A PI Berlin megállapításai keveset árulnak el az európai modulok minőségéről

A PI Berlin elemzése azt sugallja, hogy a hatalmas termelési kapacitással bíró ázsiai gyárak esetében a modulok minősége különösen kiemelkedő. Azonban az auditált 67 GW gyártási kapacitásnak mindössze 2%-a származott Európából. A tanulmány alapját képező auditokat zömmel a Solarbuyer végezte el 2012 és 2018 között.

Share Button

A PI Berlin napelem modulok laminálási folyamatát auditálja.

Kép: PI Berlin

A német pv-magazine-ban jelent meg

Januárban a Berlini Fotovoltaikus Intézet (Photovoltaics Institute Berlin, PI Berlin) tanulmányt tett közzé, amelyben azt állapították meg, hogy az utóbbi években javult a fotovoltaikus elemek gyártása során elért minőség. A tanulmány szerint magasabb minőségi szintet értek el a tömeggyártással foglalkozók, különösen Ázsiában, és átlagosan magasabb teljesítményt értek el a Kínában, Koreában és Dél-Kelet Ázsiában található gyárak, mint az Egyesült Államokban vagy Európában látottak.

Ez persze ingerült reakciókat váltott ki az egyesült államokbeli és az európai gyártók részéről, akik megkérdőjelezték, hogy a PI Berlin megfelelő számú gyáruk auditálását végezte-e el ahhoz, hogy ilyen általánosításba bocsátkozhasson. Végső soron az intézet marketingért és gyártásért felelős igazgatója, Ian Gregory azt mondta a pv magazine-nak, hogy a 67 GW gyártási kapacitásból mindössze 1,75 GW gyártási kapacitást auditáltak a tanulmányhoz, vagyis az európai és amerikai létesítmények 2%-át vizsgálták.

Az auditálások többségét a Solarbuyer végezte, amely 2017 vége óta a PI Berlin részeként működik. A Solarbuyer „kisebb gyártóként” kezelte a 300-1000 MW közötti kapacitással rendelkező gyártókat. A 300 MW alatti kapacitású gyártók vizsgálatát csak külön kérésre végeztük el – jelezte Gregory. Ennek eredményeként az európai gyártók többsége nem jelent meg a rendszerben.

Az auditálásokat rendszerint nagyobb projektek fejlesztőinek vagy befektetőinek kérésére indították, és ezek frissítésére évente került sor – ismertette Gregory. Azonban az auditálásokat azonos paraméterek alapján végezték, hogy összehasonlítható eredményeket kapjanak, mivel a befektetők kifejezetten kérték, hogy legyen összevethető mérőszám. Még hozzátette, hogy a teljesítményt érintő kockázatok függetlenek a gyártás volumenétől.

Egyre magasabb normák

A tanulmányhoz felhasznált auditokra 2012 és 2018 között került sor. Ebben az időszakban az auditok egyre magasabb pontszámokat állapítottak meg, és 2017-ben a gyáraknak körülbelül 40%-a a „jó” vagy az „átlag fölötti” kategóriába esett. Négy évvel korábban még csupán 20% ért el ilyen pontszámot. Gregory szerint az auditálásokat hozzáigazították a modern modul gyártási folyamatokhoz. Például az osztott cellás és a kétoldalas modulokra vonatkozó gyártási követelményeket is felvették a rendszerbe.

Az a tény azonban továbbra is fennáll, hogy az auditálások keveset árulnak el az Európában gyártott modulok minőségéről, és amikor rákérdeztünk a megvizsgált európai gyártók számára, akkor Gregory a gyártókkal aláírt titoktartási egyezményre hivatkozott. Azt közölte, hogy a tanulmány eredményei a gyártási kapacitások helyének gyors elmozdulását jelzik – jelenleg elsősorban Kína és Dél-Kelet Ázsia a központ.

Elvben – jelezte Gregory – a PI Berlin van abban a helyzetben, hogy az összes gyártót auditálhassa. Ez azonban csak akkor kifizetődő, ha a gyártó aktív a nemzetközi piacokon. A PI Berlin csak akkor kap ezért térítést, ha befektetők vagy bankok igényelnek tőlük adatokat. Az auditálások eredményeit auditálás jelentés formájába rendezik a potenciális vevők számára. A függetlenség megőrzése érdekében magukat az auditálásokat továbbra is az auditorok finanszírozzák.

Forrás: pv-magazine