A klíma melegedésével regionálisan változik az áram kereslete

Az EIA adatai azt mutatják, hogy a klímaváltozás miatt eltolódnak a háztartások energia felhasználási mintázatai, ahogy az enyhébb telek és forróbb nyarak hatnak a keresletre.

Share Button

Lakossági fogyasztásmérő.

Kép: Pixabay

 

Bár az amerikaiak 2020-ban több időt töltöttek otthon a Covid-19 járvány miatti lezárások idején, az egy főre jutó értékesített háztartási energia csupán 1%-kal nőtt, a 2019-es évet 2020-al összevetve, közölte az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának (U.S. Department of Energy) Energiaügyi Információs Hivatala (Energy Information Administration, EIA). A kormányzati szerv azt jelezte, hogy a 2020-ban tapasztalt enyhébb időjárás, különösen az enyhe tél növelte e légkondicionálók miatti áramfelhasználást, de csökkentette az Egyesült Államokban a helyiségek fűtésére használt elektromos energia mennyiségét.

Az EIA jelentése szerint 1960 és 2010 között az egy főre eső áramfogyasztás évente átlagosan 3%-kal nőtt. Az utóbbi évtizedben ez a trend lelassult, részben a melegebb időjárásnak, részben az energiahatékonyságot célzó modernizálásoknak köszönhetően. Az Egyesült Államokban 2010 óta 5%-kal esett vissza a háztartások egy főre eső energiafogyasztása, ami azt jelenti, hogy 2020 megugrást képvisel a kereslet általános trendjéhez képest.

A felhasználás az egyes államokban eltérő, a Hawaii területén élők használták a legkevesebb mennyiségű áramot, fejenként 2 018 kWh-t. A Louisiana állambeliek fejenként körülbelül 6 663 kWh áramot használtak – közölte az EIA.

Egy főre eső éves lakossági értékesítés a kiválasztott államokban (1960-2020 között), kWh egységben

Forrás: Az Amerikai Energiainformációs Hivatal (EIA) által az EIA állami energiaügyi adatok rendszere (State Energy Data System), az Electricity Data Browser adatbázis és az Egyesült Államok Népszámlálási Hivatalának adatai alapján készített grafikon.

 

Az időjárás gyakran a legjelentősebb indikátora a háztartási energiafelhasználásnak. Nyáron egyéb eszközök mellett a légkondicionálók, ventilátorok, páramentesítők és medencei szivattyúk használata idéz elő jelentős áramfelhasználást. A klímaváltozás miatt felfelé kúszó hőmérsékletek is lökést adnak az amerikaiak által otthonuk hűvösen tartására fordított áram felhasználásának.

Az Egyesült Államok Népszámlálási Hivatala szerint nagyjából a háztartások 39%-a használ elektromos áramot elsődleges fűtőenergiaként. Ez a százalékos arány nő, ahogy a háztulajdonosok törekednek otthonaik elektromos rendszerűvé alakítására, és kiegészítik otthonaikat vezeték nélküli mini split egységekkel (hőszivattyúkkal).

 

Áram kiskereskedelmi árának éves átlaga

Forrás: Amerikai Energiainformációs Hivatal

 

2020 során a fejenkénti energiaigény csökkent a legtöbb olyan déli államban, amelyben fő energiaforrásként az elektromos áramot használják fűtésre. Az enyhébb telek kevesebb energiát igényeltek – foglalta össze az EIA. Arkansas áll a lista élén a visszaeső kereslet terén, az EIA adatai szerint 2020-ban 4%-kal kevesebb energiát használt fel, mint 2019-ben.

Az ország nyugati felén más képet láthattunk. Az államok minden korábbinál forróbb nyárral szembesültek 2020-ban az óceánokkal és légkörrel foglalkozó hatóság (National Oceanic and Atmospheric Administration) szerint. Arizona fejenkénti lakossági energia felhasználása 10%-kal nőtt 2020-ban, ezt követte Kalifornia, Nevada, és Alaszka egyenként 9%-kal.

 

Szolár + tárolás belépése

A klímaváltozás világossá tette, hogy a lakosság energia iránti igénye meg fog változni, gyakran előre nem jelezhető módon. Ez kihívást jelent a számlájuk kifizetésére törekvő háztulajdonosok számára, valamint a jövő biztonságos energia-portfólióját tervező hálózati szolgáltatók számára is.

A problémát több különböző szögből megközelítő megoldást a lakóépületekre telepített szolár eszközök jelentik, különösen, ha energiatárolással párosítják őket. A háztartási szolár rendszerekre kötött szerződések lehetővé teszik a tulajdonosoknak, hogy hosszú távra biztosítsák az energia tarifákat, ami biztos pontot ad a bizonytalan jövőben.

Az energiatárolás és a háztartási napenergia ötvözésével növelhető a stabilitás. Az akkumulátorokat gyakran olyan intelligens technológiával párosítják, amelyek lehetővé teszik, hogy a tulajdonosok okosabban használják fel napenergia termelésüket, tárolják a csúcsidőszakban megtermelt energiát, és a keresleti csúcs idején használják fel, ezzel csökkentve a hálózat terhelését. Ezek az akkumulátorok rendszerint újraprogramozhatók, hogy a töltést és leadást az aktuális áramtarifa szerkezetnek megfelelően végezzék, ez magasabb fokú rugalmasságot ad a tulajdonosoknak és ellenőrzési lehetőséget a tarifáik tekintetében.

A változó klíma hatalmas viharokat, erdőtüzeket és előre nem látható eseményeket idéz elő, amelyek növelhetik az áramkimaradások hosszát, amikor a háztulajdonosok áram nélkül maradnak. Az energiatárolás tartalék energiát biztosíthat olyan kritikus események idején, amelyek várhatóan egyre gyakrabban fognak előfordulni.

Ráadásul a lakóépületek szolár és tároló rendszerek segítenek visszafogni az energia előállításával kapcsolatos szén-dioxid-kibocsátásokat, amelyek a klímaváltozást segítik. A nettó nulla kibocsátáshoz vezető út globális kihívást képvisel, amely – a Princeton által közzétett jelentés szerint – több fronton tett erőfeszítéseket igényel, és az otthoni szolár rendszer az egyik mód arra, hogy az USA lakosai érvényesíthessék választásukat és részt vállaljanak ebben az erőfeszítésben.

Forrás: pv-magazine