Az amerikai elnökjelölt valószínűleg a megújulók jelentős növelését fogja sürgetni a köztulajdonban lévő földterületeken

Elizabeth Warren szenátor és a 2020-as választás jelöltje bejelentette a megújuló energiák fejlesztésének tervezett bővítését a köztulajdonban lévő földterületeken, valamint a fosszilis tüzelőanyagok új haszonbérletének moratóriumát.

Share Button

Ha megújulókról van szó, Elizabeth Warren nem kukoricázik

Kép: Marc Nozell/Flickr

 

A pv magazine USA cikke

Igaz, hogy az elnökválasztásig még 21 hónap van hátra, de a pv magazine amerikai kiadása már folyamatosan foglalkozik az elnökválasztás témakörével, ez annak köszönhető, hogy Elizabeth Warren szenátor és elnökjelölt azt teszi, amit a legmegfelelőbbnek tart: konkrét, részletes javaslatokkal áll elő.

Az általa működtetett Medium című online platformon Warren nyíltan szembeszáll Donald Trump elnök fosszilis tüzelőanyag lelőhelyek a köztulajdonban lévő földterületeken és a vizeken történő fejlesztéséről szóló terveivel, és a Massachusetts-i képviselő egyáltalán nem fogta vissza magát, amikor ezt írta:

Elnökként hivatalba lépésem első napján alá fogom írni azt az elnöki rendeletet, amely betiltja a további fúrásokat – teljes moratóriumot hirdetek minden új fosszilis tüzelőanyaggal kapcsolatos szerződésre, ez vonatkozik a tengeri és a köztulajdonban lévő területekre is.

Warren alternatív jövőképet is vázolt a megújuló energiák fejlesztéséről, ugyanezeken a köztulajdonú területeken és vizeken. A demokrata elnökjelölt azt mondta, hogy tízszer több nap-, szél- és geotermikus energiát szeretne a köztulajdont képező területeken és a parti vizeken, a jelenlegi körülbelül 11 GW helyett.

A szenátor szerint a Fehér Ház kormányzata egyensúlyt szeretne elérni az ökológia és a fejlődés között úgy, hogy „prioritás kapnának azok a helyszínek, amelyek csak mérsékelt hatást gyakorolnak a helyi ökológiára, de nagy potenciál rejlik bennük a megújuló energia előállítását illetően”, egyidejűleg azzal is foglalkoznának, hogy „felgyorsítják a bérleteket és ösztönözzék a meglévő kijelölt területek fejlesztését”.

Régóta folyó harc

Ha Warrent tényleg megválasztják elnöknek és ilyen politikát fog folytatni, az továbbra sem világos, hogy hogyan érné el a tízszeres növekedést. Az Obama kormányzat Megújuló Energia Zónákat (Renewable Energy Zones) alakított ki közkézben lévő területeken, azonban amikor a pv magazine legutóbb megvizsgálta a projekt fogadtatását, azt találtuk, hogy a fejlesztőket nem érdekelték a felkínált területek.

Warren is abba a hosszú ideje tartó csatározásba állt bele, amely a megújulók fejlesztői és a konzervatívok között a szabályozásokról szóló üléseken, bírósági termekben folyik, ahogy ez már megtörtént az évtized korábbi részében, amikor a délnyugati sivatagokban hatalmas, koncentrált napelem parkok telepítését javasolták.

Bár nem egyértelmű, hogy a jogi szembenállás akadályozta meg bármelyik ilyen projektet, a Nemzeti Környezetvédelmi Törvény keretébe tartozó szövetségi törvény részletei újabb eszközt adnak a megújuló energiákat ellenzők kezébe a köztulajdonban lévő területeken történő projektek leállításához – újabb akadályt állítanak a fejlesztők elé, amely a magánkézben lévő területekre nem vonatkozik.

Az energia projektekkel szembeni ellenállás nem mérséklődött a kiemelt, nagy értékű teleteken sem. A NIMBY-izmus – a Ne az Én Kertem Végében szindróma – amely egyre erősödik Kalifornia legnagyobb megyéjében, New England területén nemrégiben elérte, hogy megakadályozzák a hatalmas ipari méretű napelem parkok és szélerőmű projektek telepítését a vidéki közösségek földterületeinek közelében, kivéve, ha a létesítmények elektromos áramot értékesítenek szomszédaiknak.

Warren tervének egyetlen olyan aspektusa van, amely kulcsfontosságú lehet ennek az ellenállásnak a legyőzésében. Posztjában a szenátor azt javasolta, hogy osszák meg a megújuló energia fejlesztéséből származó jogdíjakat az államokkal és a közösségekkel, hogy „elősegítsék a gazdasági fejlődést”. Ez nem csak kárpótolja őket a fosszilis tüzelőanyagokkal kapcsolatos bevétel miatt, de növelheti a helyi lakosok és a hatóságok megújulók fejlesztésével kapcsolatos hajlandóságát.

Forrás: pv-magazine