Ausztráliában tervezik a szolár export terhelését a hálózati „közlekedési dugók” elkerülése érdekében

Tetőn elhelyezett napelemes rendszerrel bíró ausztrál háztartások millióit terhelhetik meg az elektromos áram hálózatba táplálása alapján egy új javaslat szerint, amellyel kapcsolatban bírálói arra figyelmeztetnek, hogy fékezheti a napelemes rendszerek terjedését és lassíthatja az ország energia átállását.

Share Button

Az Ausztrál Energiapiaci Bizottság (AEMC) által március 25-én kiadott javaslat olyan terveket foglal magában, hogy engedik a hálózati szolgáltatók számára a kétirányú árképzést, és így kezeljék a hálózaton belül jelentkező „közlekedési dugókat”. Ez olyan árazási lehetőségeket biztosítana a hálózatoknak, amellyel jelenleg nem rendelkeznek, például díjaznák, ha a szolár és akkumulátoros rendszerek tulajdonosai olyankor töltenének energiát a hálózatba, amikor erre szükség van, és terhelést érvényesítenének velük szemben, ha a csúcsidőszakban töltik fel.

Mivel a következő tíz éven belül várhatóan az ausztrál energiafogyasztók fele otthoni energiamegoldásokat, például napelemeket fog alkalmazni, az AEMC ügyvezetője, Benn Barr azt mondta, hogy a javaslat hozzájárulhat a költséges infrastruktúra bővítések iránti igény mérsékléséhez.

„Ha engedélyezzük a hálózatoknak, hogy ösztönözzék ügyfeleiket a rendszer előnyösebb módon történő használatára, az azt jelenti, hogy a hálózaton belül jelentkező kereslet és kínálat a nap során kiegyenlíthető. Így lehet kezelni azt, hogy a nap közepén, amikor a rendszernek az a legkevésbé előnyös, hatalmas mennyiségű energiát exportálnak.

Remélik, hogy az új ösztönzés több okot ad az ügyfeleknek akkumulátorok vásárlására vagy az energia csúcsidőszakokban történő fogyasztására.

Az AEMC hangsúlyozta, hogy a javaslatok nem teszik kötelezővé alapdíjak felszámítását az áram exportálásáért. Ha egy hálózat szolgáltató export terhelést kíván bevezetni, akkor először széles körben konzultációt kell folytatniuk az ügyfelekkel, és átállási tervet kell készíteniük, amely leírja az átállás módját, és ezt a szabályozó hatóságnak jóvá kell hagynia.

Barr azt mondta, hogy a javaslat olyan „opciókat foglalhat magában”, amelyeknél a fogyasztók nem fizetnek a hálózatba táplálásért, a bizottság által végzett modellezés szerint az ügyfelek 80%-a „csökkenést tapasztalna a számláját megtekintve, mert már nem kellene általuk nem használt szolár export szolgáltatásért fizetniük”.

A telepített napelemekkel rendelkező háztartások esetén a rendszer méretétől függően egy exportálási díjtartományt határoznának meg. Egy 4-6 kW közötti rendszer továbbra is átlagosan 900 ausztrál dollárt (685 amerikai dollárt) hozna a konyhára – körülbelül 70 ausztrál dollárral kevesebbet, mint jelenleg. Ezt a hatást mérsékelné, ha többet fogyasztanának a saját megtermelt energiájukból.

Az AEMC szerint a tétlenül szemlélés „nem lehet opció”, mivel a háztartások áram exportjának leállítása a jövőben ennél többe fog kerülni. A 4-6 kW-os rendszerekre a hálózatba táplálás alapján kiszabott díjak csak korlátozott mértékben csökkentenék a napelemből származó bevételt, míg a bizottság szerint ugyanekkora csökkenést idézne elő az is, ha  csupán az idő 10%-ában korlátoznák az energia exportálását.

Bár a javaslatot méltatták amiért több teret ad a hálózaton a napelemeknek és az akkumulátoroknak, bírálói aggályokat vetettek fel arra vonatkozóan, hogy az intézkedések negatívan érintenék azokat a háztulajdonosokat, akik már befektették pénzüket a telepítésbe saját energiaszámlájuk csökkentése érdekében.

A Solar Citizens nevű kampánycsoport azt közölte, hogy a háztartások betáplálás miatti terhelése „újabb nehezítés” Ausztrália energia átállása terén, amely elbátortalaníthatja a tetőn elhelyezett napelemekbe tervezett további befektetéseket.

„Mivel éppen energiarendszerünk átállásán és energiaellátásunk megtisztításán dolgozunk, minél több napelem telepítését kellene ösztönözni – nem pedig büntetni azokat az embereket, akik paneleket helyeztek el a házuk tetején” – fogalmazta meg a Solar Citizens országos igazgatója, Ellen Roberts. „A nagy szénnel és gázzal termelőket nem terhelik áramuk hálózatba exportálásáért, miért kellene borsos árat felszámítani az ausztrál családok tetőn elhelyezett paneleiért?”

Az AEMC korábban napelemekkel termelt energia alapján kivetett adó bevezetésére vonatkozó terveket szorgalmazott. Azonban a Solar Citizens-hez hasonló, ellenállást kifejtő csoportok miatt 2017-ben ejtették ezeket a javaslatokat. Azóta az ország szédületes tempóban telepített napelemeket a tetőkre, mintegy 2,6 GW bővülést értek el 2020-ban, amely az előző évihez képest 18%-os növekedésnek felel meg.

Az ausztrál megújuló energiákkal foglalkozó szervezet, a Clean Energy Council úgy vélte, hogy az AEMC tervezete „több kérdést vetett fel, mint amennyit megválaszolt”. Pontosításokra szólított fel olyan területeken, mint például az export terhelések összes meglévő ügyfélre vagy csak az új csatlakozásokra kiterjesztése, valamint hogy az elosztást szolgáló hálózatok számára engedélyezett lesz-e a továbbra is nulla export korlátozással működés a szolár és akkumulátoros rendszerek vonatkozásában.

Az AEMC visszajelzéseket vár javaslatára, amelyeknek beküldési határideje 2021. május 13.

Forrás: pv-tech.org