Az európai kutatók digitális nyomtatással előállított, kiemelkedő hatékonyságú és stabil perovszkit napelem modulok kifejlesztésén dolgoznak

Share Button

Német és görög kutatók iparági partnereikkel azon fáradoznak, hogy műszaki szempontból életképessé tegyék a perovszkit abszorberen alapuló napelem modulok előállítását. A prototípusoktól azt várják, hogy méretük, alakjuk és színük szabadon választható legyen.

 

A kutatók épületbe integrált napelemes megoldások (building integrated photovoltaics, BIPV) előállítására alkalmas napelem modulok tömeggyártását tűzték ki célul.

Kép: IMT/KIT

A német pv-magazine-ban jelent meg

A Nyomtatott perovszkit modulok az épületbe integrált napelemes megoldásokhoz kutatási projekt – a „Printpero” – során kiemelkedő hatékonyságú és költséghatékony napelemek kifejlesztésére törekszenek.

Az általuk javasolt panelek perovszkit-alapú vékonyrétegű napelem cellák, amelyek laboratóriumi körülmények között 23% fölötti hatékonyságot érnek el, ismertette a német-görög kutatási projekt koordinátora, a német Karlsruhe-i Technológiai Intézet (KIT). A laboratóriumi körülmények között kifejlesztett hasonló eljárásokat eddig nem sikerült tömeggyártásra alkalmassá tenni.

„Ezért a projektünk egyik célkitűzése a laboratóriumi eljárás olyan digitális nyomtatási folyamatokkal történő kiváltása, amelyek alacsony hőmérsékleten zajlanak és alkalmasak ipari előállításra” – jelezte a Printpero projekt koordinátora, a KIT-et képviselő Ulrich Paetzold

A modulok stabilitásán túl fontos az is, hogy eleget tegyenek az épületekbe integrálás követelményeinek is. Ennek részeként a fejlesztésekkel el kell érniük, hogy ne maradjanak korlátok a modulok méretét, alakját és színét illetően. Ennek eléréséhez a tudósok a digitális tintasugaras nyomtatásban rejlő lehetőségekre támaszkodtak, kidolgozták a nyomtatható lumineszcens rétegeket, hogy különböző színű nyomatokat hozhassanak létre, és hogy védjék a napelem cellákat a káros UV sugárzással szemben – ismertette a KIT.

Közzétették az első eredményeket

A perovszkit modulok stabilitásának fokozása érdekében a projektpartnerek a cellákat soros kapcsolással csatlakoztatták egyetlen hatalmas napelem modullá, ezzel egyidejűleg a modulokat tokkal látták el, amely védelmet nyújt a nedvességgel és annak hatásaival szemben.

A KIT mellett a Printpero projekt részesei a Nyugat-Görögországi Műszaki Oktatási Intézet két napelemet gyártó cég, a Sunovation Produktion GmbH és a Britte Hellas. A német-görög kutatási projekt tavaly indult, a projektet három évre tervezték, finanszírozását a Német Szövetségi Kutatási Minisztérium állja – tette hozzá a KIT.

A legelső eredményeket a kutatók már közzé is tették, és az erről szóló cikk Tervezési és színbeli rugalmasság a tintasugaras nyomtatással előállított perovszkit alapú napelemeknél (Design and Color Flexibility for Inkjet-Printed Perovskite Photovoltaics ) ingyenesen letölthető.

Forrás: pv-magazine.com