Általános tájékoztatás a háztartási méretű kiserőművek kisfeszültségű közcélú hálózatra történő csatlakoztatásáról

Share Button

A 2008. január elsején hatályba lépett villamos energiáról szóló LXXXVI. törvény (a továbbiakban:VET) új helyzetet teremtett a termelő berendezések terén, bevezetve a háztartási méretű kiserőmű fogalmát (HMKE). A HMKE, mint termelő berendezés alapvetően azt a célt szolgálja, hogy a háztartás villamosenergia-szükségletét a felhasználó (különösen a lakossági fogyasztó) helyben állítsa elő.

Az ELMŰ Hálózati Kft. által 2004-ben bevezetett eljárásra építkezve kialakította a HMKE szabályozásának alapjait és főbb kereteit. A jelenlegi szabályozás szerint HMKE-nek minősül az a villamosenergia-termelő berendezés, amely kisfeszültségű hálózatra csatlakozik, valamint a csatlakozási teljesítménye nem haladja meg az 50 kVA-t.

HMKE létesítése engedélyköteles (de nem termelői engedélyhez kötött) tevékenység minden olyan esetben, amikor a kiserőmű hálózatra csatlakozik és a hálózattal párhuzamos üzemben működik/működhet. Abban az esetben, ha a HMKE nem csatlakozik a közcélú hálózatra, akkor a létesítést csak bejelenteni szükséges.

Tájékoztatásul közöljük, hogy a HMKE-re vonatkozó feltételeket tartalmazó jelen leírásunkat, valamint igénybejelentőnket és egyéb sablonjainkat megtalálja honlapunk (https://elmuhalozat.hu/#!/kiseromuvek/haztartasi-meretu-kiseromuvek) vonatkozó oldalain.

Főbb műszaki feltételek:
Az első legfontosabb feltétel, hogy az adott felhasználási helyen a rendelkezésre álló teljesítmény hálózathasználati, hálózati csatlakozási szerződéssel vagy korábbi közüzemi szerződéssel igazolható módon elérje, vagy meghaladja a telepíteni szándékozott HMKE névleges betáplálási teljesítményét. Amennyiben ezen feltétel nem teljesül, akkor teljesítménybővítésre is szükség van a közcélú villamos hálózatra csatlakozás pénzügyi és műszaki feltételeiről szóló 10/2016. (XI. 14.) MEKH rendelet alapján. A vételezési teljesítmény bővítése a HMKE létesítéssel együttesen kezelendő. Ebben az esetben a mérőcserével, megvalósulással együtt történik a kismegszakítók cseréje. Amennyiben teljesítménybővítési igény merül fel, szintén a 10/2016. (XI. 14.) MEKH rendelet a villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak alkalmazási szabályairól szóló rendeletben foglaltak szerint kell eljárni.

A termelő berendezések hálózatra csatlakoztatásának részletes – az elosztói engedélyesek által egységesen alkalmazott – eljárásrendjét és a máshol nem szabályozott műszaki feltételeit az „Elosztói szabályzat (6/B melléklet)” tartalmazza.

Egyfázisú termelő berendezés általában 2,5 kVA-ig csatlakoztatható a kisfeszültségű hálózatra, 5 kVA egységteljesítmény felett kizárólag 3 fázisú csatlakoztatás megengedett. Amennyiben a felhasználó egyfázisú ellátással rendelkezik, akkor több egyfázisú termelőegység is csatlakoztatható, de ezek össz névleges teljesítménye NEM haladhatja meg az 5 kVA-t. A 2,5 és 5 kVA névleges egységteljesítményű termelő berendezések egyfázisú csatlakoztatását az Elosztói engedélyes saját hatáskörében a hálózati viszonyok és paraméterek figyelembevételével bírálja el.

Többfázisú csatlakoztatás esetén törekedni kell a termelő berendezések szimetrikus elosztására, a fázisok közötti aszimmetria maximum 5 kVA lehet.

A termelő berendezést Társaságunknak a hálózati hatások, visszahatások szempontjából kell vizsgálnia, ezért hálózatunkra csak a 79/1997. (XII. 31.) IKIM rendeletben írtaknak megfelelő (pl.:Európai Unióban lévő székhelyű független minősítő intézet által kiállított minősítéssel rendelkező) berendezést lehet csatlakoztatni. Ezen minősítést a gyártónak vagy a forgalmazónak kell beszereznie, és bemutatnia. Inverteres csatlakoztatás esetén elég az invertert minősíttetni, amennyiben az minden egyéb hálózati funkciót is kiszolgál (védelem, leválasztás).

