Az aranyat érő meleg víz

Share Button

A kisebb települések közösen hatékonyan üzemeltethetnének távhőrendszert, állapította meg a kutatás.

Osztrák és dán példára Mályiban és a szomszédos településeken is gazdaságosan lehetne működtetni olyan távhőrendszert, mely geotermikus alapon működne, napenergia rásegítésével. Erre a következtetésre jutottak az ELTE szakemberei, akik az elmúlt öt évben nyugat-borsodi területeket vizsgáltak abból a célból, hogy miként tudnák a környezetükben fellelhető megújuló energiaforrásokat hasznosítani.

Az eredményekről a napokban számoltak be az ELTE kutatói Mályiban.

Munkácsy Béla, a környezet- és tájföldrajzi tanszék adjunktusa elöljáróban jelezte: elsőként a forrásoldalt vizsgálták meg, tehát hogy mennyi biomassza, mennyi biotermikus hő és mennyi napenergia áll rendelkezésre a településeken. Ezután azt mérték föl, hogy az itt élők részéről milyen hőigény mutatkozik.

Kiszámolták, hogy különböző energiahatékonysági beruházásokkal (ablakcsere, házak hőszigetelése, fűtési rendszer cseréje) hová lehetne eljutni. Azt is megvizsgálták, hogy mennyire lenne hatékony, ha a háztartások nem egyedileg próbálnák meg megoldani az energia­szükségletüket, hanem valamilyen központi rendszerhez csatlakozva, mint ahogy ez külföldön sok helyen jól működik.

Visszatérő hővel

– Véleményünk szerint nem is csak egy-egy településen lenne ennek értelme, hanem a három közeli község, Mályi, Nyékládháza és Kistokaj a földrajzi közelség és a nagy fogyasztói igény miatt együtt belefoghatna a központi rendszer kiépítésébe. Ez hatékonyan működhetne, és igazán olcsón tudnának hőenergiát biztosítani. Mályiban most is működik a geotermikus kút, melynek meleg vizével Miskolcon az avasi lakótelep lakásait fűtik, de a visszatérő hőből még ki lehetne nyerni annyit, hogy egy kis napenergia-rásegítéssel el lehetne látni a három települést. Ezzel több legyet ütnénk egy csapásra, mert most a települések jó része orosz földgázzal fűt, tehát a pénz kiáramlik a térségből. A helyi erőforrások felhasználásával viszont a pénz is helyben maradna – fogalmazott dr. Munkácsy Béla.

Hozzátette: az EU szabályozása azt szorgalmazza, hogy helyezzük közösségi alapokra az energiaellátást, így a távhőrendszert is. A Mályira és a szomszédos településekre kidolgozott rendszer azonban nem minden térségben lenne kivitelezhető és hatékony, hangsúlyozta.

Közintézményeket

Viszokai István, Mályi polgármestere azzal egészítette ki, hogy Közép-Európa legnagyobb hozamú meleg vizes kútjával rendelkezik, melyből a községnek nagyobb haszna még nem volt. Elképzeléseik szerint az itt található 65, valamint 110 fokos vízzel közintézményeket lehetne gazdaságosan fűteni, valamint ipari telepek energiaellátását biztosítani.

Forrás: boon.hu