A megújulók 2020-tól leelőzik a nukleáris és a szénalapú energiát

Electric Power Monthly című kiadványa legfrissebb számában az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának (U.S. Department of Energy) Energiaügyi Információs Hivatala (Energy Information Administration, EIA) adatai azt mutatják, hogy a megújuló erőforrások május 31-éig több elektromos áramot állítottak elő, mint a szén és a nukleáris ágazat.

Share Button

A 2020-as év mérföldkőnek bizonyult a megújuló energia terén, mert ahogy ezt a az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának (U.S. Department of Energy) Energiaügyi Információs Hivatala (Energy Information Administration, EIA) az Electric Power Monthly című jelentésében megjelent adatok mutatják, május 31-ig a megújulók több elektromos áramot termeltek, mint a szén- és nukleáris erőművek.

Ezt a megújulók szempontjából áttörésnek számító évet hangsúlyozta a májusi hónap, amikor a megújuló erőforrások minden korábbinál magasabb, 25,3 százalékos arányt értek el az ország áramtermelésén belül. E mögött az adat mögött – ahogyan az idei megújuló adatok többsége mögött is – a vízerőművek által előállított energia áll, amely ebben a hónapban csaknem 17%-át tette ki a hónap során előállított elektromos energiának.

Bár a vízalapú energia kitartóan tartotta helyét a megújuló termelő erőforrások listájának élén, ez egyre nehezebbé válik. A 2019-es év azonos, januártól május végéig tartó időszakával összevetve és a megosztott szolár rendszereket is figyelembe véve a megtermelt napenergia mennyisége durván 21%-kal nőtt,így a napenergia jelenleg már az ország teljes áramtermelésének több mint 3,3 százalékát teszi ki.

Megújulók felemelkedése

Míg a napenergia ütemesen bővült, a szélenergia megőrizte pozícióját, a két erőforrás együtt minden más energiaforrásnál erőteljesebb ütemben bővült. A kettőt együtt számolva a nap- és a szélenergia összesen 12,6%-kát tette ki az Egyesült Államok elektromos áram termelésének az év első öt hónapja során. Ez az érték körülbelül 14 százalékkal haladja meg a két erőforrás által 2019 első öt hónapjában elért részesedést.

Bár azt nem állíthatjuk bizonyosan, hogy bármelyik erőforrásra kedvezően hatott volna a COVID-19 járvány, vannak, amelyek a többinél jobban kezelték a járványt és a gazdaság abból fakadó lassulását, és csak kevésről mondható el, hogy lehetőségként használták arra, hogy nagyobb részesedésre tegyenek szert. Május hónapban a széntermelés 35%-kal esett vissza 2019 májusához képest, és körülbelül a teljes termelés 21%-át tette ki. A hőhullám a nukleáris ágazatot is érintette, éves alapon 4%-kal esett vissza, és szintén hozzávetőlegesen 21%-át adja a teljes termelésnek.

A május legnagyobb nyertese a napenergia volt, amely éves alapon több mint 30%-os növekedést könyvelhetett el, minden más erőforrásnál többet. A geotermikus és a szélenergia termelése szintén bővülést mutatott az előző évihez képest, az egyik 5,5%-kal, a másik 8,5%-kal nőtt.

Forrás: pv-magazine

Kapcsolódó témájú cikkeink:

2020 első negyedévében minden korábbinál több napelemet telepített az USA

Az amerikai modulszállítások mennyiségi csúcsokat döntöttek és zuhant az áruk a Covid kezdetekor

Az Egyesült Államokban a lakóépületek szolár piaca „a vártnál gyorsabban” éledt fel