A mesterséges intelligencia hozzájárul a kiegyensúlyozott energiafelhasználás megteremtéséhez

Share Button

Magyarország a következő években – a Mesterséges Intelligencia Stratégiájában foglalt célnak megfelelően – egy jövő- és klímabiztos energiafelhasználási formára tér át, amelynek segítségével folyamatosan növelni lehet a megújuló módszerekkel előállított energia arányát a megtermelt és felhasznált mennyiségen belül. Ehhez kulcsfontosságú a termelés és a fogyasztás mennyiségének folyamatos és megbízható előrejelzése, a hálózatot használó eszközök számon tartása, valamint a hálózatra fogyasztóként és termelőként egyaránt kapcsolódó szereplőkkel való kapcsolattartás.

A megújuló energiák használatának egyik meghatározó kérdése, hogy az egyenetlen, időjárástól függő termelést hogyan lehet összhangba hozni az egyre növekvő mértékű fogyasztással. villamos energia rendszer kiegyensúlyozására többek között az okos mérők és a távolról irányítható energiatároló egységek használata teremt lehetőséget, az energiaelosztás rendszere pedig a mesterséges intelligencia segítségével bevezetendő előrejelzési és automatizált elosztási eljárásoknak köszönhetően sokkal rugalmasabbá válhat.

Ennek a folyamatnak a középpontjában a menetrendezés áll, vagyis annak meghatározása, hogy melyik energiaforrástól mennyi energia jusson el a fogyasztóhoz. Az okos mérőkre és a smart grid technológiák bevezetésére építve lehetőség nyílik az időjárásfüggő – ezáltal az előre nehezen jelezhető – megújuló energiák pontosabb termelési menetrendezésére, valamint az arra támaszkodó energiahálózat működésére.

Az automatikus menetrendezéshez szükség van az okosmérők tömeges felszerelésére, és ezáltal az adatvezéreltség feltételeinek megteremtésére, így különböző iparágakra specializált, intelligens energiaellátó és optimalizáló rendszerek jönnek létre és növekszik az okos mérővel rendelkező villamosenergia-fogyasztóknak kiajánlott és általuk igénybe vett több zónaidős és rugalmas árszabási szolgáltatások száma.

Az energetikai közműhálózatok karbantartási tevékenysége a prediktív karbantartás, valamint az autonóm üzemeltetés széleskörű bevezetésével előre meghatározható lesz, ennek hatására 2025-re kiépülhetnek a nagy méretű hálózati adathalmazok karbantartás szempontú elemzéséhez szükséges kompetenciák és 2030-ra a megújuló energiatermelés menetrendezése 70%-ban okos technológiával történhet majd.

 

(ITM Kommunikáció)