A NAPENERGIA KORA

Share Button

A naperőművek beépített kapacitása öt év alatt tízszeresére nőtt Magyarországon, és ezen belül a kisebb, házakra felszerelt napelemek terjedése is töretlen a járványhelyzet időszakában is. Számos támogatás nyílt meg a közelmúltban, a nyáron pedig egy további, nagyszabású pályázat is várható. Habár júliustól változás jön az elszámolásban, a kormány célja, hogy 2030-ra duplájára növeljék a kiserőművek kapacitását.

A hazánkban található összes napelem teljesítménye elérte a 2000 megawattot, ennek körülbelül egyharmada 50 kilowatt alatti, kisfeszültségű hálózatra csatlakozó háztartási kiserőmű (HMKE). Tavaly év végén már közel 85 ezer családnak volt szoláris áramtermelő rendszere, a növekedés gyors ütemű: a 2015-ös 128-ról 2020 szeptemberének végére 640 MW-ra emelkedett az összkapacitásuk, ami öt év alatt ötszörös bővülés. Habár HMKE-t cégek is telepítenek iroda, üzem, ipari létesítmény tetejére, legnagyobb részük lakóházhoz kapcsolt. A növekedési tendencia egyébként erősebb volt az 50 kilowatt feletti, nagy naperőművek esetében, ezek beépített kapacitása az elmúlt öt évben ötvenszeresére nőtt, az együttes növekedés pedig tízszeres.

A Nemzeti energiastratégia célja, hogy az ország naperőművi kapacitása 2030-ra háromszor ennyire, 6500 MW-ra, 2040-ig pedig csaknem 12 000-re bővüljön, ezen belül 2030-ra legalább 200 ezer háztartásnak legyen átlagosan négy kilowatt teljesítményű, tetőre szerelt napeleme.

Helyreállító klímavédelem

Lássuk, milyen támogatások állnak rendelkezésre a természetes személyek számára! Most a legnépszerűbb a maximum hárommillió forintos lakásfelújítási támogatás családoknak, de sokaknak hasznos a tanyafejlesztési pályázat, továbbá a falusi csok is, amelyek felújításra is igényelhetők. A tízmillió forintos szabad felhasználású babaváró támogatást is lehet ilyen célokra fordítani, ezenfelül Budapesten és Pest megyében február 22-től újra igénybe vehető a Magyar Fejlesztési Bank nullaszázalékos lakossági energiahatékonysági hitelprogramja.

Nyárra pedig megnyílik egy további lehetőség. Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára a XI. Szolár Konferencián bejelentett egy pályázatot, amelynek a kerete a százmilliárd forintot is meghaladja, és komplex energetikai megoldások kiépítését ösztönzik vele. A cél csak ezzel további 80 ezer háztartás energetikai korszerűsítése, kifejezetten az energiaszegénység kockázatának kitett családok körében, vissza nem térítendő EU-s támogatással. Ez nemcsak napelemes rendszerek telepítésére ad módot, hanem azzal összekapcsolva elektromos, vagyis hőszivattyús fűtési berendezések terjesztése is. Az államtitkár megjegyezte, hogy a napelemes cseréptetőket is bevonták a támogatható termékek körébe – az ilyen elemeket előállító magyar Terrán cégcsoport már nagyobb gyárat is épít.

Forrás: demokrata.hu