A nap- és szélenergia pörgethetné fel a gazdaságot a járvány után

Share Button
Az előttünk álló 2020-as évtizedben át kellene irányítani körülbelül 10 ezer milliárd, a fosszilis energia ágazatban tervezett beruházást a megújuló, illetve alacsony karbonintenzitású technológiák felé, 2050-ig összességében pedig mintegy 110 ezer milliárd dollár globális energiarendszerbe történő beruházására lenne szükség a klímacélok eléréséhez – véli a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA). A megújulókba történő fokozott beruházás a szervezet szerint erősebb gazdasági fellendülést idézhet elő a koronavírus-válságból, ezáltal több új munkahely jöhetne létre, a gyorsabban csökkenő szennyezés pedig a kapcsolódó környezeti, klíma- és egészségügyi kiadásokat is jelentősen mérsékelné.
A koronavírus-járvány és a megfékezése érdekében hozott intézkedések megroppantották a világgazdaságot, a közgazdászok pedig arra figyelmeztetnek, hogy a következmények messze rosszabbak lehetnek a 2008-as pénzügyi válságénál is. A tőkében és a munkahelyek számában tapasztalható leépülés a fogyasztói költés visszaesésével és szinte az összes nagy pénzügyi piac alulteljesítésével, világszerte a költségvetési fegyelem megbomlásával jár együtt. A fenyegető kilátások közepette folyamatosan zajlik a talpraállás és az ahhoz vezető megoldások tervezése, a kormányok döntéseit pedig a különféle agytrösztök is igyekeznek tanulmányaikkal segíteni. Így a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) is előállt a maga terveivel, melyek célja az, hogy a gazdaságélénkítő intézkedéseket a lehető legszorosabb módon összekapcsolja a hosszú távú fenntarthatósági, klímavédelmi célok elérésével.

Az energiaátmenet végső célja az emberek jólétének javítása a tiszta energiaellátás, a gazdasági és társadalmi fejlődés, valamint az éghajlatváltozás enyhítése révén, az IRENA szerint pedig a megújuló energiaforrások gyorsabb telepítése és a hatékonysági intézkedések megtérülése sokszorosan meghaladja a költségeket. A megújulókba történő fokozott beruházás a szervezet szerint erősebb gazdasági fellendülést idézhet elő a koronavírus-válságból, ezáltal több új munkahely jöhetne létre, a gyorsabban csökkenő szennyezés pedig a kapcsolódó környezeti, klíma- és egészségügyi kiadásokat is jelentősen mérsékelné.

A globális GDP 2050-ben a TES forgatókönyv szerint 2,4 százalékkal lehetne magasabb annál, mint amit a PES szcenárió alapján elérhetne a világgazdaság. Az egy főre eső globális GDP évi átlag 367 dollárral bővülne a TES forgatókönyv szerint, lényegesen meghaladva egy főre jutó 54 dollár/éves teljes beruházást. A GDP növekedése nagyrészt a fogyasztói költések támogató fiskális politikával összefüggő bővülésével magyarázható, míg a kereskedelem csak kisebb mértékben járulna hozzá a növekedéshez.

A várható többlet növekedés mértéke régiónként eltérő lehet, a legnagyobb plusz gazdasági bővülés a prognózis szerint az Európai Unióra várna.

A magasabb beruházási szint fokozott munkahelyteremtést vonna maga után. A TES forgatókönyv alapján az évszázad közepére csak az energiaszektor állásainak száma elérné a 100 milliót, ami a jelenlegit 42, a PES forgatókönyv megvalósulásával várhatót pedig 13 millióval haladná meg. A szektoron belüli állások jellegében és eloszlásában természetesen alapvető átrendeződés menne végbe, melynek keretében az új technológiákkal kapcsolatos munkahelyek számának növekedése jelentősen meghaladná a fosszilis és nukleáris szegmensben várható leépülést. Az új munkahelyek többsége közvetlenül a megújuló energiaforrásokkal összefüggően jönne létre; itt az állások összesített száma 42 millióra emelkedne, ami 64 százalékkal magasabb a PES forgatókönyv megvalósulása esetén várhatónál, és csaknem négyszerese a jelenleginek. Ezen belül is a fotovoltaikus napenergia fejlesztése teremtené a legtöbb új munkahelyet, megelőzve a bio- és szélenergiát.

Nem csak az energiaszektort, de a teljes gazdaságot tekintve a munkahelyek számának növekedése regionálisan szintén az EU-ban ígérkezne a legnagyobbnak.

A TES forgatókönyv megvalósulása az egész világon hatalmas társadalmi-gazdasági haszonnal járna, így 2050-ig 50-142 ezer milliárd dollár megtakarítást eredményezne a légszennyezés környezeti és egészségügyi externáliáinak (külső költségeinek) csökkenése miatt. A DDP szcenárió érvényesülésével ugyanakkor az externális költségek 62-169 ezer milliárd dollárral mérséklődhetnének. Az IRENA szerint a globális jóléti mutatók összességében átlagosan 13,5 százalékkal emelkedhetnének 2050-ig a TES megvalósítása esetén a jelenlegi tervek által vázolt pályához képest. A nyereség zöme társadalmi és környezeti előnyök formájában jelentkezne, a légszennyezés és az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának megfékezésével járó jelentős egészségügyi javulást tükrözve. A várható eredmények ugyanakkor országos és regionális szinten jelentős szórást mutathatnak, a regionális és országspecifikus társadalmi-gazdasági struktúrák, valamint ezeknek az energiarendszerrel való összetett kölcsönhatásaik következtében. Ezért a kihívások és lehetőségek a világ számos részén helyi megoldásokat igényelnek.

Az IRENA főigazgatója, Francesco La Camera szerint a járványhelyzet felfedte a jelenlegi rendszer mélyen beágyazódott sérülékenységeit, nevezetesen a fosszilis tüzelőanyagok ágazatát, amely a kereslet összeomlása miatt súlyos helyzetbe kerül a globális korlátozások közepette. A megújuló energiaforrások fejlesztésének és telepítésének felgyorsítása potenciálisan több olyan gazdasági és társadalmi célt is elérhet, amelyek elősegítik egy ellenállóbb gazdaság létrehozását is.

Nem meglepő módon a megújuló energia szektor dicsérte a tiszta energiarendszer mellett elkötelezett szervezet jelentését, melynek fő megállapításával ugyanakkor a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) is egyetérteni látszik. A helyzet fontos lehetőséget hordoz magában, a kormányzati gazdaságélénkítő csomagok jelentős részét pedig a megújuló energia ágazat fejlesztésére kell dedikálni, egy jól megtervezett ösztönző csomag ugyanis a számos gazdasági előny között megkönnyítve a tiszta energia átmenetet is – mondta korábban Fatih Birol, az IEA ügyvezetõ igazgatója.

A jelentés teljes terjedelemben, angol nyelven innen tölthető le.

Forrás: portfolio.hu