A Heliatek és a Lechwerke PV homokzatot tesztelnek gabonasilón

Németországban a két vállalat 230 négyzetméternyi napenergiát hasznosító fóliát ragasztott a Donauwörth-ben található gabonatároló siló durva betonfelületére. A fólia várhatóan évi 4 440 kilowattórányi energiát állít elő a nap segítségével. A kísérleti projekt segítségével a Lechwerke és a Heliatek új felhasználási területeket akarnak találni a napelemek számára egyéb felületeken.

Share Button

 

A 120 Heliatek napenergiát hasznosító fóliák hat méter hosszúságúak és 32 hüvelyk (81, 28 cm) szélességűek. Ezeket körülbelül 20 méteres magasságban rögzítették a gabonasilóhoz.

Kép: LEW / Timian Hopf

A német pv-magazine-ban jelent meg

 

Körülbelül 230 négyzetméter felületet fedtek be különleges fóliával Donauwörth-ben, a németországi Bavaria Donau-Ries kerületében. A 10 kW-os telepítés 120 fotovoltaikus elemből áll, amelyet a Drezdában székelő gyártó, a Heliatek állított elő.

A vállalat a Lechwerke energiaszolgáltatóval közösen tervezi a durva betonfelületen elhelyezett technológia hosszú távon folytatandó vizsgálatát. A kísérleti projekt révén a cégek nyomon kívánják követni az éves szinten előállított energia mennyiségét, amelyet körülbelül 4 440 kilowattórára becsülnek. A megtermelt elektromos áramot a gabonatároló siló saját fogyasztásának fedezésére fogják felhasználni.

A Heliatek a kísérlet eredményeit be kívánja építeni saját termékei fejlesztésébe, mivel mielőtt a jövő évben megkezdené az anyag sorozatgyártását, optimalizálnia kell a napenergiát hasznosító fóliát. Ezen túl a vállalatok arra is számítanak, hogy más potenciális felhasználási lehetőségeket tárnak majd fel, többek között napelemek gyárépületek és raktárak felületein történő elhelyezésére. Még azoknál az alkalmazásoknál is felhasználható a megtermelt napenergia a saját fogyasztás fedezésére.

A napenergiát hasznosító fólia véleményük szerint kulcsfontosságú előnyökkel bír a hagyományos kristályos napelem modulokhoz képest.

„Korábbi tapasztalataink azt mutatták, hogy az energia hatékony épületfelújítások költségei alacsonyabbak, mint a hagyományos fotovoltaikus modulokkal végzetteké” – magyarázta Michael Meißner, a Heliatek termékfejlesztési részlegének mérnöke.

A vállalat az állítja, hogy a rugalmas napenergia modulok ultravékony szerves, szénalapú molekulákból álló rétegekből állnak, amelyeket rugalmas polietilén fóliára hordanak fel rendkívül alacsony hőmérsékleten. A gabonatároló siló esetében ezt a szerkezet déli oldalán végezték el, hozzávetőlegesen 20 méteres magasságban, hogy a szomszédos épületek ne árnyékolják be.

Tavaly a Heliatek egy másik kísérleti projektet indított az Innogy-val, amelynek helyszíne Duisburg kikötője Németországban. A cégek akkor 185 négyzetméternyi napenergiát hasznosító fóliát ragasztottak a raktár homlokzatára.

Forrás: pv-magazine