A „világ legolcsóbb lapkáját” gyártó 2 GW-os indiai cella- és lapkagyárat tervez

Az egyesült államokbeli 1366 Technologies indiai modulgyártó partnereket keres, mivel „közvetlen lapka” gyártási technológiáját akarja az országba hozni. A vállalat megolvasztott szilíciumot használ a lapkák kialakítására a szilíciumtömbök fűrészelése helyett, így nem keletkezik hulladékként por és az egész folyamat felgyorsul.

Share Button

 

A hagyományos napelem lapka gyártás porral járhat, és a fűrésszel bevágás mellőzésével az egész eljárás felgyorsul.

Kép: 1366 Technologies

 

Az egyesült államokbeli székhelyű 1366 Technologies megerősítette a 2 GW lapka- és cellagyártó létesítmény Indiában történő kiépítésére vonatkozó terveit. Az egységet az indiai kormány gyártáshoz kapcsolódó ösztönzési rendszerének (production-linked incentive, PLI) keretében tervezik, amelynek célja a szolár beszállítói lánc összes fázisánál a telepítés elősegítése, a poliszilíciumtól kezdve egészen a modulok előállításáig.

A vállalat egyik szóvivője az nyilatkozta a pv magazine felé, hogy jelenleg gyártási lehetőségeket keresnek saját „közvetlen lapka” gyártási folyamatukhoz Indiában, és a vállalat azt jelezte, hogy napelem modul partnereket is keresnek.

„Az indiai kormány kiemelt fontosságúvá tette a hazai szolár gyártást, és a technológiánk különösen jól illeszkedik az indiai piachoz” – foglalta össze az 1366 szóvivője. „A közvetlen lapkagyártás képes azonnal a legalacsonyabb elektromos áram költséget biztosítani az egyágas eszközök indiai közmű piacán, és ez  gazdaságilag megvalósítható, kiváló hatékonyságú, globális vezető szerepre alkalmas termékként alapozza meg a helyzetét.”

 

Vágásmentes

A közvetlen lapkagyártási folyamat vágás nélkül előállított lapkákat jelent, vagyis nincs szükség a szilíciumtömbök lapkákká fűrészelésére, ami időigényes és anyagpazarló folyamat, amelynek során például szilícium por képződik. Ehelyett az 1366 technológiája közvetlenül, megolvasztott szilícium felhasználásával alakítja ki a lapkákat. A vállalat állítása szerint saját közvetlen lapkagyártási folyamata a világ legalacsonyabb lapkagyártási költségét biztosítja, amely megjelenik a cellák és modulok versenyképességében.

A közvetlen lapkagyártási megközelítésre már hosszú ideje komoly várakozással tekint az ágazat, és a cég bemutató létesítményt üzemeltet a Massachusetts-i Bedfordban, ahol saját technológiai fejlesztéseik többségét elérték. Az egyik ilyen egy 20,3%-os cella-hatékonysági rekord, amelyet 2017 augusztusában rögzítettek, egy Q Cells Q.antum cellán, amely passivated emitter rear contact (PERC) technológiát és 1366 lapkákat foglal magában. A rekord elérésekor a 1366 Tech azt a tájékoztatást adta, hogy az eredményt egy kísérleti soron érték el, sorozatgyártásban alkalmazott szabványos eljárások segítségével.

Forrás: pv-magazine