300 százalékot emelkedett a szilícium ára, és ez még nagy gond lehet a világnak

Share Button
A Föld második legnagyobb mennyiségben előforduló eleméből készült fém egyre szűkösebben elérhető, ami az autóalkatrészektől a számítógépes chipekig mindent veszélyeztet, és újabb akadályt gördít a világgazdaság elé – írja a Bloomberg.

A szilícium-probléma azt is bemutatja, hogy a globális energiaválság többféleképpen is átgyűrűzik a gazdaságokba. A világ legnagyobb szilíciumtermelőjének számító Kínában a termelés visszafogása az energiafogyasztás csökkentésére irányuló kormányzati erőfeszítések eredménye.

SOK IPARÁG SZÁMÁRA VISZONT LEHETETLEN ELKERÜLNI A KÖVETKEZMÉNYEKET.

Tömegben a földkéreg 28 százalékát kitevő szilícium az emberiség egyik legkülönfélébb építőköve. A számítógépes chipektől kezdve a betonon át az üvegig és az autóalkatrészekig mindenben felhasználják. A szilíciumból tisztítható az ultravezető anyag, amely segít a napfényt a napelemekben elektromos árammá alakítani. És ez az alapanyaga a szilikonnak – egy víz- és hőálló vegyületnek, amelyet széles körben használnak orvosi implantátumokban, tömítőanyagokban, dezodorokban, sütőkesztyűkben és sok másban.

A következmények különösen aggasztóak az autógyártók számára, ahol a szilíciumot alumíniummal ötvözve motorblokkokat és más alkatrészeket készítenek, valamint a vegyipari gyártók számára, akik a fémet szilíciumalapú termékekké alakítják.

Ha a szilíciumellátás korlátozott, akkor gond van. Még mindig van némi kínálat, de olyan elszámolóáron kereskednek vele, amely nyilvánvalóan nagyon magas

 – mondta Keith Wildie, az alumíniumötvözeteket gyártó Romco Metals kereskedelmi vezetője.

A szilíciumfémet közönséges homok és koksz kemencében történő hevítésével állítják elő. Az évszázad nagy részében az ára tonnánként körülbelül 8 000 és 17 000 jüan (1 200-2 600 dollár) között mozgott. Ezután Yunnan tartomány termelőit arra utasították, hogy szeptembertől decemberig 90 százalékkal csökkentsék a termelést az augusztusi szinthez képest, az alacsony vízenergia-források és az energiahatékonysági célok által ösztönzött villamosenergia-korlátozások közepette.

AZ ÁRAK AZÓTA 67 300 JÜANRA EMELKEDTEK.

Yunnan Kína második legnagyobb termelője, a termelés több mint 20 százalékát adja. Szecsuán, ahol szintén visszafogták a termelést, a harmadik helyen áll 13 százalékos részesedéssel. A legnagyobb termelőnek, Hszincsiangnak még nem voltak nagyobb áramellátási problémái.

Az olaj és az olyan fémek, mint az alumínium és a réz magasabb áraival együtt a szilíciumhiány olyan problémát táplál, amely már az egész ellátási láncot érinti, a termelőktől és a szállítmányozóktól a fuvarozó cégekig és a kiskereskedőkig. Az ő választásuk az, hogy vagy belenyugszanak, és vállalják az a magasabb kiadásokat, vagy áthárítják a költségeket a vásárlókra. Akárhogy is, az inflációra és a növekedésre gyakorolt káros kettős hatás világszerte aggályokat vetett fel a stagflációs erők térnyerésével kapcsolatban.

Forrás/bővebben: portfolio.hu