A megújulók jelentik a főirányt, de a szektorok csatlakozása túl lassú

A globálisan megtermelt elektromos áram több mint negyedét megújuló forrásokból állítják elő, és a REN21 globális szakpolitikai hálózat adatai szerint a napenergia a harmadik legnagyobb részarányt képviseli. Az éves adatok visszaesése ellenére tavaly mégis a napenergia képviselte az új termelései kapacitások többségét. De a széndioxid-kibocsátás visszaszorítását célzó szakpolitikák hiánya a fűtési, hűtési és a közlekedési szektorokban egyenetlen energia átállási kilátásokat eredményez.

Share Button

A megújulók – és különösen a napenergia – kiveszik részüket, de a szektorok csatlakozását gyorsítani kellene.

Kép: Jeremy Buckingham

 

A megújuló energia jelenléte a globális energiatermelés vonatkozásában továbbra is érezhető, de a fűtési, hűtési és szállítási szektorok fejlődése továbbra is elmarad a klímakáosz távoltartásához szükséges szinttől. A szektor kiegyensúlyozatlansága jórészt az elégtelen vagy instabil politikai támogatásból fakad, a REN21 globális energiapolitikai hálózat által kiadott jelentés szerint.

A Megújulók 2019 Globális Helyzetjelentésében az áll, hogy a tavalyi elektromos energiatermelésből 26,2%-ot köszönhetünk a megújulóknak, ennek legnagyobb része, 15,8%-a vízenergia, ezt követi a szél (5,5%) és a napenergia (2,4%). Tavaly 181 GW új megújuló energiatermelési kapacitás állt üzembe, év végére ezek összesen elérték a 2,378 GW kapacitást. Az új megújuló napenergia kapacitásokon belül 100 GW volumenükkel a fotovoltaikus létesítményeké lett az oroszlánrész.

 

MEGÚJULÓ ENERGIA BECSÜLT RÉSZESEDÉSE A GLOBÁLIS ELEKTROMOS ÁRAM TERMELÉSEN BELÜL, 2018 VÉGE

73,8% Nem megújuló energia

26,2% Megújuló energia

15,8% Vízenergia

5,5% Szélenergia

2,4% Fotovoltaikus napelemek

2,2% Biomasszából előállított energia

0,4% Geotermikus, koncentrált napenergia (Concentrating Solar Power, CSP) és óceánból előállított

Megjegyzés: Az adatok nem vethetők össze az előző évekkel az adatok felülvizsgálata és módszertani változás miatt. A kerekítés miatt az összesített adatok pontatlanok lehetnek.

A megújulók csökkenő pályára állt költségei mellett a megújulók már évek óta a legfontosabb elektromos energia forrásnak számítanak – közölte a REN21. A vízenergiát figyelmen kívül hagyva 90 ország egyenként több mint 1 GW tiszta energiát előállító kapacitást telepített, és 30 országnak sikerült túllépnie a 10 GW-os szintet. Kilenc ország az általa felhasznált elektromos energia több mint 20%-át különböző megújuló forrásokból fedezte: Dánia, Uruguay, Írország, Németország, Portugália, Spanyolország, Görögország, Honduras és az Egyesült Királyság.

Napenergia

2018-ban a kínai fotovoltaikus piac 53-ról 45 GW-os szintre történő visszaesését ellensúlyozta a fejlődő piacok és Európa részéről jelentkező magasabb kereslet, amely a napenergia éves piacának enyhe növekedését hozta, ez volt az első év, amikor átlépte a 100 GW-os mérföldkövet. A jelentés arról is beszámol, hogy a Kínában zajló politikai változások – a napelemekre adott támogatások visszafogására irányuló törekvések – elárasztották a modulok piacát, hogy segítsenek új piacok megnyitásában; végül a verseny és az árakra nehezedő nyomás oda vezetett, hogy hatékonyabb termelési kapacitásokba fektettek be és folytatódott a technológiai fejlődés folyamata.

A REN21 szerint az összesített napelem kapacitás 25%-kal nőtt, elérte legalább a 505 GW szintet, mivel 2018-ban 11 ország 1 GW fölötti bővüléssel büszkélkedhet. Jelenleg mintegy 34 nemzet rendelkezik legalább 1 GW telepített fotovoltaikus kapacitással.

Befektetési trendek

Azonban több évnyi fokozódó ütemű növekedést követően a megújuló kapacitások bővülésének szintje lelassult és a befektetések 2017-hez képest visszaestek. A napenergia kedvelt befektetési terület lett a megújuló kapacitásokon belül – csaknem elérte a 140 milliárd dollárt – de az előző évihez képest ez az adat 22%-os csökkenést mutat. A szélenergiába befektetések szintje 2 százalékkal, 134 milliárd dollárra emelkedett, míg az ipari volumenű vízenergia beruházások 16 milliárd dollárt tettek ki, a 2017-es 40 milliárd dollárral szemben.

