A német napelemgyártó berendezések szállítói termékeik 99%-át exportálják

A Német Gép- és Berendezésgyártók Szövetsége (German Mechanical Engineering Industry Association, VDMA) által kiadott első negyedévi adatok azt mutatják, hogy bár a múlt év végi lassulást követően a megrendelések ismét felvették a megfelelő ütemet, szinte az összes, az országban gyártott napelemgyártó berendezést külföldre szállítják, ezen belül Kína a legfontosabb célország.

Share Button

2019 első negyedévében Németországban a fotovoltaikus berendezéseket szállítók értékesítésének 37%-át tették ki a cellagyártó berendezések.

Kép: Singulus

A Német Gép- és Berendezésgyártók Szövetsége (Verband Deutscher Maschinen und Anlagenbau, VDMA) ma tette közzé az ország napelem beszállítóira vonatkozó adatokat és első negyedévi teljesítményüket.

A 2018 végét jellemző zökkenők után a számok azt mutatják, hogy újra lendületbe jött az iparág. Az értékesítések 14%-kal haladták meg a szövetség előrejelzését, de még így is 14%-kal alacsonyabbak, mint a tavalyi év első negyedévének adatai. Azonban 2018 utolsó három hónapjával összevetve a beérkező rendelések nagysága 21%-kal nőtt.

Cella és vékonyrétegű

A vékonyrétegű napelemeket előállító berendezések továbbra is a legjobban teljesítő szegmenst képviselik, a német beszállítók értékesítésének mintegy 62%-kát tették ki. Bár a vékonyfilm technológia összességében 10%-nál kevesebbet képvisel a szolár gyártáson belül, Ázsiában számos jelentős bővítés van folyamatban, és a német beszállítóknak még jelentős versennyel kell szembesülniük ezen a piacon.

A negyedévben lezajlott értékesítések fennmaradó része a cellagyártó berendezéseket jelenti, a megrendelések 37%-át tették ki, míg a modul- és lapkagyártó berendezések egyenként nem érték el az 1%-ot.

„A szegmens legmagasabb értékesítését elérő vékonyfilmes fotovoltaikus eszközök jelentős növekedésén kívül különösen jelentősek a PERC és a heteroátmeneten alapuló technológiák” – jelezte Peter Fath, az RCT Solutions GmbH ügyvezető igazgatója és a VDMA Photovoltaic Equipment elnöke.

Vándoró homokdűnék

A Németországban készült fotovoltaikus elemeket gyártó berendezéseknek csaknem 99%-át exportálták az első negyedévben, ami az előző év azonos időszakához képest 13%-os növekedést jelent. „A vállalatoknál hiányzik a számukra fontos hazai piac” – vélte Jutta Trube, a VDMA Photovoltaic Equipment vezetője. „Ez azzal orvosolható, ha cellákat és modulokat gyártanak Németországban. A VDMA megbízásából készült tanulmány szerint bizonyos körülmények fennállása esetén Németországban ez életképes vállalkozás lehet.”

Ázsia továbbra is a legfontosabb célállomása maradt a berendezések exportjának, mivel a szállítmányok 80%-a ide érkezik végül. Továbbra is Kínáé az oroszlánrész az exportból – az értékesítés 43%-a –, de a kontinens más részeiben már megjelentek a piac változásának jelei.

A megrendeléseknek körülbelül 31%-a Vietnámból érkezik, ezzel a dél-kelet ázsiai nemzet átveszi a második legnagyobb piac címet Tajvantól. A cellatechnológiák korábbi központja, Tajvan azzal küzdött, hogy lépést tartson a költségekkel és a Kínában az utóbbi években elért gazdaságossági léptékkel, és néhány bővítésre itt is lehet számítani. Vietnám időközben fontos fotovoltaikus piaccá nőtte ki magát, és vonzónak bizonyult azon beszállítók számára, amelyek Kínán kívüli gyártóbázis felépítésére törekedtek.

Az Amerikából érkező megrendelések 19%-kal visszaestek az előző negyedévhez képest, de Európa értékesítése 9,2%-kal nőtt, és a VDMA arra számít, hogy ez további 6,3%-kal fog bővülni a német beszállítók gyenge hazai piaca ellenére.

 

Forrás: pv-magazine