Az Európai Napelemgyártók Szövetsége Eicke Webert választja elnökének

A Fraunhofer ISE korábbi elnökét hivatalosan a szeptemberre tervezett közgyűlésen fogják megválasztani. Az ESCM erős Európát szeretne, amely részese lenne a negyedik ipari forradalomnak, és a fenntarthatóságot is szem előtt tartaná.

Share Button

Az új elnök a Fraunhofer ISE elnöke volt.

Kép: Fraunhofer ISE

 

A német pv-magazine-ban jelent meg

Az Európai Napelemgyártók Szövetsége (European Solar Manufacturing Council, ESMC) Eicke Weber-t jelölte ki ideiglenes elnökéül. A kinevezés hivatalos, közgyűlés általi megerősítését szeptemberre tervezik.

Az európai napelem-gyártókat, kutatóintézeteket és berendezések gyártóit tömörítő szervezet tagjai politikai érdekeiért lobbizik az Európai Uniónál.

„Az európai szavazókat rendkívüli mértékben aggasztja a klímaváltozás, és úgy találják, hogy a hagyományos pártok nem megfelelően foglalkoznak a kérdéskörrel” – nyilatkozta Weber megválasztásakor. „Ugyanakkor Európa egyre több részében tartanak az emberek attól, hogy elveszítik iparágukat és munkahelyeiket. Amire szükségünk van, az egy „iparág 4.0” az intelligens és digitalizált gyártás fenntartható módon történő folytatásához” – tette hozzá Weber, arra utalva, hogy az automatizálás és digitalizáció terén a negyedik ipari forradalomra számítanak.

Az ESCN szerint a klímaváltozás elleni küzdelmet még mindig csak gazdasági teherként kezelik a politikai viták során. „Ha ambiciózus klímavédelmi politikát alkalmazunk, azzal Európában gazdasági előnyt biztosítunk a feldolgozóipar számára más országokkal szemben” – magyarázta Weber. Ezek az előnyök azonban csak akkor jelennek meg, ha az importált árukat rákényszerítik, hogy ugyanazokhoz a normákhoz igazodjanak, mint az EU termékei.

Szakpolitikai ajánlások

A kereskedelmi szövetség olyan szakpolitikákat állított össze, amelyek támogatnák a fenntartható építést Európában, beleértve a tiszta, szén-semleges árképzést; a fenntartható közbeszerzési eljárások elveinek alkalmazását; a szénlábnyomok figyelembe vételét a szakpolitikák kidolgozásánál és az állami támogatásoknál; az ökocímkék és a környezetbarát tervezés használatát; és a nagyobb mértékű hozzáférést a finanszírozáshoz és a kutatási támogatásokhoz.

„Az ESMC által megjelölt eszközökre sürgősen szükség van ahhoz, hogy megvalósuljanak a befektetések az európai napelem ágazat fenntartható gyártása terén” – fejtette ki Giulia Serra a lobbi csoport tagja. Meggyőződése, hogy az európai klímaváltozás és iparági szakpolitika terén történő elmozdulás elejét venné annak, hogy a vállalatok Európából az alacsony munkaerőköltséggel jellemezhető ázsiai piacokra vigyenek át munkahelyeket. „Például a szénlábnyomra vonatkozó küszöbértékek megvalósítása ellensúlyozná a magas kibocsátással élő országokból származó importra kivetett büntető jellegű költségeket, és támogatná a további befektetést Európában” – vélte Serra.

Az Európai Bizottság már meg is tette az első lépést ebben az irányba, a múlt héten jóváhagyta azt az európai iparpolitikai kezdeményezést, amely lényegében az ESMC aggályainak egy részét tükrözte. Az új kezdeményezés célja, hogy biztosítsa Európa központi szerepét a napenergia kapacitások világszerte várható tömeges fejlesztése kapcsán.

Az ESMC a tavaly Brüsszelben megtartott EU PVSEC konferencián indult útjára. Az alapítók kétharmada a napelem ágazathoz tartozó gyártó vagy beszállító, míg egyharmaduk kutatóintézeteket képvisel. Mivel az iparágban tevékenykedő vállalatok attól tartanak, hogy lemaradnak ázsiai – és különösen a kínai – napelemgyártók mögött, a kutatókat az aggasztja, hogy elveszíthetik a kutatási partnerként működő vállalatokat.

Forrás: pv-magazine