Az EU az euró dollárral szembeni megerősítésére veti be az energiaipart

Share Button

Az Európai Bizottság ajánlást fogadott el, amelynek célja az euró minél szélesebb körben történő használatának elősegítése a nemzetközi energiaügyi megállapodások és tranzakciók kapcsán. A cél a közös fizetőeszköz nemzetközi pénzügyi rendszeren belüli szerepének megszilárdítása.

 

Ez a témakör különösen azt követően vált jelentőssé, hogy Donald Trump amerikai elnök ez évben újból életbe léptette az Iránnal szembeni amerikai szankciókat

Kép: Flickr/killerturnip

 

Idén szeptemberben megtartott évértékelő beszédében az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Junker „abszurd” jelenségnek minősítette, hogy Európa az energiaimportjából eredő számlái 80%-át amerikai dollárban egyenlítette ki, miközben az importnak csupán 3%-a érkezett az Egyesült Államokból.

„Ezért még az év vége előtt sor kerül arra, hogy a Bizottság kezdeményezéseket indít az euró nemzetközei szerepének megszilárdítása érdekében”, – közölte, és hozzátette: „Az eurónak az új, nagyobb szuverenitással bíró Európa jelképévé és fizetőeszközévé kell válnia.”

Junker észrevételei a december 13-14. között megtartandó Európai Tanácsi ülés és az Euró csúcstalálkozó előtt láttak napvilágot.

Tegnap Miguel Arias Cañete biztos egy másik beszédet mondott, az Euró nemzetközi szerepéről az energia területén címmel, amelyben jelezte, hogy az EU átvette az „euró szélesebb körben történő használata az energiaügyi megállapodások és tranzakciók terén” témakörre vonatkozó ajánlást.

Elmondta, hogy bár a 2019-ben 20. évét betöltő euró stabil, széles körben használják és a világ második megtakarításokat szolgáló devizájává vált, ma is „kiaknázatlan”, és sokkal jelentősebb szerep betöltésére lenne alkalmas.

„Az Európai Unió a világ legjelentősebb energiaimportőre: a felhasznált kőolaj körülbelül 90%-át, a földgáznak körülbelül 70%-át importálnia kell. Az energiaimport legnagyobb része (34%) Oroszországból, a Közel-Keletről és Afrikából (együtt 33%), valamint Norvégiából (20%) származik” – tájékoztatott Cañete.

Majd folytatta: „Az éves energiaszámlánk 300 milliárd eurót tesz ki…ennek körülbelül 85%-a amerikai dollárban kerül kifizetésre, pedig az Egyesült Államokból érkező import jelenleg csak 2%. Ez azt jelenti, hogy ezeknek a hosszú távú energiára vonatkozó megállapodások túlnyomó többségét nem euróban kötötték meg. Teljesen világos, hogy ez a helyzet nem tartható fenn, és hogy ez nem tükrözi az eurót világviszonylatban megillető szerepkört.

Irán jelentősége

Ez a témakör különösen azt követően vált jelentőssé, hogy Donald Trump amerikai elnök idén újból életbe léptette az Iránnal szembeni amerikai szankciókat.

Tegnapi beszédében Cañete kifejtette, hogy „az amerikai dollár domináns szerepe jelentős hatást gyakorol az európai vállalatokra.” Konkrétan árfolyamkockázatoknak vannak kitéve, miközben a „döntően az amerikai dollárhoz kapcsolt kereskedési módok azt jelentik, hogy a harmadik országok által megtett újabb egyoldalú lépések – az irányítás és a kereskedelem nemzetközi szabályainak csökkenő támogatottságával párosulva – megakadályozhatják vagy megnehezíthetik az energiával folytatott kereskedelmet.”

Elmondta, hogy az euró nemzetközi szerepének megszilárdítása hozzájárul majd a kockázatok mérsékléséhez.

Marian Willuhn szerkesztő augusztusban arról tett jelentést, hogy a döntést követően számos napenergiával foglalkozó vállalat Iránra vonatkozó tervei kerültek veszélybe az EU zárolásra vonatkozó rendelkezése ellenére.

A zárolás augusztus 7-én lépett érvénybe az Irán törvényes ügyleteket folytató uniós vállalatok védelme érdekében. Az Európai Bizottság akkor észrevételezte, hogy „az amerikai szankciók nem maradnak hatástalanok. Így ránk, a Bizottságra és az Európai Unióra hárul a feladat, hogy mindent megtegyünk az európai vállalatok, különösen a kis- és közepes vállalatok védelme érdekében.”

Azonban még egyik a pv magazine számára nyilatkozó sem hitte akkoriban, hogy ez különösen hasznos lehet az Iránban található befektetések vagy vállalatok védelme szempontjából.

Az összes olyan nagyvállalatnak, amely a tranzakcióit amerikai dollárban kezeli, ki kell vonulnia Iránból; ezt az egyik jelentős független energiatermelő (IPP) szóvivője hozta a pv magazine tudomására, aki ragaszkodott névtelensége megőrzéséhez.

Hozzátették még, hogy csak azok a kisebb vállalatok maradhatnak, amelyek nem rendelkeznek érdekeltséggel az Egyesült Államokban, és nem folytatnak tranzakciókat amerikai dollárban. Még ezen vállalatok számára is sarkalatos kérdés, hogy az EU biztosít-e biztonságos pénzügyi csatornákat.

James Watson, aki mostanáig az Európai Napelem Társaság vezérigazgatója volt, egyetértett abban, hogy az EU intézkedései korlátozott hatókörben érvényesülnek. A pv magazine  számára adott nyilatkozatában ismertette azt a meggyőződését, hogy a legtöbb európai vállalat értékesíteni fogja Iránban található érdekeltségeit.

Továbbá becslésekbe bocsátkozott az európai napenergia vállalatokat az elveszített lehetőség miatt érő veszteségeket illetően, amelyek hétszáz millió euró körül lehetnek – bár jelezte, hogy ez csak egy idő előtt készített durva becslés.

Három ajánlás

Az EU átfogó módon három konkrét javaslatot tett céljai elérése érdekében:

  • Az euró szélesebb körben történő használata a nemzetközi megállapodásokban és az energiával kapcsolatos nem kötelező érvényű eszközök vonatkozásában. A Bizottság szisztematikusan fel fogja hívni a tagállamok figyelmét az euró használatára a 2017-ben kormányközi megállapodásban rögzített keretek szerinti szerepvállalásuk részeként.
  • Az euró szélesebb körben történő használatára energiával kapcsolatos tranzakciók során; és
  • Az euró szélesebb körben történő használatára olyan vállalatok esetében, amelyek pénzügyi szolgáltatásokat nyújtanak energiával kapcsolatos projektekhez és tranzakciókhoz.

Forrás: PV-Magazine