Az Egyesült Királyság kormánya bejelentette a 2050-re kitűzött szénsemlegességi célt

A Brexit legutóbbi távozó áldozata, a miniszterelnök Theresa May törvényen alapuló jogi aktust jelentett be a klímaváltozással kapcsolatos 2008-as törvény módosítására. A törvény jelenleg a kibocsátások 80%-kal történő csökkentését írja elő az 1990-es alapra vetítve. Az új törvény a nulla kibocsátást tűzi ki 2050-re, ezzel az Egyesült Királyság lesz az első a G7 országok közül, amely ilyen törvényt alkotott.

Share Button

Az Egyesült Királyság lesz az első G7 ország, amely törvénybe foglalja a nulla szén-dioxid célkitűzést.

Kép: Wikilmages/Pixabay

 

Igen gyorsan vált brit hagyománnyá, hogy a távozó miniszterelnök úgy int búcsút, hogy leküzdhetetlen problémákat hagy utódja asztalán. Theresa May, akinek David Cameron adta át a Brexitet, ma jelentette be a nulla szén-dioxid célkitűzést a brit parlament alsóházában.

May természetesen utolsó időszakát tölti, miután többszöri próbálkozásra sem sikerült megszereznie a parlamenti többség jóváhagyását az EU-val kötött megállapodása szerinti Brexit megállapodáshoz.

A miniszterelnök jelezte, hogy kormánya reagálni fog a kormány megbízásából a Klímaváltozással foglalkozó bizottság (Committee on Climate Change, CCC) által elkészített jelentésre. A jelentés megállapításai alapján a miniszterelnök törvényen alapuló jogi aktust fog benyújtani a 2008-as klímaváltozásra vonatkozó törvény módosítására. Ez a korábbi törvényt azt írta elő, hogy az Egyesült Királyság 2050-ig 80%-kal csökkentse az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását az 1990-es adatokhoz képest. Az akkor elkészült CCC jelentés kiemelte az ilyen lépések közegészségügyre és az országos egészségügyi szolgálat (National Health Service) megtakarításaira gyakorolt előnyeit, amelyek a levegő jobb minősége, a csökkenő zajszennyezés és a növekvő biodiverzitás következtében jelentkezhetnek.

Ez elegendő volt 2008-ban, de ma már nem állja ki a CCC tüzetes vizsgálatát. A bizottság most bátrabb intézkedést javasolt és azt állítja, hogy a nulla szén-dioxid forgatókönyv 2050-ig az előző célkitűzéshez megállapított költségszinten is elérhető. A bizottság arra is javaslatot tett, hogy az elektromos járművekre vonatkozó célokat hozzák előbbre, 2035-re, a tiszta energia előállítás megnégyszerezését 2050-re, és Skócia számára a nettó nulla kibocsátást 2045-re. A CCC a biodiverzitás növelésére és a szén-dioxid-megkötési technológiára vonatkozóan is tanácsokkal szolgált.

Vállalatok újra lendületben

Az új törvénynek köszönhetően az Egyesült Királyság lesz az első G7 ország, amely törvénybe foglalja a nulla szén-dioxid célkitűzést – közölte ma reggel a kormány. May így nyilatkozott: „A helyben toporgás nem lehet választási lehetőség. A nettó nulla forgatókönyv elérése 2050-ig ambiciózus célkitűzés, de elérése létfontosságú annak érdekében, hogy bolygónkat megőrizzük a következő generációk számára.

Az üzleti, energetikai és iparági stratégiáért felelős miniszter, Greg Clark azt mondta, hogy a jelentésben szerepel a célkitűzés megvalósíthatósága és szükségessége egyaránt. A munkahelyteremtést figyelembe véve – mondta – , jelenleg 400 000 embert foglalkoztat az alacsony szén-dioxid-kibocsátású ágazat, és bízik benne, hogy 2030-ra ez az adat eléri a két millió főt. A miniszter szerint az alacsony szén-dioxid-kibocsátású ágazat és a tiszta energia évente 44,5 milliárd fonttal járul hozzá a brit gazdaság teljesítményéhez.

