A Szeles – vagy nukleáris – Város 100%-ban megújuló energiákra fog átállni

Chicago lehet a legnagyobb város az Egyesült Államokban, amely a kitűzött 2035-ig teljesen át kíván állni a 100%-ban megújuló energia felhasználására. A híres város története hosszú ideig összefonódott a nukleáris energiával, ezért a Statesside tiszta energia programja sokat elárul a jövőről.

Share Button

A nukleáris helyett valami egészen más: A Szeles Város készen áll a megújulók felhasználására.

Kép: Pedro Szekely/Flickr

 

A pv magazine USA cikke

A Chase Torony az egyik legmagasabb felhőkarcoló, amely meghatározza Chicago városképét. De nem az épület 869 lábnyi (265 méteres) magassága teszi kiemelkedővé, hanem ami benne található: az Exelon cég központja, amely az Egyesült Államok legnagyobb nukleáris erőmű tulajdonosa és üzemeltetője.

Azonban annak ellenére, hogy Illinois államban 11 nukleáris erőmű üzemel, Chicago más energiaforrásra kíván átállni: a megújuló energiára. Tegnap Chicago polgármestere, Mayor Rahm Emanuel bejelentette a Resilient Chicago (Rugalmas Chicago) tervet, amely a 38-as számú cselekvési terv keretében amellett kötelezte el a várost, hogy „2035-ig a középületek 100%-ban tiszta, megújuló energiára álljanak át”. A város valamennyi kormányzati épületének kizárólag megújuló energiával történő ellátására korábban 2017-re kiszabott határidejét 2025-ig meghosszabbították.

A szakpolitika bemutatására a környezetvédő csoport, a Sierra Klub „Kész a 100-ra (Ready for 100)” kampányának részeként mutatták be, és mostanáig Chicago a legnagyobb város, amely csatlakozott ehhez az erőfeszítéshez. (*Szerkesztő megjegyzése: Bár Los Angeles polgármestere, Eric Garcetti bejelentette, hogy városa a 100% megújuló energia felé tart, az nem világos, hogy a korábbi cél a 100% megújuló vagy a 100% nulla széndioxid-kibocsátás volt-e, és Los Angeles nem szerepel a Sierra Klub „Kész a 100-ra” listájában.)

A Rugalmas Chicago megfogalmazása „tiszta, megújuló energiáról” tesz említést, és a Sierra Klub saját „Kész a 100-ra” kampányának részeként nem is említi a nukleáris energiát. Az új szakpolitika különösen figyelemre méltó lépés Emanuel részéről, akit egykor a demokrata párt atomenergiát legerőteljesebben támogató politikusaként tartottak számon, ő volt az, aki az Exelon létrehozását eredményező ügyletet nyélbe ütötte.

Amennyiben Chicago 2035-re vonatkozó céljai között szerepelne atomenergia, akkor – ahelyett, hogy eszközök új generációiba ruházna be – energiát kéne vásárolnia a meglévő erőművektől, vagy hat éven belül új nukleáris erőművet kellene üzeme állítania. Mivel a szél- és a napenergia költségével összevetve a nukleáris energia költségei magasak, kevés döntéshozó tervez ezzel az opcióval.

Chicago városának és az érdekelteknek a következő év decemberéig kell elkészíteniük a tervet, amelynek révén megvalósítják a város új megbízását.

Közösségi napenergia, elektromos buszok

A Rugalmas Chicago jelentésben széles spektrumot átfogó, 50 pontos akciótervet találunk számos egyéb tiszta energia iránti elkötelezettséggel együtt. Chicago azt tervezi, hogy 2040-ig teljes busz flottáját elektromos üzeműre cseréli le, és a város a közösségi napenergiát is ösztönző lépéseket is tesz.

A 37-es számú cselekvési terv szerint a város „elősegíti a közösségi napenergia fokozottabb elérhetőségét” azzal, hogy támogatja az Illinois-i Energiaügynökség (Illinois Power Agency) közösségi ösztönzési programját, és önkéntes programok segítségével ösztönzi a közösségi napenergia felhasználást, kiemelten a Chicago Megújuló Energia Kihívást (Chicago Renewable Energy Challenge).

A jövőbeli energiaügyi feladatokra vonatkozó törvény (Future Energy Jobs Act) Illinois-i Közgyűlés általi elfogadása óta Chicago a közösségi napenergia ágazat kivirágzásának lett tanúja, a háztömbök 1,8 GW-os projektjeihez járó támogatást megcélozva csak az utóbbi két hét során tízszer akkor összegért pályáztak, mint amekkora összeggel az állam a háztömb támogatási program tervezésekor számított.

Forrás: pv-magazine