Az USA energiatárolási piaca idén valószínűleg meg fog duplázódni

Az energiatárolást magukban foglaló naperőmű beruházások (napenergia plusz tárolás, solar-plus-storage) az ország egészében teret nyitnak az akkumulátorok telepítése előtt, és az IHS Markit szerint az Egyesült Államok az idei évben a legnagyobb piaccá fog válni a hálózathoz csatlakoztatott energiatárolás terén.

Share Button

Idén az Egyesült Államok megfosztja Dél-Koreát a világ hálózathoz kapcsolt energia tárolásának fővárosa címtől

Kép: Anesco

A pv magazine USA cikke

Az energiatárolás egyre előkelőbb helyet vív ki magának. A technológia már nem kerülhető meg, mivel egyszerűen túl sok előnyt hordoz magában, és túl sok igényre ad megoldást: a gázüzemű erőműveknél gyorsabban felállítható, képes stabilizálni a feszültséget és a frekvenciát, és képes a napenergia megkötéséből származó elektronokat szállítani, hogy sötétedés után áramot tudjon szolgáltatni.

Amikor ehhez a lítium-ionos akkumulátorok költségeinek drámai zuhanása társul, attól ez a kombináció megállíthatatlanná válik.

A szabályozó hatóságok, a közművek és az USA egyes államainak kormányzatai kezdik megérteni, hogy a Szövetségi Energia Szabályozási Bizottság (FERC) 841-es számú rendelete az energiatárolás nagykereskedelmi piacainak megnyitását célozza. Ha ehhez hozzávesszük az energia tárolásához, a napenergia beruházások után járó adókedvezményeket (ITC), akkor ez a felállás kemény kihívást jelent a rivális technológiák számára.

 

  • Üzemelő tárolási projektek
  • Tervezett vagy építés alatt álló projektek
  • Jelenleg nincsenek tervezett vagy üzemelő projektek
  • A globális energia projektportfólió meghaladja a 63 GW kapacitást (beleértve az akkumulátort, a mechanikai és a hő formájában történő tárolást).
  • A globális energia projektportfólió bővülése el fogja érni a 17,8 GW-ot az IHS Market Company és a Project Database adatai alapján, amelyek 3 200-nál több projektet követnek nyomon (2019 áprilisáig).
  • Jelenleg az Egyesült Államok 44 államában vannak üzemelő, javaslatként létező vagy építés alatt álló tároló-akkumulátor projektek.
  • Az USA energia tároló-akkumulátor projektportfóliója eléri a 3,9 GW-t.

 

Az IHS Markit szerint az Egyesült Államok hálózathoz kapcsolt energia tárolási piaca az idei évben csaknem meg fog duplázódni, a tavalyi 376 MW szintről 712 MW szintre fog ugrani (megjegyzés: ez az előrejelzés nem tartalmazza a mérőkön át nem haladó energia tárolását). A piackutató cég azt állítja, hogy az Egyesült Államok le fogja hagyni Dél-Koreát, a mely 2017-ben és 2018-ban a világ legnagyobb hálózathoz csatlakoztatott energiatárolási piaca volt.

És ez még csak a kezdet. Az IHS arra számít, hogy 2023-ig az Egyesült Államokban csaknem 5 GW energiatároló fog létesülni – amelynek 90%-át lítium-ionos akkumulátorok fogják kitenni.

Adókedvezmény mint a növekedés motorja

A tanácsadócég szerint az energiatárolás legjelentősebb hajtóerejét a következő négy évben a közüzemi nagyságrendű napenergia és az akkumulátorok társítása fogja adni – ez a kombináció tesz ki az akkumulátoros fejlesztések több mint 40%-át, körülbelül 2 GW-ot.

