Zavar az Erőben: Mészáros Lőrinc terve fenyegeti a Paks2 beruházást?

Share Button

A Mátrai Erőműben meglevő részesedésük 73 százalékát eladnák a német tulajdonosok, amely egyébként Magyarország második legnagyobb erőműve Paks után. Vevőnek történetesen Mészáros Lőrinc Kft-je jelentkezett be, ami viszont fenyegetheti a Paks2 beruházást.

Felsmann Balázs energiapolitikai szakértő az ATV Start című műsorában elmondta, hogy a szénnel működő, nagy hatékonyságú, és egyébként nyereséges erőművet azért adná el a tulajdonos, mert az anyavállalatuk újra-pozicionálásával kettéválasztják a szenes, a nukleáris, illetve a megújuló energiát felhasználó erőműveket.

Több tízmilliárd forintos értékről van szó, a Mátrai Erőmű Paks után a második legnagyobb magyar erőmű, amely tavaly 100 milliárdos árbevételt és 11 milliárdos nyereséget produkált. Mégis piaci alapon közelítve meg a helyzetet, úgy tűnik, hogy a két paksi atomerőmű mellé nem nagyon fér majd be a Mátrai a hazai energiapolitikába.

Valódi piaci értékének két feltétele közül az egyik a szakértő szerint, hogy időben elkészül-e a paksi beruházás, mert ha nem, akkor van értelme a továbbüzemelésnek. A másik pedig, hogy Magyarország milyen szakpolitikát folytat a szén-dioxid kvóta árazásában, vagyis mennyire keményen adóztatja meg a hasonlóelven működő energiatermelőket a szektorban.

Döntsük el, mit akarunk!

A szakértő szerint ezen a téren van egy kis zavar a kormányzati kommunikációban, ugyanis egyfelől azt állítjuk, hogy Paks2-vel élharcosai kívánunk lenni az alacsony széndioxid kibocsátásnak, másfelől viszont van elég szenünk, és Mészáros Lőrinc éppen bevásárolni készül magát a Mátrai Erőműbe, ami kizárja, hogy jól teljesítsünk a karbon kibocsátás versenyében.

Felsmann-nak az is feltűnt, hogy a parlamenti Európai Ügyek Bizottsága három hete készített egy tiltakozó jegyzéket az Európai Unió felé az új energiacsomaggal kapcsolatban. Érdekes módon az ellen a pont ellen is tiltakoztunk, hogy az unió szerintünk diszkriminatívan háttérbe kívánja szorítani a szenes erőműveket.

Ez azért meglepő a szakember szerint, mert korábban éppen azzal érveltünk Brüsszel felé, hogy hazánk Paks2-vel a nukleáris és a megújuló energiában érdekelt a jövőben. Most pedig a szubszidiaritás elvének megsértéséről értekezünk a szén-dioxid kibocsátás miatt büntető adókkal fenyegetett szenes erőművek érdekében.

Forrás: atv.hu