A szélenergia átveheti az olaj és gáz helyét – Fordulat jöhet a beruházásoknál

Share Button

Az egyelőre alacsonyabb jövedelmezősége ellenére az offshore, vagyis tengeri szélenergia piaca egyre vonzóbb beruházási célterületté válik az egyre inkább teret nyerő dekarbonizációs célú energiaátmenet során új lehetőségeket kereső olajtársaságok számára is. A szélenergiában megvalósuló beruházások Európa, Kína és Dél-Ázsia bizonyos érett, jól megalapozott offshore termelő területein már a 2020-as években beérhetik az olaj- és gázkitermelésben végrehajtott beruházásokat – áll a Wood Mackenzie új jelentésében.

Miközben az offshore szélenergia várhatóan egyre vonzóbbá válik a következő években, az offshore olaj- és gázkitermelést célzó tőkeberuházások előbb stabilizálódhatnak, majd 2022 után csökkenni fognak, így folytatódhat a két terület közötti olló záródása – áll a Søren Lassen és Mhairidh Evans által jegyzett elemzésben. E szerint az offshore szélenergia projektekbe világszerte összességében több mint 211 milliárd dollár értékben érkezhetnek beruházások 2020 és 2025 között, jelentős részben az olaj- és gázkitermelésben érdekelt vállalatok részéről.

Az offshore szélenergia beruházások nagy része kormányzati ösztönzőkre támaszkodik: a 2025-ig megvalósuló projektek 82 százalékát valamilyen támogatás segíti vagy korábban indított, előrehaladott állapotban lévő fejlesztésre épül. Ez növeli a beruházási előrejelzés megbízhatóságát, míg az offshore olaj- és gázszektor kilátásait a rövidebb ciklusú projektekkel való versengés bizonytalanabbá teszi. Az offshore szélenergia vonzerejét az olajcégek számára az is növeli, hogy a projektek mérete várhatóan jelentősen, a WoodMac szerint mintegy 63 százalékkal nőhet 2025-ig.

Jó példa a norvég Equinor esete, amely februárban jelentette be új stratégiáját, amelynek értelmében a korábban Statoil nevet viselő vállalat globális tengeri szélenergia-óriássá válna.

A nagy olajvállalatok az energiaátmenet hatására eszközeik kihasználatlanná válásának kockázatával néznek szembe, miközben a befektetők, illetve részvényeseik is egyre inkább a fenntarthatóság erősítése érdekében teendő lépéseket várnak tőlük. Ezért, bár a megújuló energiák nyereségessége még mindig elmarad az olaj- és gázszektorétól, a jelentés szerint a ma még karbonintenzív portfólióval rendelkező vállalatok számára az offshore szélenergia vonzó, alacsony kockázatú beruházási területté válhat a következő években.

Bár az alacsonyabb megtérülés és a politikai támogatás helyenkénti hiánya az offshore szélenergia kilátásait is ronthatja, ezzel együtt a 2020-as évtizedben exponenciális növekedés várhat erre a megújuló energiaforrásra. A fejlesztések súlypontja egyre kevésbé Európában lesz, az Egyesült Államokban például a 2020-as évek közepétől az évente az offshore szélenergia beruházások meghaladhatják a 15 milliárd dollárt, ezzel egyben vélhetőleg az offshore olaj- és gázszektort is maga mögé utasítva, legalábbis a Rystad Energy prognózisa szerint. Az USA-ban egyébként 2019-ben sorozatban már egymás után harmadik éve dőlt meg az újonnan telepített szélerőmű kapacitások rekordja, miután több mint 9,14 gigawatt új (on- és offshore) kapacitás állt termelésbe.

Az offshore szélenergia globális kilátásai is fényesek, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) 2019 októberi előrejelzése szerint a terület „lenyűgöző bővülés” előtt áll a következő két évtizedben. Az IEA várakozásai szerint 2040-re a költségek csökkenésének, a kormányzati ösztönzőknek, a figyelemre méltó technológiai fejlődésnek, valamint a terület által addig vonzott összesen körülbelül 1000 milliárd dollárnyi kumulatív beruházásnak köszönhetően a világ offshore szélerőmű kapacitása a jelenleginek mintegy tizenötszörösére bővülhet.

Forrás: nrgreport.com