Tavaly rekordszámú megújuló energiára megkötött energiavásárlási megállapodás született, a 2017-ben rögzítettekhez képest a számuk megduplázódott. Az egyesült államokbeli cégek járnak az élen 13,2 GW-ra rúgó ipari léptékű napenergián alapuló energiavásárlási megállapodással. Az elmúlt évben a kormányok is a versenyárverések eszközéhez folyamodtak a rögzített árakra épülő szakpolitikák helyett. A REN21 szerint 2018-ban 48 árverést tartottak, szemben az egy évvel korábbi 29 árveréssel. A napenergiával összefüggésben rekordszámú energiavásárlási megállapodás és pályázat látott napvilágot, és az elektromos energia ára akár 0,02 USD/kWh szintre is zuhanhatott.

Helyi kezdeményezések és globális politikai renyheség

Mivel a megújulók már a főáramlatot képviselik, a tiszta energia globális szintű átvétele már nem csupán kevés számú országtól függ. Növekszik azoknak az államoknak a száma, amelyek 100%-ban megújuló forrásokból származó elektromos energiafelhasználást tűztek ki célul, és azoké a városoké is, amelyek különböző ambiciózus megújuló energia célokat állítottak maguk elé – ami különösen figyelemre méltó az Egyesült Államokban, ahol a Fehér Ház szkeptikus álláspontot képvisel a klímaváltozást illetően. A REN21 több mint 100 olyan várost talált, amelyek legalább 70%ban megújuló energiát használnak, és legkevesebb 50-et, amelyek megújuló energiákkal kapcsolatos célkitűzéseiket kiterjesztették a fűtésre, a hűtésre valamint a szállításra is.

MEGÚJULÓ ENERGIA A VÁROSOKBAN*, A VÁROSOK SZÁMA ÉS A MEGÚJULÓK RÉSZARÁNYA ALAPJÁN, 2017

Városok száma

Globális lefedettség: 26%

Városonkénti átlag: 41%

A világon legalább 100 város 70%-ban vagy ennél magasabb arányban használ megújuló energiákat.

 

*Az elektromos áram fogyasztásán belül a megújulók részarányát mutatjuk 240 olyan városnál, amelyek önként szolgáltattak adatokat a CDP részére

Megjegyzés: A városok átlaga a bemutatott 340 városon alapszik.

A kategóriák valamennyi, a következő kategória alsó limitje alá eső értéket magukban foglalják.

Forrás: CDP

 

Míg a politika az elektromos szektorra fordította a legtöbb figyelmet, még hatalmas lehetőség áll az országok rendelkezésére azon a téren, hogy az alacsony szén-dioxid-kibocsátást kiterjesszék a fűtési, hűtési és szállítási szektorokra is – fogalmazott a jelentés. Globális szinten a megújuló energiák a teljes elektromos áram mennyiségének negyedét teszik ki, de csupán 10%-ban részesednek a fűtésre és hűtésre felhasznált energiából, míg a szállításban csupán 3%-kal – állapította meg a REN21, továbbá azt, hogy valójában csökkent azoknak az országoknak a száma, amelyek rendelkeznek a fűtésre felhasznált megújuló energiákra vonatkozó szakpolitikákkal.

SZAKPOLITIKAI KÖRKÉP

MEGÚJULÓ ENERGIÁRA ÉS SZÉNDIOXID-KIBOCSÁTÁS BEÁRAZÓ VONATKOZÓ SZABÁLYOZÁSSAL RENDELKEZŐ ORSZÁGOK SZÁMA, 2014-2018

135 ország: Energiaszabályozási szakpolitikák

70 ország: Szállítást szabályozó szakpolitikák

44 ország: Széndioxid-kibocsátást szabályozó szakpolitikák

20 ország: Fűtési és hűtési gyakorlatok

Forrás: RENZ21 Szakpolitikai adatbázis

„Kulcsfontosságú áttörésre akkor kerülhet sor, ha az országok megszüntetik a fosszilis tüzelőanyagok után járó támogatásokat, amelyek előnyt biztosítanak a piszkos energiáknak” – vélte Rana Adib, a REN21 képviselője. A jelentés azt állapította meg, hogy 2015 óta mintegy 40 ország vállalt bizonyos szintű reformot a fosszilis tüzelőanyagok terén, de még 2017-ben is 112 országban léteztek ilyen ösztönzők, míg legalább 73 állam támogatja a fosszilis tüzelőanyagokat egyenként 100 millió dollárt meghaladó mértékben. A REN21 becslései szerint globális szinten a fosszilis tüzelőanyagok támogatásai 2016 óta 11 százalékkal nőttek, 2017-ben elérték a 300 milliárd dollárt.

A jelentés azt állítja, hogy a széndioxid-kibocsátás beárazása továbbra is súlyosan kihasználatlan szakpolitikai eszköz maradt. Tavaly év végéig csupán 44 ország kormánya, 21 állam vagy tartomány és 7 város jutott el oda, hogy bevezették a széndioxid-kibocsátás beárazását – ezek együttesen csak a világ széndioxid-kibocsátásának 13%-át teszik ki.

„Az országoknak 2020-ig ambiciózusabb klímacélokkal kell előállniuk, ez a jelentés pedig megmutatja, hogy számos eszköz áll rendelkezésre az intézkedések arányosításához és az emberek életének jobbá tételéhez oly módon, hogy az energia átállásból fakadó előnyöket a teljes gazdaságra kiterjeszti” – vélte Arthouros Zervos, a REN21 elnöke.

 

Forrás: pv-magazine