25 ezer ember mindennapjait mentheti meg egy szerkezet, ami sós vízből készít ivóvizet napenergiával

Share Button

Az óceán bőséges vízforrást kínál, de a sóeltávolítás folyamata eddig nem volt gazdaságosan megoldható. Most viszont fordulat jöhet.

Egy új, napenergiával működő készülék a sós vizet friss ivóvízzé alakítja – számol be a hírről a Business Insider. A GivePower a technológia mögött álló nonprofit szervezet Kenyában, egy tengerparti közösségben tesztelte a rendszert.

Az előrejelzések szerint 2025-re világ lakosságának fele él majd vízhiányos területeken.

Az emberek évezredek óta próbálják a tengervizet ivóvízzé alakítani, de ez a folyamat általában nem energiahatékony és drága is. Az új sómentesítő rendszer, amely 2018 júliusában kezdte meg működését a Kiunga tengerpartján, 19 800 gallon (75 000 liter) friss ivóvizet képes előállítani.

Ez a mennyiség elég 25 ezer ember számára, és további előnye, hogy a rendszer működtetése is gazdaságos.

„Muszáj volt találni egy módot arra, hogy fenntartható módon távolítsuk el a vizet az óceánból”

– mondta Hayes Barnard, a GivePower elnöke a lapnak.

Barnard reméli, hogy egyre több hasonló létesítmény nyílik majd meg a világ minden táján, melyek tiszta, friss vizet biztosítanak azoknak, akik számára napi nehézséget okoz a ivóvíz beszerzése. Az UNICEF és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint világszerte az emberek egyharmada nem fér hozzá biztonságos ivóvízhez, ráadásul 2025-re várhatóan a világ népességének fele csak szennyezett vízzel rendelkező területeken fog élni.

Olyan városokban, mint Fokváros, Dél-Afrika, India és Peking a vízellátás már csökken.

A kezdeményezést támogató nonprofit szervezet főként a napenergia-rendszerek építésére koncentrál annak érdekében, hogy villamos energiát biztosítson a fejlődő világban. A GivePower eddig több mint 2650 helyszínre – elsősorban iskolákba, orvosi rendelőkbe és falvakba – telepített napenergia-hálókat 17 országban.

Forrás: szeretlekmagyarorszag.hu