A MEKH bővíti piacelemzési kiadványait

Share Button
A Hivatal új Piacszerkezeti elemzések kiadványsorozatának célja, hogy segítse a felügyeleti tevékenységébe tartozó részpiacok működésének megértését, és azonosítsa azokat a területeket, ahol szabályozói beavatkozásra van szükség.

A MEKH új kiadványsorozata azokat a strukturális kérdéseket veszi górcső alá, amelyek jelentős befolyást gyakorolnak a hazai energiapiacok működésére és így az energiapiaci árakra. A vizsgálandó témákat elsősorban a Hivatal rendszeres piacfigyelési tevékenysége során tapasztalt szokatlan mintázatok, piaci súrlódások, irregularitások szolgáltatják. Emellett a MEKH a piaci szereplők körében elterjedt nézeteket is elemzi, növelve ezzel a piac átláthatóságát, a piaci bizalmat.

Az első számban a Hivatal szakértői a romániai villamosenergia-termelés sajátosságait vizsgálták. Románia ugyanis a magyar spot árakat meghatározó piac-összekapcsolás része, és a magyar piacra kifejtett hatása változó irányú: magas román szélerőművi termelés (1500 MWh felett) esetén sokszor alakul ki a magyarnál alacsonyabb árszint. A román–magyar határkeresztező kapacitások alakulását és a román kínálat jellegzetességeit megvizsgálva azonban – az általános vélekedéssel szemben – az a következtetés vonható le, hogy a határkeresztező kapacitás növelésével sem számíthatnánk a magyar árszint jelentős csökkenésére. Az ilyen helyzetekben a román egyensúlyi árszint környékén kimutathatóan rugalmatlan a román kínálati függvény, és a határkeresztező kapacitás növelése esetén a román tőzsdén megjelenő nagyobb keresletet csak a magasabb termelési költségű erőművek bevonásával lehetne kielégíteni. Így a piaci ár gyorsan konvergálna a magyar árszinthez.

A Hivatal piacmonitoring-tevékenysége keretében, a piaci működés folyamatos elemzése révén a hatékony nagykereskedelmi versenyt akadályozó tényezőket azonosítja, és javaslatokat fogalmaz meg a hatékonyabb működés elősegítésére. A piacmonitoring és felügyeleti tevékenység alapvető célja, hogy a fogyasztók és egyéb piaci szereplők megbízhassanak a villamosenergia- és a gázpiacok integritásában, a nagykereskedelmi energiapiacokon kialakuló árak a kereslet és a kínálat tisztességes és versenyen alapuló egymásra hatását tükrözzék, és hogy a piaci visszaélésekből ne lehessen haszonra szert tenni.

A román villamosenergia-termelés és a HUPX DAM árak kapcsolatáról szóló piacszerkezeti elemzés a Sajtó, Publikációk rovatban olvasható.

MEKH.HU