A Saule Technologies perovszkit napelemcella gyárat nyit Lengyelországban

A perovszkit napelemcellákra szakosodott lengyel gyártó azt állítja, hogy ők az elsők a világon, akik a technológiát kereskedelmi célú gyártásba ültették át.

Share Button

 

A Saule Technologies új gyárának megnyitó ünnepsége.

Kép: Saule Technologies

 

A perovszkit napelemcellák gyártója, a lengyel Saule Technologies megnyitotta új cellagyárát Wrocław-ban, Lengyelország nyugati részében.

A gyártólétesítmény körülbelül 5 000 m2 területet foglal el, és jelenleg a kísérleti gyártásnak ad helyet, amely lehetővé teszi, hogy az összes laboratóriumi folyamatot leképezzék teljesen automatikus módon. Ugyanakkor ezzel párhuzamosan elindult a munka, amelynek célja egy rendkívül hatékony ipari gyártósor létrehozása, a megcélzott kapacitás 100 MW.

„Már csaknem hat év telt el azóta, hogy a japán vállalkozó, Hideo Sawada pénzügyi támogatásával elindítottunk egy projektet a perovszkittal készülő fotovoltaikus cellákat előállító gyártósor megvalósítására” – közölte Olga Malinkiewicz, a Saule Technologies műszaki igazgatója és társalapítója. „Boldog vagyok és büszke arra, hogy hosszas kutatást, tesztelést és megfeszített munkát követően most a megvalósítás szakaszába lépünk.”

Nyolc évvel ezelőtt doktorandusz hallgatóként úttörő munkát végzett a szobahőmérsékletű tintasugaras nyomtatás folyamat terén Spanyolországban, a Valenciai Egyetem Molekulárus Tudományok Intézetében (Institute of Molecular Sciences, ICMol). A folyamat, amelyről azt állítják, hogy jelentős mértékben képes visszaszorítani a gyártási költségeket, elnyerte az Európai Bizottság által szervezett Photonics 2 verseny tekintélyes díját.

 

A gyártó szerint az új létesítményben előállított cellák pehelysúlyúak és rugalmasak lesznek. Könnyen elhelyezhetők laptopon, gépkocsin, drónon, űrhajón vagy épületen, vagy akár árnyékban és beltérben is. A tárgyak internetéhez (Internet of Things) kapcsolódó eszközök képviselik majd az első alkalmazási területet.

Kézenfekvő alkalmazási terület az épületbe integrált napelemes megoldások (building-integrated photovoltaics, BIPV). Ez a fő oka annak, amiért a Columbus Energy – egy modern energiaszolgáltató és a fotovoltaikus telepítések legnagyobb forgalmazója Lengyelországban – 10 millió eurót fektetett a Saule Technologies fejlesztésébe, és így a vállalat legnagyobb részvényesévé vált, és elsőbbségi jogot szerzett annak megvásárlására.

A perovszkios fotovoltaikus cellagyártó üzem ünnepélyes megnyitásának napján a Saule Technologies a Columbus Energy-vel karöltve háromoldalú megállapodást írt alá az MVGM csoporttal, a cég tíz európai piacon foglalkozik kereskedelmi ingatlanok kezelésével. Az aláírt szerződések keretében a befektetési portfólió értéke 250 millió euró.

A Willow Technologies is elindította saját nyilvános kibocsátási folyamatát (Initial Public Offering, IPO). Az első nyilvános kibocsátásra a Varsói Tőzsde (Warsaw Stock Exchange) által kezelt kereskedési felületen, a NewConnect-en kerül majd sor az év második felében.

 

Forrás: pv-magazine

Kapcsolódó témájú cikkeink:

A perovszkit alacsony hőmérsékleten tárolása megelőzheti a degradációt

Tanulmány a perovszkit napelem cellák új útjáról

Félig áttetsző perovszkit napelem cellákra épülő napelemes tetőablak

Az európai kutatók digitális nyomtatással előállított, kiemelkedő hatékonyságú és stabil perovszkit napelem modulok kifejlesztésén dolgoznak