A MEKH a megújuló villamosenergia-termelés hatékony integrálásán dolgozik

Share Button
Az előrejelzés szerint a hazai napelemes villamosenergia-kapacitás 2030-ra minimum 6000 MW lesz, közel négyszerese a mostaninak. A termelés növekedése együtt jár azzal az igénnyel, hogy a szabályozási kapacitások bővüljenek. Az ellátásbiztonság garantálásához nélkülözhetetlenek a rugalmasan szabályozható, gyorsan indítható kapcsolt energiatermelő erőművek – mondta Vigassy Csaba a Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET) éves konferenciáján.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) főosztályvezetője a hazai villamosenergia-kereskedelem piaci szabályozásáról és a megújuló energia projektek helyzetéről tartott előadást.
Az energiaszektor szempontjából nagyon fontos a karbonsemlegesség, valamint a megújuló energiaforrások térnyerése. A magyarországi energiastratégia egyik alappillére a megújuló energiaforrások részarányának növelése az energiatermelésben.

Hangsúlyozta, a kapcsolt energiatermelő erőművek szabályozhatósága, gyors indíthatósága úgy támogathatja a zöld energia térnyerését és működését, hogy közben az ellátásbiztonság is garantált.

Vigassy Csaba az első METÁR-tender eredményeit értékelve közölte, a csökkenő napelemes beruházási költségek és a magas piaci árak miatt alacsony volt a támogatástartalom. A 2019-es tenderen 22,45 Ft/kWh volt a napelemes referencia piaci ár, melynél 12 alacsonyabb árajánlat is érkezett. Ezek nem csökkentik a kiosztható támogatási keretet, így viszonylag alacsony támogatási összegből akár nagy megújuló kapacitás is támogatható.

A MEKH főosztályvezetője előadásában hangsúlyozta, hogy az elkövetkező időszak egyik fontos szakmai kihívása a megújuló energiaforrások villamosenergia rendszerbe integrálása. Az előrejelzés szerint a hazai beépített napelemes kapacitás (PV) 2030-ra minimum 6000 MW lesz, 2040-re megközelítheti a 12 000 MW-ot.

A termelés növekedése együtt jár a szabályozási kapacitások iránti igény bővülésével, ezért a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal folyamatosan vizsgálja, hogy a szabályozási tartalékok lekötési igénye hogyan fog alakulni a PV beépítettség függvényében. Az előrejelzések alapján jól látható, hogy folyamatosan növekszik a tartalékigény.

A MEKH és az érintett iparági szereplők egy olyan ösztönzési rendszer megalkotásán is dolgoznak, mely javítja a menetrendezés pontosságát. Az újonnan csatlakozó megújulók bevonása a szabályozásba pedig az elosztói szintű rugalmassági szolgáltatások piacát hozhatja létre. A megújuló energiaforrások rendelkezésre állásának kiszámíthatósága növeli az ellátásbiztonságot, csökkenti a szabályozási tartalékok növelésének szükségességét. Az új Hálózatfejlesztési Terv módszertana azt a célt szolgája, hogy a megújulók integrálása minél hatékonyabb legyen.

A konferencia anyagai visszanézhetők a Magyar Kapcsolt Energia Társaság honlapján és közösségi oldalán.

Forrás: MEKH.HU