A Better Energy 650 MW-os portfóliót készít elő Lengyelországban

Lengyelország mostanáig mindössze 486 MW telepített napenergiát előállító kapacitással rendelkezett, és a kormány vonakodik mind az országos szintű, mind az Unió szintjén zajló éghajlati politikától. De el fog érkezni az a pillanat, amikor a kormány kénytelen lesz az Unió politikusaival közösen megoldani szénipara jövőjét.

Share Button

A varsói kormányt még meg kell győzni arról, hogy állítsa le széniparát.

Kép: Skitterphoto/ Pixabay

 

A megújuló energialétesítményekkel foglalkozó dán fejlesztő, a Better Energy arról számolt be, hogy jelentős mértékben növelte tevékenységét a szénfüggő Lengyelországban.

A Better Energy azt állítja, hogy összesen 700 hektárnyi földterületet sikerült biztosítania és összesen 650 MW-nak megfelelő napenergia kapacitás fejlesztését folytatják, amelyet ezen a területen szándékoznak megépíteni.

A dán vállalat azt tervezi, hogy a megtermelt energiát energiavásárlási megállapodások révén, állami támogatás nélkül forgalmazza, arra hivatkozva, hogy „úttörő megoldásokat dolgozott ki a vállalatok zöld útra terelésére”.

A Better Energy projekt finanszírozásért és fejlesztésért felelős igazgatója, Christoffer Fruergaard Larsen ezt nyilatkozta: „Hatalmas potenciált látunk a lengyel piacban. Az utóbbi években a napenergia előállításának költsége évről-évre csökkent. Megoldásaink méretezhetősége lehetővé teszi számunkra, hogy sürgessük a napenergia erőművek megépítésének ütemtervét piaci árakon, bármilyen kormány által nyújtott támogatás nélkül.”

Lengyel próbálkozások a fotovoltaikus területen

A Lengyelországban a napenergiában rejlő hatalmas lehetőségek korai szondázása okos lépésnek bizonyulhat, amennyiben a lengyel kormány megállapodik az EU-val valamilyen a szén kivezetésére irányuló tervben. Mostanáig Lengyelország kiaknázatlanul hagyta szolárpotenciálját, elsődleges energia előállításának 80%-a kőszén vagy lignit égetéséből származik.

2016-ban Lengyelország három megújuló energia árverést tartott a legfeljebb 1 MW termelési kapacitású projektek számára, elméletileg összesen 870 MW-ot osztottak szét. Azonban az IEO Intézet (IEO Institute) által Fotovoltaikus piac Lengyelországon 2019 (Photovoltaic Market in Poland 2019) címmel kiadott jelentésben szereplő becslés szerint az összesen 68,4 MW termelési kapacitással rendelkező 73 projekt közül – amelyeket 2016 végén választottak ki az első árveréseken – csak 52,5 MW-ot képviselő 55 projekt valósult meg, míg a maradék 16 MW esetében valószínűtlen, hogy megvalósulnának, mivel a projekt számára megszabott határidő már tavaly év végén lejárt.

Azonban mégis tapasztalható fejlődés, a lengyel napenergia egyesület, a Polska PV márciusban jelentette be, hogy az ország elérte a 486 MW telepített napelem kapacitást. Ez azt jelenti, hogy a 2017-es 81 MW és a 2016-os 101 MW bővüléssel szemben tavaly 214 MW kapacitásbővítés történt.

Nyomás az EU részéről

A Better Energy a vállalatok között az élbolyba kerül a földvásárlással és a napelem parkok fejlesztésével, mivel az EU nyomást gyakorol Lengyelországra, hogy hagyjon fel a szénalapú energia termelésével. A szervezet két héttel ezelőtt kísérletet tett arra, hogy 2050-re teljes gazdaságára vonatkozóan célként tűzze ki a szén-dioxid semlegességet, ezt Magyarország, Lengyelország, Észtország és Csehország ellenállása hiúsította meg.

A vétóval élők esélyei csökkentek arra nézve, hogy ezt az év hátralévő részében is tartani tudják, mivel a klímapolitikai szempontból példaértékű Finnországra fogja betölteni az Európai Unió soros elnökségét, és az új finn kormány erőteljes zöld politikai platformot választott meg.

A nemrégiben megtartott európai parlamenti választások a zöld pártok jelentős támogatottságára világítottak rá, különösen Nyugat-Európában. Németországban a Zöld párt a szavazatok 26%-át szerezte meg, mindössze 1 százalékkal maradt el Merkel kancellár pártjától, a CDU-tól. Az Egyesült Királyság szintén a klímapolitikai tüntetések felerősödésével szembesült, ami a kormányt a Walesi Nemzetgyűlés példájának követésére kényszerítette, ígéretet tettek a nulla széndioxid-kibocsátás elérésére, amelyet hamarosan a dán kormány is követett.

Forrás: pv-magazine