Az USA Pénzügyminisztériuma a fosszilis tüzelőanyagok támogatásaiból fedezné az adókedvezményt, más tiszta programokat

Az USA Pénzügyminisztériuma felfedte, hogyan az új megújuló adókedvezményeket a fosszilis tüzelőanyag ágazat támogatásainak rajtaütésszerű átvételével tervezi kifizetni, kiküszöbölve az olaj- és gázvállalatoknak járó támogatásokat.

Share Button

Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma Washington D.C. területén

Kép: Az USA kormánya

A tegnap (2021. április 7-én) közzétett „Amerikában gyártottak adózási terve” (Made in America Tax Plan) jelentés további részleteket és alátámasztásokat tartalmaz az adóemelések átcsoportosítására, csökkentésekre és módosításokra vonatkozóan, mivel Biden újra kívánja kalibrálni az Egyesült Államok adórendszerét a COVID-19 járványt és Donald Trump elnökségét követő kilábalás során.

Az anyag rögzíti, hogy az Egyesült Államokban a vállalatokra vonatkozó adóemelések, valamint a fosszilis tüzelőanyagok támogatásainak visszavágása – amelyek a következő évtizedben 35 milliárd amerikai dollár nagyságrendet érnek el – hogyan fogják elősegíteni a megújuló energia egyesült államokbeli ösztönzését.

A jelentés kiemeli, hogy a modern adózási törvénykönyv miként járul hozzá a klímaváltozáshoz azzal, hogy „jelentős adókedvezményeket és támogatásokat biztosít az olaj- és gázipar számára”, amelyet Biden adóterve felszámolna, és a forrásokat úgy csoportosítaná át, hogy „az Egyesült Államok új globális vezető pozíciót nyerjen el a tiszta energia területén”. Olyan kutatásokra hivatkozik, amelyek a fosszilis tüzelőanyagok támogatásának visszavágása elsősorban az olaj- és gázipari vállalatok nyereségét nyirbálná meg, alig befolyásolnák az USA gáz- vagy energiaárait, illetve az ország energiabiztonságát.

Azonban míg a jelentés kifejezetten említi mind a termelési adójóváírás (production tax credit, PTC) mind a beruházási adókedvezmény (investment tax credit, ITC) tíz évre szóló meghosszabbítását a megújuló energia projektek és az energiatárolási projektek esetében is, beleértve a kedvezmények közvetlen kifizetését is, arra vonatkozóan nem közöltek részleteket, hogy ezek milyen rátát jelentenek.

A múlt hónapban Biden „Amerikai munkahelyek terve (American Jobs Plan)” csomagja látott napvilágot, amely 2 billió USD értékű serkentő hatású csomagot foglal magában, beleértve a megújulók kapcsán ígért beruházási adókedvezményeket is.

Napelemes projektek esetében a beruházási adókedvezmény jelenlegi kulcsa 26%, ez 2023-ig marad érvényben, amikortól a jelenlegi tervek szerint fokozatosan 22%-ig fogják csökkenteni, mielőtt 10%-ra esne vissza a kereskedelmi célú és az erőművi nagyságrendű projekteknél, míg a lakóépületek projektjei esetében teljesen kivezetésre kerülne.

Azonban elkötelezettséget vállaltak az ún. US 48C adójóváírási program mellett is, ennek másik neve a korszerű gyártási adójóváírás (Advanced Manufacturing Tax Credit), amely 30%-os befektetési adókedvezményt biztosít azoknak az egyesült államokbeli vállalatoknak, amelyek tiszta energiával kapcsolatos termékeket, például napelem modulokat és energiatároló technológiákat, többek között tiszta energiához szükséges eszközöket állítanak elő.

„Az elnök vállalatok adóztatására vonatkozó tervének célja a befektetések ösztönzése és az amerikai munkahelyek teremtésének bátorítása, ugyanakkor az amerikai családok számára előnyt jelentő prioritások támogatása is, ilyen például az infrastruktúra és az éghajlatváltozás hatásaival szemben ellenállóképesség. Összefoglalva olyan vállalati adórendszert fog létrehozni, amely megfelel a célnak: a gazdasági növekedés, a nemzetközi együttműködés és az egyenlőbb társadalom kialakításának motorja” – áll a jelentés következtetései között.

Elemzés

Liam Stoker, a Solar Media főszerkesztője

Bár az USA Pénzügyminisztériumának jelentése kevés részletes adattal szolgál az ITC és a PTC meghosszabbítására vonatkozóan, azt teljesen világosan leszögezi, hogy az Egyesült Államok elfordul a fosszilis tüzelőanyagokról a tiszta energiára épülő jövőre törekvés jegyében, és az olaj- és gázcégek már nem számíthatnak jelentős összegekre a vonzó támogatásokra alapozva.

Ez kétségtelenül egy jó lépés, olyan, ami az Egyesült Államok klímavédelmi intézkedései és bármilyen saját globális vezető szerepének helyreállítását szolgáló intézkedések között nagy jelentőségű lesz.

Ezzel szemben nem tudja elérni azt, hogy Biden „Amerikai munkahelyek” terve politikailag elfogadhatóbbá váljon. Az Egyesült Államokban a helyszíni közvetítők már a Pénzügyminisztérium jelentése előtt azon vitatkoztak, hogy egy ilyen méretű és jellegű csomag esetében valószínűtlen, hogy általános politikai támogatást nyerne el. A tény, hogy számos amerikai államban továbbra is fontos szerepet betöltő iparágat vesz célkeresztjébe, csak védelmi árkok ásását jelentheti a republikánusok számára, de lehetséges, hogy még néhány demokrata képviselő számára is.

E tekintetben Biden kétségtelenül a jó oldalra állt a történelmi kérdésben. Neki és kormányának minden erőfeszítésükre szükség lesz annak biztosításához, hogy terveik elfogadást nyerjenek a kongresszusi szavazáson.

Forrás: pv-magazine

Kapcsolódó témájú cikkeink:

Mit tehet Biden elnök energiaügyben az első 100 nap alatt?

5 megújulókat elősegítő lépés, amely Joe Biden megválasztott elnöktől várható

Biden elrendelte, hogy kormányzata klímaváltozás elleni küzdelmet képviselő megközelítést alkalmazzon