Carolyn Fairbairn asszony, a CBI üzleti lobbicsoport igazgatója ezt nyilatkozta: „Az Egyesült Királyság üzleti szektora határozottan felsorakozik a kormány nulla kibocsátás 2050-ig elkötelezettsége mögé. Ez a törvény a megfelelő válasz a globális klímaváltozás okozta válságra, és megerősíti, hogy készen állunk szerepet vállalni az ellene folytatott küzdelemben.”

Bár a távozó miniszterelnök látszólag üdvözölte a klímaváltozás elleni törvényt, ez ellentétes kormánya jelenleg folytatott politikájával, különösen ami az Egyesült Királyság lakóépületeinek napelemmel ellátását illeti.

A Napenergia Kereskedelmi Társaságot (Solar Trade Association, STA) képviselő Jack Dobson-Smith véleménye a következő: „A hazai piac sokkal törékenyebb helyzetben van a napelemekre és akkumulátoros tároló létesítményekre vonatkozó áfa emelési tervek miatt, miközben a teljes telepítés költségek több mint 60%-át az anyagköltségek teszi ki; és semmilyen jogi garancia nem létezik arra nézve, hogy a kis méretű naperőművek által a hálózatba táplált áramért ellentételezést kapnak az év végéig. Ez szégyen egy olyan időszakban, amikor minden korábbinál fontosabb lenne, hogy az emberek úgy érezzék, hogy felhatalmazást kaptak a cselekvésre.”

Hozzátette még, hogy a napelem ágazat létfontosságú szerepet játszana a szén kivezetésében az Egyesült Királyság energiaszektorából. Az STA azzal számol, hogy a következő négy év során 4-7 GW új napelem kapacitás telepítésére kerül majd sor. „A napelem kapcsán egyre inkább előtérbe kerül a stratégiai vezetői szerep az önkormányzatok, a regionális polgármesterek illetve a walesi és skót kormány részéről” – jelezte Dobson-Smith.

Fokozódó közfelháborodás

Az STA szóvivője szerint a kormányzat által vállalandó legnagyobb feladat, a nulla kibocsátási célkitűzésének megvalósítása fogja létrehozni a „megfelelő piacokat és keretszabályozást a tiszta energia felfutásához, és fogja egyesíteni a fűtési és a szállítási szektorokat”.

A fokozódó tömeges demonstrációk, többek között a Fridays for Future (Péntekenként a jövőért) iskolás sztrájkolói és az Extinction Rebellion közvetlen akciócsoport megjelenése kapcsán az Egyesült Királyság kormánya hajlandónak tűnik több beleszólást engedni ezekbe az ügyekbe a fiatalabb generációknak.

„A fiataloknak most először nyílik lehetősége jövőbeli klímapolitikánk alakítására a Fiatal Irányadó Csoporton (Youth Steering Group) keresztül – tájékoztatott a miniszterelnöki hivatal mai nyilatkozatában. „A DCMS [Digitális, Kultúra, Média és Sport osztály, (Department for Digital, Culture, Media and Sport)] által felállított és a Brit Fiatalok Tanácsa (British Youth Council) által vezetett csoport tanácsadással segíti a kormányt a környezetvédelmi intézkedések fontossági sorrendjét illetően, és kifejti nézeteit a mostanáig a klímával, a hulladékokkal, az újrahasznosítással és a biodiverzitás elvesztésével kapcsolatban elért haladására vonatkozóan. A szervezet júliusban kezdi meg felülvizsgálatát.”

A világ ötödik legnagyobb gazdaságával rendelkező Kalifornia már törvénybe iktatta a nulla kibocsátás elérését 2045-ig, s Franciaország dolgozik annak a törvénynek a kidolgozásán, amely segítené gazdasága szénsemlegességének elérését 2050-ig. Más európai országok is hasonló intézkedéseket hoznak, mivel a legutóbbi európai uniós választások a zöld pártok jelentős előretörését hozták.

Az új finn kormány nemrégiben fogadta el, hogy már 2035-re eléri a karbonsemlegességet. Az Európai Unió valószínűleg megvalósítja a 2050-re kitűzött karbonsemlegességet, de július 1-jétől Finnország lesz a soros elnök, és elképzelhető, hogy merészebb tervre ösztökéli majd az uniót.

Forrás: pv-magazine