A Sunman üvegmentes napelem modulokat hoz az európai piacra

Németországban az áramszolgáltatóként működő Stadtwerke Waldkirch 264 kW kapacitású napelem erőművet épített a Sunman üvegmentes napelem moduljai segítségével, mivel a projekt helyszínén a titánból készült tető lehetetlenné tette a hagyományos modulok használatát.

Share Button

Kép: LEC Leutenegger Energie Control

 

Februárban a német Stadtwerke Waldkirch olyan napelemes rendszerre adott megbízást, amelynek névleges kimenőteljesítménye 245 kW, és amelyet saját épületei egyikének tetején kellett elhelyezni. A kínai gyártó, a Sunman szállította az üvegmentes kristályalapú modulokat a telepítéshez, és ezeket a termékeket most be kívánja vezetni a szélesebb európai piacon is.

Az üveg helyett használt üvegszál-erősítésű műanyagnak (GRP) köszönhetően a panelek négyzetméterenként csupán 4 kilogramm plusz terhelést helyeznek a tetőre. A Stadtwerke Waldkirch elmondta, hogy már 2011 óta tervezik a napelem rendszerelhelyezését a tetőn. Azonban szerkezeti okok miatt a titánból készült tetőn nem volt mód hagyományos napelem modulok elhelyezésére, mivel azok négyzetméterenként legalább 15 kilogramm plusz terhelést jelentettek volna.

A Sunman a továbbiakban ismertette, hogy a napelem paneleik annak köszönhetően pehelysúlyúak, hogy az üveget szabadalmaztatott kompozit anyaggal helyettesítik az elülső oldalon. A modulok csupán 2 milliméter vastagságúak, és a teljes négyzetméterenkénti terhelés 3,5 és 5 kilogramm közötti, és gyakran egyszerűen, ragasztással rögzíthetők.

A modulok vékonyabbak és könnyebbek a közönséges üvegből készült modelleknél, de tartósságuk és teljesítményük megegyezik a szabványos, kristályos szilícium cellákéval. Az elülső és a hátsó oldalon elhelyezett védőrétegen felül a napelem panelek mindkét oldalát  több rétegben vízálló polimer kompozitokkal laminálják – tette hozzá a Sunman. Az általuk biztosított energiaátalakítási hatékonyság 18% körüli.

Európa szerte hozzávetőlegesen 360 millió négyzetméternyi lapos tetős, nem lakóépület funkciójú épület található – idézte a Sunman a Fraunhofer IWES által készített tanulmányt. A vállalat becslései szerint az ilyen ipari létesítmények körülbelül 60%-a nem képes megbízható támasztékként szolgálni a hagyományos napelem moduloknak, amelyek négyzetméterenként 15-20 kilogramm közötti terhelést jelentenének.

„Az összes ipari és kereskedelmi létesítmény tetejére elhelyezhetnek napelem modulokat, és ezzel önállóan megoldhatják elektromos áram igényeik többségét” – Zhengrong Shi, a Sunman alapítója.

A napelem ipar úttörőjének számított és megalapította a Suntech vállalatot, amely 2012-ben a legnagyobb modulgyártó lett. De ezt követően a cégnek pénzügyi nehézségei támadtak, és 2014-ben felvásárolta a Shunfeng International Clean Energy. 2012 augusztusáig Shi volt a vállalat vezérigazgatója.

A Sunman Ázsiában, Ausztráliában és az Egyesült Államokban már bemutatta üvegmentes modelljeit.

Forrás: pv-magazine