Az IKEA a tetőre telepíthető napelemet és a blokklánc modellt miniatűr fából faragott falun teszteli

Az Ikea’s dán kutató- és tervezési laboratóriuma által indított Solarville (Napfalu) projekt résztvevői olyan vállalatok, mint a Bloc, a Blocktech, a WeMoveIdeas India és a Temporal. Az volt az elképzelésük, hogy támogassák a közösségi mikrohálózatok érdekében létrejövő szövetségeket, hogy a háztulajdonosok kereskedhessenek a tiszta energiával.

Share Button

A Solarville (Napfalu) azt mutatja be, hogyan működik a közösségen belüli, egyenrangú felek közti tiszta energiával folytatott kereskedelem.

Kép: Irina Boersma

 

A lapos csomagolásáról ismert bútoróriás, az IKEA tovább erősítette pozícióját a megújuló energiák terén, egy olyan kutatási projekttel, amely bemutatja a blokklánc modellel kombinált, háztetőre szerelt napelemes rendszer energia közösségeknél jelentkező előnyeit.

A vállalat koppenhágai kutató- és tervezési laboratóriuma „játékos kutatást” folytat, a Napfalu projekt azt jeleníti meg, hogy a kis közösségek hogyan férhetnek hozzá decentralizált, kedvező árú és hozzáférhető tiszta energiához.

A kisméretű napelemeket és a blokklánc technológia elemeit miniatűr, fából készült és körülbelül 1:50 méretarányú falumodellen helyezték el. Az Ikea közölte, hogy a kísérletben részt vesznek a blokklánc technológiával foglalkozó vállalatok, többek között a Bloc, a Blocktech, a WeMoveIdeas India és a Temporal, és a technológiáikat felhasználták az energiaáramlás naplózására és kezelésére, a tranzakciók hitelesítésére és rögzítésére, és bizonyos körülmények között funkciók önálló kivitelezésére.

„A fából készült falumodell olyan működő prototípus, amelyben bizonyos háztartások napelem panelek segítségével megtermelik saját megújuló energiájukat, megkötik a felül elhelyezett mesterséges nap sugarait“ – ismertette a bútoróriás. „Más háztartások automatikusan közvetlenül a termelőtől vásárolják meg a megtermelt elektromos áramot, a közösségen belül, ezt a blokklánc technológia teszi lehetővé.”

A vállalat szerint a koncepció teljes mértékben méretezhető. „A szomszédok automatikusan megvásárolhatják a saját közösségükön belül előállított többlet energiát” – tették hozzá.

A projekten belül LED fények mutatják valós időben, hogyan zajlik az elektromos áram egyenrangú felek közti, blokklánc hálózaton belüli vétele és eladása, miközben lehetővé válik annak megjelenítése is, ahogyan az energia átáramlik a különböző háztartásokon. A „tetőn elhelyezett” napelem paneleket a miniatűr közösség elhelyezésére szolgáló asztal fölött elhelyezett mesterséges nap látta el energiával.

Az Ikea lakóépületekre való napelem rendszereket értékesít Olaszországban, Németországban, Belgiumban, Lengyelországban, Hollandiában, Svájcban és az Egyesült Királyságban.A Signe Antvorskov Kraggal – az Ikea otthoni napenergia ágazatának globális fejlesztési vezetőjével nemrégiben készült interjúban – a pv magazine szerkesztője, Becky Beetz beszélgetett az Ikea fotovoltaikus üzleti modelljéről.

Forrás: pv-magazine