14 napelemes trend 2019-re

Share Button

Az elmúlt év eseményeinek értékelése után itt az ideje, hogy a következő évre fordítsuk figyelmünket. Számos előrejelzés nem teljesen vagy részben sem váltja be a benne foglalt ígéreteket, és az előre nem látható mindig ott lappang a háttérben; mégis hasznos mutatószámok lehetnek bizonyos haladási útvonalak és növekedési területek vonatkozásában. Ezt szem előtt tartva a pv magazine csapata 2019 leírására összeállította a napelemekkel és az energia tárolásával összefüggő 14 legfontosabb trendet. Ön hogyan látja? Kihagytunk valamit?

Összefoglalva: „2019-ben valószínűleg a következő trendek várhatók – a több energiát igénylő országokban több árverés, több ár a 25-35 USD/MWó sávon belül, több napelemekkel összefüggő létesítmény-arányos tárolás. Több egyrétegű. Feltehetően néhány jelenlegi gyártó kilép a piacról” – nyilatkozta Jenny Chase, a BloombergNEF vezető napenergia elemzője a pv magazine számára.

Ha kíváncsi a pv magazine által 2019-re megjelölt 14 legfontosabb trendre (a sorrend felállítása nélkül), olvasson tovább:

  1. Kaphatunk egy kicsivel többet?

A PV InfoLink előrejelzése szerint a modulok értékesítése 112 GW körül várható 2019-ban, ami Kína megnövelt 2020-as célkitűzéseinek valamint India és az Egyesült Államok újraéledő piaci növekedésének köszönhető. Ezek együttesen teszik lehetővé, hogy a következő évben a világ 16 országa több mint 1 GW-tal növelje kapacitását. Az Európára vonatkozó adat magában foglalja Németországot, Spanyolországot, Franciaországot, Hollandiát és Ukrajnát. Az összesítés szerint Kína várhatóan továbbra is körülbelül a globális piac felét képviseli, telepítései elérik a 43 GWó-t. Az IHS Markit ennél is optimistább, rekordnak számító 123 GW-ot jeleznek előre – amely 80% növekedés az ideihez képest. A piac fókuszpontjának Kínáról történő eltolódását is jelzik, a kapacitások két harmada máshol fog elhelyezkedni, ideértve Argentínát, Egyiptomot, Dél-Afrikát, Spanyolországot és Vietnamot, amely 2019-ben a piac 7%-át jelenti vagy 7 GW új kapacitást. A Credit Suisse nem ennyire lelkes, jövőre csupán 94 GW-ra számít a szerény, 80 GW-os idei adathoz képest.

2. Kis európai reneszánsz

Bár az elmúlt években kissé kicsúszott lába alól a talaj, a napenergia egykor zuhanó európai csillaga ismét emelkedő pályára állt, főként a hálózat-egyenértékűségi projektek fellendülésének köszönhetően a kontinens déli peremén; de ehhez hozzájárult az is, hogy szorgalmazták a napenergiával és energia tárolásával kapcsolatos határozott szakpolitikák kialakítását. Összességében az Európai Napelem Társaság (Solar Power Europe) várakozásai szerint az európai piac 58%-os növekedést fog elérni a 2017-ben telepített 5,91 GW kapacitáshoz képest.

3. Az egyrétegű PERC technológia felfutása

A technológiát illetően az iparág egésze arra számít, hogy 2019 az egyrétegű PERC (passivated emitter rear contact) technológián alapuló termékek éve lesz. A PV InfoLink szerint idén ez lett a legszélesebb körben elterjedt termék, és a gyártási kapacitások bővítésénél is erre a technológiára összpontosítottak. Ez a teljes PERC kapacitás vártnál nagyobb mértékű növekedéséhez vezetett, a múlt év végén mért 33,6 GW szintről 2018 végére a 66,7 GW-os szintre ugrott. A becslések szerint ez a kapacitás 2019 végére 26 GW-tal fog bővülni, meg fogja haladni a 92 GW értéket. A teljes jövő évi piacot figyelembe véve a technológia részaránya 46%-ot tesz majd ki. A PV InfoLink azt jelezte előre, hogy ha 2019-ben a várakozásoknak megfelelően az egyrétegű PERC termékek elérik a 310 W szintet – ami 35 W-tal több, mint a polikristályos moduloké –, akkor több globális gyártó fog a technológia felé fordulni. Fokozzák a trend hatását a vékonyabb lapkák, amelyek jótékonyan csökkentik a költségeket és növelik a cellák hatékonyságát; míg Kínában a Top Runner program újabb fordulója növelheti a p-típusú egyrétegű termékek vonzerejét. Ez kiegészül azzal, hogy folytatódik az idén már tapasztalt trend, a nagyobb lapkák és modulok alkalmazása, miközben egyre nagyobb mértékben alkalmazzák a 160 μm vastagságú, egyrétegű lapkákat.