Az inverterek elosztói engedélyesek hálózatán történő alkalmazásához a berendezésnek meg kell felelnie a következő szabványoknak:
MSZ-EN 62109-1
MSZ-EN 61727
MSZ-EN 61000-6
IEC 62116
(Az MSZ-EN szabványok változatlan átvételei az adott számú IEC és EN szabványoknak)

Részletes leírás: Elosztói szabályzat 6/B sz. melléklete

Ha a minősítés nem a fenti nemzetközi szabványok szerint történt, a minősítést kiadónak vagy más minősítő intézetnek nyilatkoznia kell arról, hogy az adott minősítés a kiváltani kívánt szabvánnyal legalább azonos műszaki feltételt támaszt.
A termelő berendezéssel kapcsolatos lényeges műszaki előírások általánosságban a következők:

  • A villamos energia visszatáplálására alkalmas berendezés legyen ellátva olyanvédelemmel,amely a közcélú kisfeszültségű hálózat irányából a hálózati feszültség kimaradásaesetén az automatikus és galvanikus leválasztást 200 ms-on belül automatikusan biztosítja. Aközcélú hálózatra való visszakapcsolásra csak a hálózati feszültség tartós visszatérésétkövetően min. 5 perc múlva kerülhet sor.
  • Az energiatermelő berendezést rövidzárlati, túlterhelési, földzárlati és érintésvédelmentúlfeszültség és frekvencia csökkenési és emelkedési védelemmel, valamint túlfeszültség ésszigetüzem elleni védelemmel kell ellátni.
  • A hálózati visszahatások tekintetében az MSZ-EN 50160 előírásai az irányadóak. A hálózatbavisszatáplált áram lehetséges maximális felharmonikus tartalma: THDi < 5 %
  • A berendezésnek a felhasználói hálózatra fixen beépített eszközökön keresztül kellcsatlakoznia, alapértelmezetten a fogyasztói főelosztóba.

Társaságunk fenntartja magának a jogot, hogy az üzembe helyezés után kontrollméréseket végezzen a hálózati visszahatások mértéke tekintetében.

Elszámolási mérés:
Az elszámolási mérésre vonatkozóan HMKE esetén kétirányú mérés kerül kialakításra. Az elszámolási mérőkészüléket háztartási méretű kiserőmű létesítése esetén Társaságunk biztosítja és szereli, 3×16 A rendelkezésre álló teljesítményig az Elosztói Engedélyes, e teljesítmény felett a Felhasználó költségviselése mellett. Jelenleg a mérő és a mérőcsere költsége 28.500,- Ft + ÁFA egyösszegű költséggel kalkulálható, amely csak tájékoztató becsült összeg. Arra alkalmas meglévő fogyasztásmérő esetén átprogramozási díj került meghatározásra, melynek összege 6.700,- Ft + ÁFA.

HMKE csatlakoztatása esetén a kizárólag egyirányú mérésre képes nappali 24 órás(nem vezérelt) fogyasztásmérő berendezés cseréje vagy programozása szükséges a termelő berendezés üzembe helyezését megelőzően. Amennyiben a felhasználási helyen található fogyasztásmérő nem alkalmas kétirányú fogyasztásmérésre, az elosztói engedélyes a kivitelezői készre jelentést követően lecseréli egy arra alkalmas típusra. Amennyiben kétirányú mérésre paraméterezhető digitális mérőberendezés található a felhasználási helyen, akkor mérőprogramozás elegendő.

A szaldó elszámolással kapcsolatos tájékoztatást az Önnel szerződésben álló kereskedelmi engedélyes tud adni.

A csatlakozáshoz szükséges eljárás lépései:
A VET értelmében a HMKE létesítésének előfeltétele, hogy a Rendszerhasználó érvényes villamos energia vásárlási szerződéssel rendelkezzen az igénybejelentés és a megvalósulás pillanatában egyaránt. Az eljárást pontos igénybejelentéssel kell kezdeni a honlapunkon található igénybejelentő kitöltésével, valamint az abban meghatározott mellékeltek csatolásával (pl.: megbízólevél, helyszínrajz stb.)Ha a felhasználó profilos elszámolású (3*63 Amper alatti a szerződött teljesítménye) akkor a kapcsolatot az ugyfelszolgalat@elmuemasz.hu e-mail címen; idősoros elszámolású (3*80 Amper feletti a szerződött teljesítménye) felhasználó esetén a hhsz@elmu.hu e-mail címen tudja felvenni. Az igényt be lehet jelenteni írásban is a 1393 Budapest 62, Pf.: 511 címen. A borítékon fel kell tűntetni a „HMKE IGÉNYBEJELENTÉS” szöveget, hogy a lehető leghamarabb a megfelelő szakterülethez tudjuk levelét eljuttatni.

