A belső villamosenergia-piac fontos szerepet kap a zöld átmenet megvalósításában

Share Button
A Firenzei Fórum az Európai Unió villamosenergia-iparági fóruma, amely teret nyújt az uniós belső energiapiac fejleményeinek nyomon követésére, a legújabb szabályozási kihívások és az arra javasolt megoldások megvitatására az Európai Bizottság, a tagállamok, a szabályozó hatóságok, az iparági szereplők, illetve szervezetek között. A tavaly decemberben 35. alkalommal – ezúttal virtuális formában – megrendezett eseményen a Hivatalt Ságvári Pál nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettes képviselte.

Az európai villamosenergia-iparági fórumot Ditte Jul Jörgensen, az Európai Bizottság Energiaügyi Főigazgatóságának vezetője nyitotta meg. Felhívta a figyelmet a belső villamosenergia piac szerepére a zöld átmenet megvalósításában, a tengeri megújuló energia, a hidrogén stratégiák és az energetikai szektor-integráció végrehajtásában, ami kiterjed a hűtés-fűtési, valamint a közlekedési szektorokban a villamos energia felhasználási részarányának növelésére is.

A főigazgató kiemelte a piac-összekapcsolás példáját olyan eszközként, ami egyszerre segíti a tagállamokban az ellátásbiztonság garantálását, a fogyasztói számlák mérséklését és a megújuló energiaforrások piaci integrációját.

A fórum résztvevői hangsúlyozták, hogy a jól működő villamosenergia-piacok elsődleges szerepet töltenek be a forrás-megfelelőség biztosításában.
A részvevők elismerték az átvitelirendszer-üzemeltetők összehangolt munkáját a regionális üzembiztonsági koordináció megerősítésében, a regionális biztonsági koordinátor szervezetek jogszabály szerinti, regionális koordinációs központokká történő átalakításában (RCC). A regionális koordinációs központok megerősített intézményi kerettel támogatják a villamosenergia-rendszerek egyre integráltabb működését az egész Unióban, ezáltal biztosítva azok hatékony és biztonságos teljesítményét.

Elsőbbséget kell biztosítani az uniós villamosenergia-iparági üzemi és kereskedelmi szabályzatok rendelkezéseinek mielőbbi átültetésére, ahol a jelentős eredmények ellenére késedelem is tapasztalható, ami társadalmi jóléti veszteséget okozhat a tagállamokban – hangsúlyozták a résztvevők. Hosszabb távon pedig indokolt lesz az üzemi és kereskedelmi szabályzatok célzott felülvizsgálata, esetleges módosítása, hogy az átültetés során jelentkező nehézségek tapasztalatainak és a tiszta energia jogszabálycsomag rendelkezéseinek beépítésével hatékonyabbá tegyék a belső villamosenergia-piac működését.

Elismerték az átviteli és elosztórendszer-üzemeltetők közötti együttműködés kiemelt szerepét a hálózatok üzemeltetése és tervezése során. Szükséges közöttük az együttműködés intézményesített megerősítése európai szinten is az uniós villamosenergia rendelet rendelkezéseinek megfelelően. A fórum üdvözli az európai elosztórendszer-üzemeltetői szervezet (EUDSO) felállítását.

A résztvevők hangsúlyozták a kiberbizonsági együttműködés megerősítésének fontosságát a villamosenergia iparágban is, ennek megfelelően támogatták az előkészítő munkát, ami egy villamosenergia kiberbiztonsági, uniós üzemi és kereskedelmi szabályzat kidolgozásához és elfogadásához rakja le az első mérföldköveket.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a fórum szereplőivel egyetértésben támogatja a hatékony, regionális piacintegráció és a regionális üzembiztonsági együttműködések kiterjesztését és fejlesztését, mely folyamatok alapvető fontosságú lépések az integrált belső villamosenergia-piac megteremtésében. Továbbra is kiemelt prioritás a rövid kereskedési időtávú villamosenergia-piacok összekapcsolása és a regionálisan összehangolt, áramlás alapú határkeresztező kapacitás-számítás bevezetése hatékony üzembiztonsági koordináció mellett, mely utóbbi feladatot a hazai átvitelirendszer-üzemeltető a TSCNET regionális biztonsági koordinátor szervezetben történő részvételén keresztül látja el.

A fórum teljes előadásanyaga és a konklúziók elérhetők ITT.

Forrás: MEKH.HU