A Scatec Solar megoldotta a 47 MW-os ukrán napenergia projekt finanszírozását

A Scatec Solar ASA a Rengy Development csoporttal társulva lezárta az Ukrajna Mikolajiv régiójában megvalósítandó 47 MW napelem projektjének finanszírozását.

Share Button

Kép: ScatecSolar

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és a Fekete-tengeri Kereskedelmi és Fejlesztési Bank egyenlő arányban biztosítják a 36 millió euró értékű hitelkeretet a 47 MW kapacitású napelem projekthez. Ez az összeg a projekt összesen 52 millió eurót kitevő összköltségének körülbelül 70%-át fedezi.

A hitel megállapodást kedvező, visszkereseti jog nélküli hiteleszköz alkalmazásával kötötték meg, és az építés azonnal megkezdését tűzték ki; a létesítménynek már a következő évben üzemképessé kell válnia.

A júliusi bejelentéssel összhangban a projekt 51%-a lesz a Scatec Solar tulajdonában, míg a kelet-európai megújuló energiával foglalkozó projektekre szakosodott Rengy Development csoport kezébe kerülnek a fennmaradó részvények.

A Scatec fogja biztosítani a mérnöki feladatokat, a beszerzést és az építést, az üzemeltetést és karbantartást, valamint a napelempark eszközkezelési szolgáltatásait, míg a Rengy gondoskodik a finomhangolást igénylő helyi segítségnyújtásról. Ez utóbbi Ukrajna legnagyobb napenergia előállítója, amely 2009-es megalapítása óta 70 MW értékű projektek esetében működött közre beruházóként az országban.

Elkészültét követően a rendszer Ukrajna 10 évre szóló betáplálási tarifarendszerének hatálya alatt fog üzemelni, éves termelése várhatóan 58 GWó körül lesz. A projekt további, állami földek felajánlásával járó támogatásra is számíthat.

A mai bejelentés újabb példa, amely azt mutatja, hogy az Ukrajna energetikai átállás érdekében tett erőfeszítései gőzerővel folynak. Ebben az évben az ország felkészült az 1 GW telepített napelem kapacitás mérföldkövének elhagyására – ami optimizmusra okot adó jelzés a gyorsan fejlődő korábbi szovjet tagköztársaság számára.

Az ország 2018-as felfutó napelem pályája jórészt a FIT rendszernek tulajdonítható, amely 2017 és 2019 között kilowattóránként 0,1502 eurót kínál a hálózatra csatlakoztatott projekteknek. Ez a díjrendszer 2030-ig marad érvényben.

Az állami tulajdonban lévő közművek is részesedést kérnek a napelem tortából. Például az ukrán Naftogas, amely bővíteni kívánja portfólióját, nemrégiben jelezte, hogy napelemparkokat tervez. További optimizmust sugall a tetőn elhelyezett napelemek térnyerése, amelyet a kormány nettó különbözetet mérő órákkal működő rendszere katalizált. A már telepített kapacitás elérte a 121 MW-t a novemberben mért adatok szerint.

Forrás: pv-magazine