Az EU regionális vezetői átláthatóságot szeretnének az energia-közösségek számára

Share Button

A fogyasztók és önkormányzatok tulajdonát képező energiarendszereket az energetikai átállás kulcsfontosságú elemeinek tekintik. Piacuk összetettsége azonban számos régióban lassító hatást von maga után. A problémakör kezelésére a Régiók Bizottsága szakpolitikai javaslatot tett, hogy lehetővé váljon az igazságos és demokratikus energetikai átállás.

Az ajánlás szerint az elektromos áram kiskereskedelmi piacán a dinamikusabb és versengő piac lehetővé tenné, hogy a fogyasztók „arassák le” energetikai átállás eredményeit, míg az energia-közösségek jó lehetőségre akadnának a változatosabb összetételű és rugalmasabb piac igényeire történő reagálással.

Kép: Edinburgh Council

A Régiók Bizottsága (RB) új, a helyi energia-közösségekre vonatkozó szakpolitikai javaslatokkal állt elő.

Kiadott közleményük szerint az ilyen rendszerek – akár a fogyasztók, akár az önkormányzatok tulajdonában vannak – kedvezőek, mivel képesek lehetővé tenni és felgyorsítani az energetikai átállást, továbbá teret nyitnak az energiaellátás demokratizálásának. Azonban az energia szövetkezetek és egyéb adminisztratív szervezetek politikai akadályokkal küzdenek, és gyakran nélkülözik a politikai támogatást – állapítják meg.

Formálódó rendszer

Az EU tiszta energiacsomagjának számos, az elektromos áram piacszerkezetének átszervezését célzó és a megújuló energiára vonatkozó új célok kitűzésére irányuló aspektusa mostanában formálódik  új célkitűzésekkel és a tetőkre szerelt napelemek már megvitatott szabályaival. Más tényezőkről még jelenleg is folynak tárgyalások, például a fosszilis tüzelőanyagok állami támogatásáról, vagy az energiaárak szabályozásának feloldásától.

A legújabb fejleményt képviseli a Régiók Bizottságát támogató Mariana Gâju előadó által jegyzett politikai ajánlás: „Modellek a helyi energia tulajdonosi szerkezetére és a helyi energia-közösségek szerepére Európa energetikai átmenete során”.

Az ajánlás kifejti, hogy „az energia szövetkezetek hozzájárulhatnak a központosítás felszámolásához, megnyithatják az utat az energiarendszerek demokratizálása előtt, ezzel pedig pozitív hatást gyakorolhatnak a fenntartható helyi gazdaságra, továbbá az energiaszegénység kezelésére, és elősegítik a közösségen belüli munkahelyteremtést is.”

Azt is hozzáteszi még, hogy a támogatási rendszerek, például az elsőbbségi hozzáférés vagy a hozzáférés ésszerű feltételek fennállása esetén általában pozitív megítélésűek, és hogy a kisebb megújuló energiát termelő telep engedélyezésének egyszerűsítését igényli.

A Régiók Bizottsága arra is felhívja a figyelmet, hogy a helyi energia-közösségek létrehozását hátráltatják az aránytalan szabályozási és adminisztratív terhek, valamint a piachoz való hozzáférés diszkriminatív szabályai. Az ilyen ügyek felszámolása érdekében a bizottság azt javasolja, hogy elő kell mozdítani a regionális együttműködést az energia-közösségek vonatkozásában.

Azt is megállapították, hogy a nem díjalapú és piac független támogatási mechanizmusokról való áttérés szűkíteni fogja az energia-közösségek pénzügyi forrásait, vagy kizárják őket a piacról a túlságosan bonyolult pályázati eljárások.

Az ajánlás szerint az elektromos áram kiskereskedelmi piacán a dinamikusabb és versengő piac lehetővé tenné, hogy a fogyasztók „arassák le” energetikai átállás eredményeit, míg az energia-közösségek jó lehetőségre akadnának a változatosabb összetételű és rugalmasabb piac igényeire történő reagálással.

Bankképesség tekintetében a bizottság hangsúlyozza, hogy a megújuló energia esetében stabilabb politika és garantált pénzügyi támogatási rendszerek szükségesek annak érdekében, hogy biztos lábakra kerüljön a helyi energia tulajdonlásának tervezése.

A már megtett lépések felülvizsgálata alapján a bizottság véleménye az, hogy „örömteli, hogy a jelenlegi uniós jogszabályi keretek javítottak a tiszta energiáról szóló új jogszabálycsomag javaslatain, beleértve az új belső energiapiaci irányelvre a helyi energia-közösségek szerepére és bevonására vonatkozó javaslatokat, hogy energiatermelőként, forgalmazóként és fogyasztóként elismerjék őket az energiarendszerek üzemeltetésének folyamatában.”

Azonban további szabályok meghozatala szükséges, az erőfeszítéseket pedig össze kell hangolni, és az egész kontinens vonatkozásában egységesíteni kell az energia-közösségek fogalmát. Ez teszi majd lehetővé az energia-közösségek számára, hogy teljes mértékben kiaknázzák lehetséges szolgáltatásaikat, például az energiahatékonyság, tárolás, a helyi elosztó hálózatok kezelése, a hálózatok kiegyensúlyozása, és a termelőeszközök csoportosítása terén, virtuális erőművek létrehozása érdekében.

A dokumentum hivatalos ajánlást jelent, célja a tiszta energiacsomagról folyó tárgyalások érintettjeinek tájékoztatása bizonyos ügyek politikai preferenciáit illetően.

Forrás: PV-Magazine