A napenergia a közösségi finanszírozású műhold pályájára állt

Share Button

A 2019 július 23-án pályára állt Lighsail 2 műhold még ki nem bontott napvitorláját ábrázoló kép.

Kép: The Planetary Society

 

Az egyesült államokbeli Planetary Society által fejlesztett, közösségi finanszírozási projektként működő Lightsail 2 sikeresen bontotta ki napvitorláit, és drámai fényképeket küldött vissza az alacsony föld körüli pályán (Low Earth Orbit, LEO) belüli tartózkodási helyéről.

A napvitorla a napfényt a meghajtáshoz használja fel: a fotonok energianyerés céljából történő elnyelése helyett az ökölvívói szorítónak megfelelő méretű vitorla visszaveri a fény részecskéit, és a lendületüket használja fel arra, hogy a kenyér méretű műholdat átjuttassa az űr vákuumán.

Az űrutazás 2019 júniusában kezdődött, és a Planetary Society a múlt végén tette közzé az első fényképeket a teljesen kibontott vitorláról. „A napvitorla sikeres kibontásával és a vezérlő berendezések bekapcsolódásával befejezettnek tekinthető a kritikus indítás előtti szakasz” – értékelte a LightSail 2 projekt vezetője, David Spencer. „Most már készen állunk a napvitorla projekt küldetésre, hogy nyomon kövessük, hogyan változik a pálya, és hogy értékeljük a napvitorlázási teljesítményt.”

 

A Lightsail 2 tesztelése a Cal Poly San Luis Obispo-i helyszínen az indulást megelőzően, 2019 júniusában. Kép: The Planetary Society

Kép: The Planetary Society

 

A műhold adataiból megállapítható, hogy a pálya megtétele során egy alkalommal fordítja a napvitorlát a nap irányába, ami nagyon csekély mértékű lökést ad pályája emelkedéséhez. A Planetary Society komoly reményeket fűz a napvitorlákhoz, amelyeket a jövőbeli űrfelfedező expedíciók során használnának fel meghajtásként, azt közölték, hogy az enyhe, folyamatosan kifejtett tolóerő révén végre képesek nagyobb sebességet elérni, mint a vegyi anyagokon alapuló meghajtással működő rakéták. A technológia máris működőképest megoldás lehet a Cubesat-okhoz, a kis szabványos típusú műholdakhoz történő alkalmazásra.

A társaság azonban azt is megjegyezte, hogy a vitorla által generált tolóerő „nem nagyobb egy gémkapocs tömegénél”. Körülbelül egy évbe fog telni, amíg a műhold várhatóan újra belép a Föld légkörébe.

A Lightsail 2 projektet 2009 márciusa és 2019 márciusa között 7 millió amerikai dollárral finanszírozták. Egy 2015-ös kickstarter kampány révén 1,24 millió dollárt sikerült összegyűjteni, és a többit a Planetery Society tagjai és magánszemélyek biztosították.

Forrás: pv-magazine