A villamosenergia- és a földgázszektor integrációjának egyik fontos eszköze a P2G technológia

Share Button
A Power-to-Gas (P2G) technológia kapcsán ma már nemcsak a kutatás-fejlesztésről és innovációról beszélhetünk, hanem arról is, milyen szerepe lehet Magyarországon, hogyan alkalmazható például a szezonális energiatárolásban a földgázexport-függés csökkentésére, vagy a villamosenergia- és földgázszektor integrációjának elősegítésére. Sándor Balázs, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal Földgáz-felügyeleti és Árszabályozási Főosztályának vezetője a Magyar Tudományos Akadémia elmúlt évi konferenciáján beszélt a villamos energia gázzá konvertálásának szabályozói kérdéseiről.

A Power-to-Gas technológia alkalmazásával a villamos energiából több lépésben gáznemű tüzelőanyagot állítanak elő, többnyire elektrolízis és kémiai, biológiai eljárások alkalmazásával. Ez a gáz, amely leggyakrabban hidrogén vagy metán, sokkal egyszerűbben és gazdaságosabban tárolható, mint a villamos energia.

Sándor Balázs előadásában bemutatta a jelenlegi szabályozási környezetet és rávilágított azokra az új fejleményekre, amelyek a dekarbonizáció érdekében alakítják az energiaszektort a jövőben. A ma működő lineáris energiagazdaságot néhány éven belül felváltja a körkörös modell, amely az ágazatok összekapcsolásával lehetővé teszi az energiaszektor egészének optimalizálását.

A villamosenergia- és a földgázszektor integrációjának egyik fontos eszköze a P2G technológia, amely megoldást nyújt az energiaátalakításra. A főosztályvezető ennek kapcsán beszélt a megújuló energiák gáztárolókban tárolásáról, a villamosenergia- és földgázpiacok, gázpiacok közti átjárhatóság megteremtéséről és a villamosenergia-termelésből fedezett földgázpiaci szolgáltatásokról.

A MEKH főosztályvezetője hangsúlyozta, ahhoz, hogy a technológia fejlődni tudjon elengedhetetlen a hosszútávon is fenntartható szabályozás megteremtése, amelyhez még számos stratégiai kérdést kell megválaszolni. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal fontosnak tartja a technológia magyarországi terjedését. A fejlesztések előmozdítása érdekében a kiemelt figyelmet fordít a szabályozási környezet kialakítására és folyamatosan nyomon követi az iparág technológiai fejlődését.

Forrás: MEKH.HU