A hat új atomerőművi blokk lendületet adna a francia gazdaságnak a koronavírus okozta sokk után

Share Button

Ha Franciaország 6 új EPR típusú atomerőművi blokk építése mellett teszi le a voksát, akkor ez kellően hatékony ösztönzőként szolgálhat a gazdaság újraindításához, és segíthet kivédeni a koronavírus-járvány okozta sokkot. A francia Nukleáris Energia Társaság közelmúltban publikált állásfoglalása szerint a francia atomenergetika az uniós válságkezelésről folytatott vitában felmerült mindhárom szempontot teljesíti: egyrészt új beruházásokról, másrészt alacsony szén-dioxid-kibocsátással járó projektekről van szó, harmadrészt azok rugalmas és szuverén iparágban valósulnának meg.

FORRÁS: EDF

Franciaországban jelenleg 57 atomerőművi blokk termel éjjel-nappal, alacsony szén-dioxid-kibocsátású villamos energiával látva el az ország lakosságának több mint háromnegyedét, valamint több mint 250 ipari energiafogyasztót 530 telephelyen. Azzal, hogy „stabil villamos energiát kínál megfizethető áron”, az atomenergia hozzájárul a francia ipar versenyképességéhez és a lakosság kiszámítható áron történő, stabil energiaellátásához.

 

Befektetés a jövőbe

A francia EDF energetikai konszern „Grand Carénage” nevű fenntartási és befektetési programja évente 4 milliárd eurót szán a meglévő atomerőművi blokkok üzemidejének meghosszabbítására, ugyanakkor a koronavírus-járvány lecsengése után az új atomerőművi blokkok építését is támogatná. Idén januárban a francia környezetvédelmi minisztérium nyilvános konzultációba kezdett az energiaátmenet kezelésére, a 2019-2028-as időszakra vonatkozó átdolgozott stratégiai dokumentumot, az ún. programmation pluriannuelle de l’énergie-t illetően.

Az új atomerőművi blokkok építésére irányuló program 2021-től kezdődően hatékony eszköz lehetne a gazdasági és szociális fellendülés eléréséhez – írta a francia Nukleáris Energia Társaság, hozzátéve, hogy ennek részeként az atomipar készen áll arra, hogy mozgósítsa az erőforrásait.

Legalább három pár EPR típusú atomerőművi blokk megépítése lehetővé tenné a jelenlegi francia flotta 15 százalékának a megújítását.

 

Előnyös befektetés atomerőművet építeni

A Deloitte nemrégiben megjelent elemzése szerint minden egyes euró, amelyet a francia atomiparba fektetnek, 2,5 eurót fial a gazdaságnak.

Emellett 2030-ra minden egyes TWh, amelyet az atomerőművekben termelnek meg, 360 millió euróval növeli a nemzeti GDP-t, és ez több mint háromszorosa annak, amennyivel a szélenergia járul hozzá a nemzeti össztermék bővüléséhez!

Ez utóbbi ugyanis 100 millió euróra tehető.

Európai viszonylatban a francia atomipar már most is versenyképesnek számít. A háztartási villamosenergia-árak tavaly több mint 70 százalékkal voltak magasabbak Németországban, mint Franciaországban, hiszen a németek folyamatosan állítják le az atomerőművi blokkjaikat, miközben éves szinten mintegy 27 milliárd euróval támogatják a megújulókat, amely összeget a háztartási fogyasztókkal fizettetnek meg.

Forrás: origo.hu