4. TOPCon áttörés

Az ázsiai napelem gyártók az Európai Unióból importálnak leválasztó reaktorokat, hogy vizsgálatok segítségével mondhassák ki a végleges döntést a szilikon napelem cellák passziválásáról: TOPCon: két vékony puffer réteget helyeznek szilikon lapkák és fémből készült érzékelők közé, amelyek növelik a hagyományos napelem cellák hatékonyságát és új rekordokat állítanak fel. A berendezések beszállítói a technológia iparágon belüli terjedésére és forgalmuk fellendülésére számítanak. „Sok ember a fotovoltaikus technológia következő nagy lépéseként tekint erre [a TopCon-ra]” közölte Andres Cuevas, az Ausztrál Nemzeti Egyetem professzora. „A TOPCon az európai kutatóintézeteknek köszönheti, hogy hírnévre tett szert. Most pedig az európai berendezéseknek köszönhetően kerül kereskedelmi forgalomba” tette hozzá Martijn Lenes, a Hollandiában, Vaassenben működő berendezés gyártó vállalat, a Tempress kereskedelmi igazgatója.

5. Pályázatok uralma

2019-ben folytatódni fog a megújuló energiák bevezetésére vonatkozó pályázati rendszerekre történő átállás. A Német Energiahivatal (Dena) szerint, 2017-ben több mint 29 ország tartott ilyen árveréseket, főként a napenergia kapcsán, de a szél- és a vízenergia esetében is. Majd hozzátették: „Gyorsan növekszik azon országok száma, amelyek több kritérium alapján működő vagy tisztán áralapú árveréseket tartanak. Az Európai Bizottság elvárja a tagállamaitól, hogy árverések megtartásával támogassák a megújuló energiaforrásokat, de még a kevésbé fejlett országokban is nő az árverések mint szakpolitikai mechanizmusok jelentősége.

6. Felfutóban a HJT

Növekszik a heterojunction technológia (HJT) iránti igény, amelyet számos bejelentés támasztott alá 2018 során. Valóban még ebben a hónapban történt, hogy a Meyer Burger legnagyobb részvényese, a Sentis Capital a korábbi stratégia módosítását igényelte. Azt szorgalmazta, hogy a svájci technológiai vállalat vezetősége fordítson elegendő tőkét saját GW-os nagyságrendű heterojunction és a tandem technológiára alapozott gyártási létesítménye megvalósítására. Bár a Meyer Burger kifejezetten nem utasította vissza a részvényes kérését, a pv magazine augusztusi számában megjelent tanulmányban a vállalatnál dolgozó tudósok azzal érveltek, hogy a kiemelkedő hatékonyságú cellák koncepciója, és különösen a heterojunction technológia a legjobb a napenergia technológiák közé fog tartozni, amellyel további, a költségek csökkentését célzó innovációk érhetők el. Augusztusban az EcoSolifer Csoport bejelentette, hogy két évnyi szünet után ismét napirendre került a 100 MWp bifaciális HJT típusú napelem cella gyártósor megvalósítása a magyarországi Csornán. A tervek szerint az első kész cellák 2019 első vagy második negyedévében kerülnek le a gyártósorról. Mivel időközben sikerült bizonyítani, hogy az induktív csatolású plazma felhasználható a HJT cellák gyártására, a német napenergia eszköz beszállító, a Singulus Technologies és a Szingapúri Egyetem égisze alatt működő Szingapúri Napenergia Kutató Intézet májusban jelezte, hogy olyan költséghatékony gyártási módok kidolgozásán dolgoznak, amelyek révén kifizetődővé válna a HJT cellák GW-os nagyságrendű bevezetése. Márciusban a japán elektronikai óriás, a Sharp jelentette be, hogy elérték a 25,09%-os átalakítási hatékonyságot egy olyan cellánál, amely a heterojunction (HJT) technológiát és az ún. „back contact” technológiát egyaránt alkalmazza. Továbbá az Enel leányvállalata, a 3SUN februárban közölte, hogy az amorf szilícium átalakításának folyamatával foglalkozik szicíliai gyárában a bifaciális HJT modulok előállításának előkészítéseként. Az orosz modulgyártó, a Hevel tavaly tett hasonló lépést, és azt tervezte, hogy növeli kapacitását a Novocsebokszarszkban található gyárában 2018 végére.