Az igénybejelentést követően a közcélú elosztóhálózat felvevőképességének vizsgálata következik – melynek amennyiben eredményeként a tervezett erőmű hálózatra csatlakoztatható – társaságcsoportunk műszaki-gazdasági tájékoztatót küld a rendszerhasználó állandó lakcímére/székhelyére vagy megjelölt eltérő levelezési címre.

A tájékoztatóban található feltételek elfogadását (aláírását) követően a rendszerhasználónak Csatlakozási dokumentációt kell készíttetnie egy a Magyar Mérnöki Kamara által nyilvántartott aktív státuszú és villamos szakirányú regisztrációval rendelkező tervezővel (mérnök). A dokumentációt az alábbi linken található weboldalon készítheti el a tervező:

https://hmke.elmuhalozat.hu/

A dokumentációt a weboldalon keresztül kell beküldeni on-line, illetve egyidejűleg egy eredeti papír alapú példányban is be kell benyújani elbírálásra társaságcsoportunkhoz. A dokumentációt egy zárt borítékban a központi levélcímünkre 1393 Budapest 62, Pf.: 511 kell eljuttatni, címzettként a Hálózat csatlakozási osztály-t kell megadni HMKE csatlakozási dokumentáció megjelöléssel

A dokumentáció jóváhagyása esetén lehet a HMKE létesítését megkezdeni, és a szükséges villamos kapcsolatot kiépíteni. A kiépítés végeztével a kivitelező készre jelentésével (dokumentum megnyitásához kattintson ide) kell újra felkeresni társaságcsoportunkat a szerződések megkötése érdekében, melynek során módosított Hálózatcsatlakozási Szerződés, Hálózathasználati Szerződés, valamint egy Üzemviteli Megállapodás megkötését követően kollégáink elküldik a dokumentumokat.

Ezen szerződések megkötésének feltétele a szaldó elszámolású kereskedelmi vagy egyetemes szolgáltatói szerződés megléte. A szerződések mindkét fél általi aláírását és a szükséges díjak kiegyenlítését követően megrendelésre kerül a mérőcsere/mérő programozás munkavégzés, mely telefonon előre egyeztetett időpontban történik meg. Társaságunk képviselői ennek keretében ellenőrzik az általunk jóváhagyott Csatlakozási dokumentációnak való megfelelőséget, és engedélyezik a bekapcsolást.

A HMKE berendezést a kétirányú (ad-vesz) mérő felszereléséig bekapcsolni (üzembe helyezni) TILOS!

Ellenkező esetben a felhasználó szerződésszegést követ el, és a mérő felszereléséig megtermelt energiát a későbbiekben semmilyen módon nem áll módunkban elszámolni, és minden, a szakszerűtlen és/vagy engedély nélküli bekapcsolás miatti kártérítési és egyéb felelősség az igénybejelentőt terheli.

Csatlakoztatáshoz szükséges lépések felsorolás szerűen (tevékenységért felelős személy):

  • Igénybejelentés (Igénybejelentő)
  • Műszaki-gazdasági tájékoztató (Elosztói engedélyes)
  • Csatlakozási dokumentáció (Igénybejelentő/tervező)
  • Jóváhagyás (Elosztói engedélyes)
  • Létesítés, készre jelentés (Igénybejelentő, kivitelező)
  • Kereskedelmi szerződés megkötése ill. módosítása (Kereskedő – Igénybejelentő)
  • Hálózati Csatlakozási Szerződés, Üzemviteli Megállapodás és Hálózathasználati Szerződés megkötése (Elosztói engedélyes – Igénybejelentő)
  • Elszámolási mérőkészülék cseréje, ellenőrző mérések (Elosztói Engedélyes).
  • Üzembe helyezés

A csatlakozási kérelemnek, igénybejelentésnek az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

  • teljes körűen kitöltött igénybejelentő formanyomtatvány
  • térképszelvény, helyszínrajz
  • meglévő fogyasztásmérő berendezés és mérőhely fényképe

A már meglévő, üzemelő kiserőmű esetén minden tervezett változtatásról a Termelőnek, üzemeltetőnek vagy Beruházónak módosítási igénybejelentését szintén a fenti elérhetőségeken keresztül kell eljuttatnia az elosztóhoz (a módosított adatokkal).

