Az IHS Markit 181 GW új napelemes kapacitás jelez előre az idei évre

Az Egyesült Királyságban bejegyzett elemző körülbelül 23 GW-tal növelte új napelem telepítésekre vonatkozó előrejelzését. Az erőteljes keresletnek köszönhetően a vezető modulgyártók az év első felében már összes gyártásukat értékesítették.

Share Button

Kép: Green Mountain Power

 

Az egyesült királyságbeli megfigyelő, az IHS Markit jelentős mértékben emelte az idei napelem telepítési adatait 158 GW-ról 181 GW-ra.

Az IHS Markit „10 legfontosabb tiszta energia trend 2021-ben” (IHS Markit Top 10 Cleantech Trends in 2021) című kiadványában az elemzők azt jelezték, hogy ez 2020-hoz képest 27%-os ugrásnak felel meg, és olyan forgatókönyv esetén valósulna meg, amelyet az elemzők a megemelt modulárak ellenére élénk kereslettel és hosszú átfutási időkkel és emelkedő szállítási költségekkel jellemeztek.

„A vezető modulgyártók első félévi termelésüket már teljes egészében értékesítették” – jelezte Josefin Berg, az IHS Markit tiszta energia technológiáért felelős kutatási igazgatója. „Még nyoma sincs az ár gyengülésének a júliusi szállítmányokat illetően, a gyártási kapacitások továbbra is elegendőek, nem merültek fel komolyabb szűk keresztmetszetek, amelyek indokolták volna a globális napelem telepítésekre előrejelzett 181 GW szintünk módosítását.

A poliszilícium, a réz és az acél emelkedő árai hozzá fognak járulni a fotovoltaikus modulok árainak jelenlegi szintjéhez, bár az év második felétől kezdődően a napelemek gyártásához való üveg ára átfordul csökkenő tendenciába. A másik oldalról a kereslet májustól várhatóan növekedésnek indul mind Kínában, mind a nemzetközi piacokon.

„A napelemek beszállítói lánca új szakaszba érkezett, ahol nagyobb súlyt fektetnek a nyereségességre, a vezető szerepre a technológia terén és a konszolidációra” – állította az IHS Markit. „Fokozódó konszolidáció a gyártás oldalán – 2020-ban a modulok körülbelül 72%-át a 10 piacvezető vállalat gyártotta az IHS Markit kutatásai szerint – a magas gyártási költségeken és a befektetők nyereségesség növelésére irányuló nyomásán felül fontosabb tényezők működnek közre a modulok árainak szinten tartásában az idei év során.”

A napelemek beszállítói láncának nyeresége továbbra is létfontosságú marad az összes nagyobb gyártó esetében, mivel likviditást és tőkét igényelnek a kutatások által igényelt befektetési és fejlesztési tervekhez, hogy 2023-tól kezdve megkezdhessék az innovatív napelem technológiák tömeggyártását. „Ahhoz is beruházásokra lesz szükség, hogy a beszállítói láncot alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátásúvá, valamint a és a piac által igényelt környezetvédelmi, társadalmi és kormányzási normáknak megfelelővé alakítsák” – mondta Edurne Zoco, az IHS Markit tiszta energia technológiáért felelős ügyvezető igazgatója.

Várhatóan ismét Kína lesz a világ legnagyobb napelem piaca 2021-ben is, amelynek során hozzávetőlegesen 60 GW újonnan telepített napelem kapacitásra számíthatunk. Az Egyesült Államok piacán 27 GW telepítéssel számolnak.

Forrás: pv-magazine

Kapcsolódó témájú cikkeink:

Napelemes trendek 2020-ban: 1. rész

Napelemes trendek 2020-ban: 2. rész

Napelemes trendek 2020-ban: 3. rész

Napelemes trendek 2020-ban: 4. rész