Az EU jóváhagyta Franciaország nukleáris erőműve napelemekkel történő kiváltására vonatkozó tervét

Az Európai Bizottság jelezte, hogy a projekthez kialakított támogatási rendszer megfelel az uniós állami támogatási szabályoknak. A 40 éve működő Fessenheim-i nukleáris erőmű az évtizedek során számos üzembiztonsági kérdést vetett fel.

Share Button

Idén le akarják állítani a Fessenheim-i nukleáris erőművet

Kép: Florival fr/Wikimedia Commons

 

Az Európai Bizottság megadta a zöld jelzést a francia kormány által megfogalmazott pályázati rendszernek, amely lehetővé teszi a a 300 MW kapacitású napelem parkok megépítését a Fessenheim-i nukleáris erőműnél – amely az ország legrégebbi ilyen létesítménye.

A bizottság azt közölte, hogy a pályázat útján kiválasztott projekt 20 évre szóló szerződés keretében prémium tarifára válik jogosulttá, és a pályázati költségvetés körülbelül 250 millió euró.

„A támogatást a francia állam fogja folyósítani, és ezzel hozzájárul az EU környezetvédelmi céljaival összhangban lévő, az energiahatékonyságra és a megújuló forrásokból származó energia előállítására vonatkozó francia és európai célkitűzések eléréséhez; itt elképzelhető a minimális szintű állami támogatásoktól való eltérés“ – ismertette a bizottság.

A francia kormány áprilisban jelentette be a pályázatot. Júliusban Franciaországban az Ökológiai és Átfogó Átállás Minisztériumának Energiaügyi és Éghajlat-változási Főtitkársága bemutatta a pályázati rendszer részleteit. A bejelentésben közöltek szerint a pályázat tárgyát képező kapacitásból 200 MW kapacitás talajon telepített, 500 kW és 30 MW közötti kapacitású napelem lesz, míg a fennmaradó 100 MW jut a nagyságrendileg 8 MW fölötti tetőre szerelt projektekre.

Becslések az esetleges tarifákra

A pályázatot három szakaszra osztva valósítanák meg, az első szakasz a múlt év végén indult és az idei év közepéig vagy végéig tart, és három csoportba sorolható telepítéseket foglalna magában: földre telepített napelem rendszereket; 500 kW és 8 MW közötti, épületek, üvegházak, gépjármű beálló helyek vagy mezőgazdasági épületek tetején elhelyezett rendszereket; és 100-500 kW közötti kapacitású tetőre szerelt rendszereket.

Az első két kategóriába beválasztott projektek prémium betáplálási tarifára lesznek jogosultak, míg a harmadik, legkisebb kategóriába soroltak a szokásos FIT tarifákra. A földre telepített napelemre vonatkozó tarifa várhatóan 50-70 euró/MWó között lesz, míg a nagyobb tetőre telepített rendszereknél 70-100 euró/MWó. A kisebb tetőre telepített rendszerek tarifája 80-110 euró/MWó között várható.

Jövőre tervezik a Franciaország észak-keleti részében, az Alsace-i Haut-Rhin megyében 40 éve működő Fessenheim-i nukleáris üzem leszerelését. Biztonsági problémák miatt egynél több alkalommal előfordult, hogy ideiglenesen le kellett állítani az üzemet. 2014-ben olyan súlyos biztonsági probléma merült fel, ami miatt le kellett állítani az 1-es reaktort. A francia nukleáris biztonsági hatóság jelentésében az állt, hogy a reaktor nem nukleáris részeinek belső elárasztása idején megsérült az elektromos biztonsági rendszer. A javítások elvégzése után a reaktort ugyanazon év májusában újból csatlakoztatták a hálózathoz.

Forrás: pv-magazine