 

Érdekli a napelem téma? Rendszeresen frissülő tartalommal, a legújabb hírekkel, újdonságokkal és hasznos információkkal várjuk a Napelem oldalunkon! Érthetően szakemberektől!

 

7. Megállíthatatlan ár

A lebegő napenergia létesítményekre vonatkozó bejelentések száma egyre nőtt, mostanára már megállíthatatlan árhullámként jelentkeznek. Ahogy az IHS Markit képviselője, Josefin Berg írta a pv magazine júliusi számában: míg a piac több mint egy évtizede létrejött, mostanáig a kisebb, szerény méretű telepítésekre és csak pár országra korlátozódott. „2017-ben ez megváltozott, mivel világszerte 390 MW kapacitású új, lebegő napelem rendszert telepítettek, elsősorban Kínában a Top Runner program részeként” – írta, majd hozzátette: „2018-ban az IHS Markit azt jelezte előre, hogy a lebegő napelemek telepítése éves szinten meg fogja haladni az 1 GW-ot, ez továbbra is jórészt Kína számlájára írható. 2018 után a rövid időn belül várható kínai fejlesztések hiánya a piac igazodását igényli, ennek révén India, Dél-Korea, Tajvan és kisebb piacok milliárdjai töltik be a Kína által üresen hagyott rést. Különösen India számít jelentős potenciállal rendelkező piacnak a lebegő napenergia létesítményekre vonatkozó 10 GW-os célkitűzése fényében. A következő öt év során világviszonylatban összesen 13 GW új lebegő napelem kapacitás bővüléssel számolunk.”

8. Vállalatok a jó cél érdekében

Bár lehetséges, hogy rossz hírnévre tettek szert az adatvédelem és az adatok biztonságának világában és kevés környezetbarát pontot szereztek, a vállalatok mégis hozzájárulnak a megújuló energiák elterjesztéséhez a magán vagy vállalati energiavásárlási megállapodások megkötésén keresztül. A BloombergNEF adatai szerint 2017-ben 43 vállalat összesen 5,4 GW tiszta energiára vonatkozó szerződést kötött meg 10 különböző országban, a szerződések a 2015-ös 4,4 GW-os rekordszintről illetve a 2016-os 4,3 GW szintről emelkedtek erre a szintre. Bár a cikk keletkezésének idején még nem álltak rendelkezésre a 2018-as adatok, jó esély van arra, hogy ez az érték tovább növekedett. Valójában 2017-ben a legtöbb energiavásárlási megállapodást – 2,8 GW kapacitásra vonatkozóan– az Egyesült Államokban írták alá. A Sziklás Hegység Intézet (Rocky Mountain Institute) e havi közleménye szerint az adat 2018-ban túllépte az 5 GW értéket. A RE100, amely az elektromos energia iránti igényük 100%-át megújuló forrásokból fedező vállalatokat tömöríti, szintén emelkedő trendet lát a piacon.

9. Ez a jövő?

Számos gyártó erőltetett ütemben állítja át kapacitásai túlnyomó hányadát osztott cellás technológiára. A modul kimenőteljesítményének növelése mellett az osztott cellás modulok javuló teljesítménye – több előnyös körülmény mellett – a kedvezőbb hőmérsékleti együtthatóknak, az alacsonyabb melegpont szinteknek és a mérsékelt üzemi hőmérsékleteknek is tulajdonítható. 2018 során az osztott cellás modulok túlléptek az átmenet szakaszán a napelem-gyártás számos új technológiájánál megszokott módon. És más technológiák, például a PERC példája azt tükrözi, hogy ha az átmenet folyamat elindul, akkor nagy sebességgel terjedhet az új gyártósorok körében. A napelemek gyártásával foglalkozó független elemző, Corrine Lin adatai azt mutatják, hogy a globális szinten 2017-ben elért 104 GW kapacitás idén 124 GW értékre emelkedett. Lin adatai szerint a bővülésnek csaknem két harmadát az osztott cellás modulok gyártása teszi ki.