A Csatlakozási dokumentáció kötelező tartalmi elemei:

• HMKE microsite-on elkészített dokumentáció fődokumentuma, mely tartalmazza:

  • Fedlap
  • Adatlap magán/jogi személy esetén
  • Termelő berendezés csatlakozási dokumentációja

Termelőegység általános bemutatása

Termelő berendezés villamos jellemzői

Termelőegység csatlakozási pontja

Termelőegység hibavédelme (érintésvédelme)

Termelőegység túlfeszültség védelme

Termelőegység hálózati visszahatása

Termelőegység galvanikus leválasztása

Termelő berendezés kialakítása

HMKE microsite-on elkészített dokumentáció mellékletek dokumentuma, mely tartalmazza:
oTervezői nyilatkozat
oForgalmazói nyilatkozat
oTermelői nyilatkozat
oCsatolmányok
Műszaki-gazdasági tájékoztató
Tulajdonosi hozzájárulás idegen tulajdon esetén
Telepítési helyet bemutató térképszelvény (jelölve az ingatlanon az inverter helyét)
Egyvonalas csatlakozási rajz (szabványos rajzjelek használatával)

Mindkét dokumentum (fő és mellékletek dokumentum + csatolmányok egy fájlba történő szkennelését követően kerülnek feltöltésre a tervezéssel megbízott tervezők. Postai úton a kinyomtatott példányt kell eljuttatni társaságcsoportunk részére.
Amennyiben a dokumentációt tervezője nem a microsite-on készíti el, úgy az elbírálás átfutási ideje több időt vehet igénybe, ezért kérjük a gyorsabb átfutási idő érdekében tájékoztassa tervezőjét a weboldal elérhetőségéről!
A hálózati viszonyok változása, illetve a térség hálózatára újabb berendezéscsoportok csatlakoztatása miatt a jövőben szükség lehet fojtótekercs, kompenzáló berendezés, szűrőkör beépítésére a többi Felhasználó megfelelő minőségű ellátása érdekében. Amennyiben ez szükségessé válik, akkor azt a háztartási méretű kiserőmű tulajdonosának a VET értelmében ezeket a berendezéseket a saját költségén kell beépítenie.

A magyarországi forgalomba hozatalra vonatkozó jogszabályok és rendeletek, valamint a környezetvédelmi előírások betartása a Forgalmazó felelősségi körébe tartozik. A háztartási méretű kiserőmű létesítésénél a leírt hálózatcsatlakozási feltételek mellett be kell tartani a villamosenergia termelő berendezések létesítésére és üzemeltetésére vonatkozó egyéb jogszabályi kötelezettségeket, ill. környezetvédelmi előírásokat is. Ha a telepítendő háztartási méretű kiserőmű, vagy ennek működtetésével összefüggő felhasználói hálózati elemként tervezett berendezés, vagy műszaki megoldás nem a vonatkozó hatályos szabványok előírása szerint kerül tervezésre, akkor a tervezőnek összehasonlító elemzéssel be kell mutatnia az engedélyezési tervdokumentációban a társaságcsoport részére az eltérés mibenlétét, annak az alkalmazásra előírt szabványban írtakkal való egyenértékűségét, és indokolnia kell annak szükségszerűségét, vállalnia kell a szabványtól való eltérésből eredő következményeket.
Tájékoztatásul közöljük, hogy Társaságunk, az ELMŰ Hálózati Kft. e témakörben a háztartási méretű
kiserőművek és kiserőművek közcélú hálózatra csatlakoztatásáért felelős. Az energia-elszámolási
kérdésekben nem vagyunk illetékes nyilatkozni, erre vonatkozóan kérjük a villamosenergia-kereskedő Társaságokhoz fordulni szíveskedjen.

Ismételten felhívjuk szíves figyelmét, hogy engedély nélkül villamosenergia-termelő berendezések hálózatra csatlakoztatása TILOS!

Forrás: elmu-emasz