A pápa, a nagy olajcégek és a bankárok tárgyalnak a szén-dioxid kibocsátást sújtó adókról

Ferenc pápa zárt ajtók mögött tartott megbeszélést a Tudományakadémián az olajvállalatok és befektetési cégek vezetőivel, hogy foglalkozzanak a klímaváltozással, a „gazdaságilag jelentős” szén-dioxid-kibocsátási ár mellett elköteleződöttekkel együtt.

Share Button

A Revision Energy által telepített napelem a Damariscotta-i baptista templom számára, Maine államban, Damariscotta városában

 

Kép: Revision Energy

 

Ferenc pápa zárt ajtók mögött tartott megbeszélést az olajvállalatok vezetőivel, befektetéskezelőkkel és másokkal, hogy megvitassák a szén-dioxid-kibocsátás árazását, a tudományos alapokon nyugvó döntéshozatalt és a „radikális energiaátállás” elfogadásának szükségességét. Ez a második alkalom, hogy Ferenc pápa ilyen jellegű megbeszélést hívott össze a világ olajórásaival.

A Vatikán által az energiaátállással és közös otthonunk óvásával kapcsolatban kiadott állásfoglalásban Ferenc pápa így nyilatkozott: Megbeszélésünk három egymással összefüggő témakörre összpontosított: először az igazságos átmenetre, a szén-dioxid-kibocsátás árazására, és harmadszor az éghajlati kockázati jelentésének átláthatóságára. Mindhárom témakör rendkívül összetett, és javaslom, hogy a nekik megfelelő, komoly és tudományos szinten foglalkozzanak ezekkel.

A találkozó végén 31 csoport nevében aláírt nyilatkozatot adtak ki a szén-dioxid-kibocsátás árazására vonatkozóan. A nyilatkozat, amely a szervező Notre Dame Egyetem honlapján található, kiemeli, hogy a következőkről sikerült egyezségre jutniuk:

A kormányoknak megbízható és gazdasági súllyal bíró szén-dioxid-kibocsátást beárazó rendszereket kell létrehozniuk, ezek alapját képezhetik adók, kereskedelmi mechanizmusok vagy más piaci alapú intézkedések, mégpedig olyan szinten, hogy ösztönzőek legyenek az üzleti gyakorlatokra, a fogyasztók magatartására, a kutatásra és a befektetésekre nézve, hogy jelentős mértékben előmozdítsák az energiaátállást, ugyanakkor a sérülékeny közösségeket sújtó költségeket minimalizálják és támogassák a gazdasági növekedést.

A dokumentumot 31 csoport írta alá, többek között a Blackrock, Kalifornia állam képviselői, az Exxon, aktivista csoportok és még sokan mások.

A klímával foglalkozó kutatók közül többen megjegyezték, hogy az olajiparág vezetői nyilvánosan számtalanszor támogatásukról biztosították a szén-dioxid-kibocsátás adóztatását, azonban illegális csatornákon keresztül egyértelműen a klíma pusztítását pénzelték.

Jelenleg Massachusetts állam főügyésze eljárást folytat az Exxon mint résztvevő és aláíró ellen azzal a váddal, hogy az olajóriás már az 1970-es években tudott a klímaváltozásról, a CO2 mennyiségéről és felhalmozódásának hatásairól elég pontos előrejelzést készített saját tudósai bevonásával; ennek ellenére támogatta azokat a politikusokat és szakembereket, akik a tagadták vagy kétségbe vonták a klímaváltozást; ugyanakkor a részvényesek elől eltitkolták a klímaváltozás lehetséges gazdasági következményeit.

A legutóbbi időközi választásokon Washingtonban visszautasították a 1631 számú intézkedési kezdeményezést, amelyben a szén-dioxid szennyezést tonnánként 15 dolláros adóval sújtották volna, a szavazatok 56-43%-os arányban oszlottak meg csaknem 2 millió szavazat között. Szövetségi szinten politikusok javasolták a „szén osztalék” kivetését, de ebből sem lett semmi.

Miközben a szén-dioxid-kibocsátási adó hasznos részét képezhette volna a szakpolitikának, a pv magazine USA amellett érvelt, hogy a szén-dioxid-kibocsátási adó önmagában nem lett volna elég, mivel a passzív piaci lépések ideje pont az előbbiekben említett politikai és társadalmi manipulációk miatt már elmúlt.

 

Forrás: pv-magazine