10. Modernizálás és újrafejlesztés

A modernizálás és újrafejlesztés koncepciója az egyik legújabb, kifejezetten figyelemre méltó szakkifejezés a napelem iparágon belül. A valóságban a telepített napelem rendszerek elöregedésével a működő üzemek modernizálása és fejlesztése egyre égetőbb kérdéssé válik mind a gyártók, mind a napelem parkok eszközkezelői számára. Az IHS Markit „Telepített napelemek nyomon követése” című jelentése szerint a 100 kW fölötti kapacitású európai napelem parkokon belül 40 kW-nyi kapacitás öt évnél idősebb, és a következő évben alkatrészek cseréjét igényelheti, ideértve a javításokat, cseréket, modernizálást és újrafejlesztést. A modernizálási lehetőségek nem csak a működésképtelen elemekkel állnak összefüggésben, hanem az elmúlt években megszűnt számos modulokat és invertereket gyártó vállalattal is. Ennek hatását erősíti az alkatrészek költségének az utóbbi években tapasztalt drámai esése – és az alkatrészek előállítási technológiájának hasonlóan lenyűgöző fejlődése – amely szintén modernizálásra ösztönző hatású. Azonban bár a beavatkozások lehetőséget biztosítanak a meglévő napelem generációhoz tartozó flotta teljesítményének növelésére, mindegyik napelemparkot egyenként végig kell elemezni figyelembe véve a szakpolitikai és a műszaki szempontokat is.

11. Ipari lépték, hatalmas üzlet

A 2018-as év kezdetétől 420 MW kapacitású létesítmény-arányos napenergia tároló rendszer telepítésére került sor világszerte, jelezte az IHS Markit. Hozzátették, hogy a teljes energia tárolási kapacitás 40%-át napenergia termeléssel egybekötött tárolási projektek biztosítják, míg 2018 és 2025 között várhatóan 20 és 26 GWó tároló kapacitást kell csatasorba állítani társult, létesítmény-arányos napenergia tároló létesítmények formájában. Hozzáfűzték még, hogy egyértelműen látható növekedési potenciál rejlik az Egyesült Államok, Japán, Dél-Korea, az Egyesült Királyság és Franciaország piacain. Az IHS szakembere, Julian Jansen ismertette, hogy ezzel a növekedéssel hogyan teremthető új érték a tárolás vonatkozásában a létesítmény számára, elsődlegesen a kapacitásokra vonatkozó követelményekre, valamint a létesítmény-arányos napelemek és szigetüzemű mikrohálózatok integrálására alapozva. Ez nagyobb növekedést eredményez a hosszabb távú energia tárolási szegmensben, különösen a két és négy óra közötti (és e feletti) sávba eső rendszereknél, mondta. Elméletileg az energia tárolása többszöri használatra ad lehetőséget, ha létesítmény-arányos napelemmel társítják: Időbeni eltolás lehetőségének megteremtése; fűrészáram; és hálózati támogatás megosztása. Az adatközpontok egyre bővülő világában szilárd lábakon álló üzleti modellek jönnek létre a napenergia előállítását és tárolását illetően. Annyi bizonyos, hogy ez a trend folytatódni fog.

