Belgium: A flamand törvényhozó megkérdőjelezi a lakóépületek intelligens mérőórákra épülő napelem megállapodásait

Az egyezség 15 évig tartó türelmi időszakot vezetett be a lakóépületeken elhelyezett fotovoltaikus rendszerek tulajdonosainak, ennyi idő áll rendelkezésükre annak eldöntésére, hogy a nettó elszámolásos rendszerben a feltételezett energiafogyasztás alapján fizessenek-e nekik, vagy egy esetleges új rendszerben az intelligens mérőórák által mért tényleges fogyasztásuk szerint.

Share Button

A lakóépületeken elhelyezett rendszerek tulajdonosai bizonytalansággal szembesülnek a fizetés módját illetően.

Kép: Michael Coghlan/Flickr

Flandria energiaügyi hatósága fellebbez a régió parlamentje által márciusban meghozott döntés ellen, amely lehetővé teszi, hogy a lakóépületeken elhelyezett fotovoltaikus rendszerek tulajdonosai élvezhessék a nettó elszámolásos rendszer előnyeit, amely a tarifákat a feltételezett energiafogyasztás alapján számítja ki.

A megállapodás, amely ellen a flamand hatóság (VREG) fellebbezni fog Belgium Legfelsőbb Bíróságánál, a fotovoltaikus rendszerek tulajdonosai számára azt a lehetőséget biztosítja, hogy maradhatnak a nettó elszámolásos rendszerben, vagy áttérhetnek intelligens mérőórák által mért tényleges áramfogyasztáson alapuló tarifára, ez a lépés akár 40%-kal is kedvezőbb lehet azon lakóépületek esetében, amelyeknél magas a saját fogyasztás aránya, ez derült ki egy on-line szimuláció segítségével elvégzett elemzésből, amely a szabályozó hatóság weboldala számra készült.

Bram Claeys, a flamand napelem szövetség, a PV-Vlaanderen a következőt nyilatkozta a pv magazine számára: „A megújuló energia szektort zavarja, hogy a késlekednek a kérdés tisztázásával a napenergia fogyasztók felé. Alapvetően jó dolog az, hogy minden változás csak a tarifák következő időszakában léphet életbe, és emiatt ténylegesen minden változatlan marad 2021 elejéig.

A társaság felhívta a kormány, a parlament és a szabályozó hatóság figyelmét arra, hogy közösen dolgozzanak egy ésszerű megoldás kialakításán. „A legfontosabb feladat jelenleg az, hogy előre tekintsünk és olyan egészséges rendszert alakítsunk ki, amely a rugalmasságot tartja szem előtt [és] a megújuló energia lehető legnagyobb mennyiségben történő előállítását, és amely nem független a kormányzat támogató intézkedéseitől sem” – tette hozzá Claeys.

Nettó elszámolási bizonytalanság

A társaság elnöke márciusban azt a tájékoztatást adta, hogy a 15 éves időszakot, amely alatt a lakóépületekre telepített rendszerek tulajdonosai elszámolási módot választhatnak attól a naptól számítják, amikor a fotovoltaikus modulokat a hálózathoz csatlakoztatták, míg a flamand kormányzat azt fontolgatja, hogy leváltja a nettó elszámolási rendszert, amely várhatóan a következő év végén járna le, és a piaci energiaárakat megfejelő betáplálási prémiumot számolnának el a különbözetre megkötött szerződés alapján. „Reméljük, hogy ezeket az új változásokat még a húsvéti szünet előtt bejelentik” – nyilatkozta akkoriban a PV-Vlaanderen elnöke. Mostanáig nem erősítették meg a rendszer módosításának tényét.

Flandria Belgium legdinamikusabb régiója napenergia tekintetében, tavaly év végén körülbelül 3 GW telepített termelési kapacitással rendelkeztek. Ennek legnagyobb hányadát legfeljebb 10 kW kapacitású háztetőn elhelyezett rendszerek adták.

December végére Belgium elérte a 4,25 GW telepített napelem kapacitást. Típusokra lebontva az ország 526 000 napenergia alapú rendszerének 89%-a 10 kW alatti lakóépületeket kiszolgáló rendszer. Belgium teljes kapacitásának 64%-át teszi ki a kisebb napelemes rendszerek összesített kapacitása, míg a fennmaradó hányad elsősorban kereskedelmi és ipari létesítmények tetejéről származik.

Forrás: pv-magazine