A megújulók ára fele a fosszilis tüzelőanyagokénak egész Európában, áll a jelentésben

Tüzelőanyagokból megtermelt, mivel a járványt követően a szennyező áramtermelésnek nem sikerült visszakapaszkodnia a kontinensen, míg a megújulók bővültek, ezt állapította meg az energiaügyi szakemberek Ember nevű csoportja.

Share Button

Európában az energia kétharmadát a megújulók adják, miközben árban egyre inkább kedvezőbbek a fosszilis tüzelőanyagoknál. Kép: Pixabay

A jelentés szerint ez a tüzelőanyagok, például a szén költségének emelkedésére vezethető vissza, míg az elektromos áram iránti általános kereslet elkezdett emelkedni, ahogy megszüntették a COVID-19 miatti korlátozásokat.

Kiemelte, hogy Európa legnagyobb gazdaságaiban az új szél- és napelem erőművek költségei messze alacsonyabbak voltak, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal működőké. Például Spanyolországban a gáz és kőszén felhasználáson alapuló termelés költségei háromszorosát teszik ki az új szélerőművekének, és kétszeresét az új napelem erőművekének.

Az EU 27 tagországában 2021 első félévében felhasznált elektromos áram kétharmada tiszta energiaforrásokból származott. Eközben a szénalapú termelés 16%-kal lett alacsonyabb (-36 TWh) 2021 első félévében, mint 2019 első félévében, mivel az ágazatnak nem sikerült kilábalnia a COVID-19 járvány során elszenvedett veszteségekből.

A megújulókból származó energia iránti kereslet Európában 53 TWh-val emelkedett 2021 első félévében 2019 első félévéhez képest, míg a fosszilis tüzelőanyagokból származók iránti kereslet 48 TWh-val visszaesett, a nukleáris energiával megtermelt iránti kereslet 29 TWh-val lett alacsonyabb. Globális viszonylatban még nem ez a helyzet, inkább az érvényesül, hogy a bővülő kereslet mellett a fosszilis tüzelőanyagok töltik ki a még hiányzó megújuló kapacitások helyét.

A szerzők azzal érveltek, hogy az Európai Unión belül visszaeső termelést figyelembe véve, „az áramtermelési rendszerek szénmentesítéséért járó bónusz jelentős hányada a szél és a szolár gyors szerkezeti térnyerését illeti”.

A megújulók segítségével előállított elektromos áram biztosította az EU 27 tagállamában a kereslet 39%-át, további 27%-át pedig a nukleáris források, jelezte a jelentés, míg 2021 első negyedévében folytatódik az a 2020-as trend, hogy a megújulók több elektromos áramot biztosítanak, mint a fosszilis tüzelőanyagok.

Ez a július 28-án közzétett jelentés azt is megmutatta, hogy a megújulókból származó elektromos áram termelése 11%-kal nőtt 2019 első negyedévéhez képest – a szolár és a szélerőművek bővülésének (+22TWh), az erőteljes vízerőművekre vonatkozó adatoknak (+29TWh) és a bioenergia kisebb hozzájárulásának (+1TWh) köszönhetően.

A jelentésben az is szerepel, hogy a napenergia alapú termelés 9%-kal lett magasabb, míg a szél ténylegesen 7%-kal visszaesett 2021 első félévében a 2020 első felében mért adathoz képest.

„Most, amikor már elmúlt a járvány energiaszektorra gyakorolt hatása, világosan kirajzolódik a trend: a fosszilis tüzelőanyagok gyors hanyatlásnak indultak, ahogy Európa megtisztítja energia szektorát” – mondta az Ember európai programvezetője és a jelentés társszerzője, Charles Moore.

Azonban a tömörülés éves növekedését meg kell duplázni ahhoz, hogy az EU elérje a 2030-ra kitűzött klímacéljait, köztük az üvegházhatást előidéző gázok kibocsátásának 55%-kal történő csökkentését, hívta fel a figyelmet a jelentés. Bár az EU áramellátásának 66%-át nyújtja, a tiszta energia a járvány ideje alatt csupán 3%-al tudott növekedni (+24TWh) a járvány előtti időszakhoz képest.

Ebben a hónapban az Európai Unió útjára bocsátotta saját „Fit for 55” („Alkalmas 55-re”) szakpolitikai csomagját, hogy a kibocsátások 1990-es szinthez képest legalább 55%-os csökkentésével elérhessék a politikai társulás klímacélját.

„Létfontosságú, hogy az Európai Bizottság, az országok kormányai és az Európai Parlament gyorsan megszüntesse azokat a szabályozásbeli és politikai akadályokat, amelyek a tiszta, különösen a szél- és napenergia segítségével megtermelt elektromos áram kapacitások gyors bővülésének útjában állnak, mivel a következő évtizedben ezek lesznek a növekedés elsődleges hajtómotorjai.” – fogalmaztak a jelentésben.

Forrás: pv-tech

Kapcsolódó témájú cikkünk:

„Alkalmas 55-re”: az EU napelem szektora az energia célok növelésére szólít fel