkotó a támogatott átvétel időtartamát, és még számos ponton változott, szigorodott a rendszer. További részletek az mnnsz.hu oldalon olvashatók. A szigorítások következtében csak december hónapban 2500 db napelemes kiserőműre nyújtottak be a vállalkozások igénybejelentést. Egy-egy ilyen erőmű ~500 kW teljesítményű így összesen 1,25 MWp csak ezen kapacitások összessége, elsősorban beruházói forrásokból. A tényleges megépítést nehezítik azonban mind a bürokrácia, mind a szinte hetente változó jogszabályi környezet. Egyes hálózati osztályok több hónapos késedelemmel adnak ki – a korábban egyébként díjtalan, de az idén januártól már 135.000 Ft+áfa/ kiserőmű illeték megfizetése mellett – benyújtható igénybejelentésekre a választ, amely gyakran nemleges. A KÁT határozatok alapján meghatározott – korábban 3 éves építési lehetőség – lecsökkent 1 évre, és idén januártól korlátozták 6 hónapban a beruházás helyszínének módosítási lehetőségét is, így számos erőmű beruházás fog kicsúszni az építési lehetőségből csak a szigorítások miatt.

A lehetőség pedig óriási: hazánk befektetők saját forrásai segítségével a paksi beruházással vetekedő léptékű villamosenergia termelő beruházást valósíthat meg, csökkentve a villamosenergia importot a legdrágább csúcsidőszakokban, munkahelyek ezreit teremtve meg a haza megújuló energiaiparban, mely a világon a legdinamikusabban fejlődik. Csak az elmúlt évben az összes EU villamosenergia termelő beruházás több mint 90%-a volt megújuló alapú, elsősorban szél és napenergia – ideje lenne a hazai lehetőségek kihasználásának is! A teljes konferencia és az előadások megtekinthetőek az www.mnnsz.hu/6-szolar-konferencia/  oldalon.

Kiss Ernő
MNNSZ elnök