12. A piac nyomon követése

A bifaciális technológia előnyei már jól ismertek, vannak, akik ezt tartják az évtized legígéretesebb előrelépésének a napelemek vonatkozásában. Az előnyök közé sorolhatjuk az energianyereséget, amely a százalékban kifejezett egy számjegyű tartománytól a 20%-ot meghaladó tartományig terjedhet a monofaciális modulokhoz képest, persze ez számos változótól függ. Ahogy Scott Stephens, a Clearway Energy (korábbi nevén NRG Renew) technológiai fejlesztésekért felelős igazgatója októberben San Franciscoban nyilatkozta: bár a bifaciális technológia telepítése wattonként 0,05 amerikai dollárral többe kerül, minta monofaciális napelem rendszeré, a bifaciálisnál jelentkező, óvatos becslés szerint is 10%-ot elérő nyereség könnyedén ellensúlyozza ezt a kockázatot. „A bifaciális modulok a projekt gazdaságosságával, a működőképességével összefüggő és a minimális technológiai kockázatot célzó legjelentősebb lépést képviselik a nyomon követő lekérdezések bevezetése óta” – mondta a San Francisco-i székhelyű Cypress Creek Renewables napelem technológiáért felelős elnök-helyettese, Jenya Meydbray. Ezt figyelembe véve nem csak a bifaciális modulok piacán folytatódik a fellendülés, de a bifaciális nyomon követő egységek piaca is hatalmas ugrás küszöbén áll. „Jövőre robbanásszerű növekedés fog bekövetkezni a bifaciális nyomon követő egységek telepítésében” – jósolta Guy Rong, a Kunshan-i székhelyű Arctech Solar vezérigazgatója. Mások is egyetértenek vele. „A bifaciális nyomon követő az egyik legizgalmasabb kiaknázatlan lehetőség a napenergia üzletágon belül; hatalmas hullám várható ebben az irányban” – jelezte Dan Shugar, a NEXTracker alapítója. Összességében a NREL úgy becsüli, hogy bifaciális nyomon követő rendszerek 2019-ben a jelenlegi nulla szintről 10% piaci részesedést érhetnek el a monofaciális panelekhez képest, 2025-re pedig elérhetik a 30%-ot is. Michael Woodhouse, a NREL közgazdasági elemzője úgy számol, hogy ez már önmagában több milliárd dolláros iparággá tenné ezt a technológiát. „Ez a 20 milliárd és 110 milliárd dollár közötti sávba helyezné a bifaciális technológia piacát” – mondta.

13. Jelentős mértékben hatékonyabb

A blokkláncolástól a drónokig terjedő digitalizáció átformálja az energiaipart. Lényegében nem csupán a hagyományos hálózatok hiányosságait segít áthidalni és lehetővé teszi, hogy a rendszeres fogyasztók egymás között energiával kereskedjenek, de az üzemeltetés és kezelés digitalizálása a napelemeknél jelentős mértékben – akár a 10-szeres tényezőt is elérve – növelheti ezeknek a kezelési folyamatoknak a hatékonyságát.

14. Ne csak beszéljünk róla

A bölcsőtől bölcsőig koncepció olyan trend, amely a pv magazine reményei szerint 2019-ben eredményt fog hozni, és amelyet személyes mantraként fogunk ismételgetni a napenergiával és energia tárolásával foglalkozó iparágak esetén. Bár valójában mindannyian egy olyan iparág részesei vagyunk, amely támogatja és/vagy értékesíti a tiszta zöld energia álomképét, mégis vajon hányan vannak azok, akik ezt tényleg valóra is váltják? Hányan jelenthetik ki magabiztosan, hogy a gyártási vagy előállítási gyakorlatok, illetve a termékek vagy szolgáltatások kialakítását a bölcsőtől bölcsőig koncepciót szem előtt tartva végezték? Ezek körül hányan jelenthetik ki, hogy ténylegesen annak a környezetnek kedveznek, amelyről azt állítjuk, hogy hozzájárulunk a megmentéséhez? Valóban a napenergia tárolása lehet a szemünk előtt zajló energetikai átállás kulcsa, de nem engedhetjük, hogy ezek az iparágak olyan folyamatokon alapuljanak, amelyek továbbra is ártalmasak mind a környezetre, mind az emberek egészségére. NEKÜNK kell a 100%-ban tiszta, zöld jövő felé vezető úton az élre állnunk, és ez azt jelenti, hogy személyes és szakmai életünk valamennyi aspektusát górcső alá kell vennünk. Európa a napelemek és akkumulátorok gyártásának (újbóli) kialakításáért kiált. Lehetőség rejlik ebben, hogy valóban a bölcsőtől bölcsőig tartó alapokat rakjunk le. Egyesítsük erőinket és cselekedjünk, hogy TÉNYLEG megváltoztassunk dolgokat.

Mert ha mi nem, akkor ki?

Forrás: pv-magazine

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség ingyenesen és kötelezettségektől mentesen biztosítja Önnek a napelem és napkollektor árajánlat kérés lehetőségét 300 megbízható, elismert tagvállalataitól!