Az előrelépést több tényező együttesen tette lehetővé, többek között a zuhanó költségek. Ebben az időszakban jelentős ösztönző hatást fog még kifejteni az adókedvezmény lehetőségének szűkülése, mivel ennek mértéke 2022 végére 10%-ra fog csökkenni, és ez elsősorban az energiatárolással társuló projektekhez használható fel, amennyiben az akkumulátorok feltöltése főként napenergiával történik.

Mivel a teljes, 30%-os adókedvezményt kizárólag az idén megkezdődő beruházásokra igényelhető, számos ipari léptékű napenergia létesítmény befejezése várhatóan négy évnél hosszabb időre fog nyúlni, és valószínű, hogy az energiatárolást magukban foglaló projektek hasonló mintázatot fognak mutatni.

A napenergia-plusz-tárolás „csúcskezelésének” hajnala

Míg az IHS Markit a függőben lévő adókedvezményt a legnagyobb és egyetlen napenergiához és tárolásához társuló ösztönzésként írta le a következő négy év során, mindazonáltal ez csupán egyetlen tényező lesz, és nem ez lesz a meghatározó a napenergia tárolásával járó projektek iránti igény szempontjából.

Ehelyett vannak államok, például Hawaii és Kalifornia, ahol olyan nagy mennyiségű napenergiát termelnek, hogy a napközben rendelkezésre álló elektromos energia mennyisége már csaknem telítődött, viszont igény lenne energiára az esti órákban. Ez – a napközben termelődő energia árának összeomlásán keresztül nem pusztán a napenergia projektek megtérülését apasztaná, hanem korlátozásokhoz is vezetne.

Az akkumulátorok beillesztése a fotovoltaikus rendszerbe a probléma közvetlen megoldását jelenti, és a jelzett államokban a piacok a lehető legmesszebb jutottak e téren. A pv magazine amerikai kiadása által rögzíttek szerint Hawaii állam nemrégiben hagyott jóvá hat egyező méretű kapacitást célzó, közüzemi méretű, akkumulátorokkal kiegészített napelem projektre vonatkozó szerződést megawattóránként 80-100 USD közötti árakkal.

Az ehhez hasonló, „csúcskezelésre” alkalmas, akkumulátoros tárolással működő napelem projektek, amelyeknél a termelési kapacitás egészét képes felvenni az akkumulátorok kapacitása, még mindig inkább kivételnek számítanak, mint elterjedt megoldásnak. Összességében az IHS Markit arra számít, hogy a 2023-ig csatasorba állított 2 GW akkumulátor mellett 10 GW egyenáramot előállító napelem kapacitás fog társulni, vagyis 5:1 lesz a napenergia előállítás és a tárolási kapacitás közötti arány. Ez alacsony szinten tartaná a költségeket és az IHS Markit még 4:1 arány esetén is úgy becsüli, hogy elérhető a megawattóránként 40 USD alatti költségszint – azt feltételezve, hogy teljes egészében igénybe veszik az adókedvezményt.

Az Egyesült Államokban egy év alatt telepített közműveket kiszolgáló napelemek + tároló létesítmények

Napelem telepítések (MW egyenáram)

Forrás: HIS Markit

Ráadásul nem csak Kaliforniában és Hawaii államban épülnek napenergia-plusz-tárolás projektek. A pv magazine nemrégiben számolt be egy 180 MW-os napenergia plusz 60 MW akkumulátoros projektről, amelyet Ohio állam építési bizottsága hagyott jóvá, és még ennél is nagyobb projektek várnak sorukra a Texas-i hálózat üzemeltetőjénél.

Természetesen sokkal nagyobb lehetőségek is feltűntek a láthatáron. Az IHS Markit előrejelzése szerint mire az adókedvezmény mértéke lecsökken 10%-ra, vagyis 2023-ra a napenergia plusz tárolás projektek költségek vonatkozásában versenyképesek lesznek az új gáztüzelésű erőművekkel. Akkortól kezdve a piac pedig teljesen más lesz, mint ma.

Forrás: pv-magazine